2025.05.12. 13:16
Így változik a zalaegerszegi tesztpálya működtetése
A Széchenyi István Egyetemért Alapítvány kuratóriuma mint alapítói joggyakorló elhatározta, hogy az alapítványból az APZ Kft. 100 %-os üzletrésze és a kapcsolódó közfeladat kiválik, és egy új, önálló, közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítvány jön létre a ZalaZONE járműipari tesztpálya működtetésére – ZalaZone Alapítvány néven –, melyben az állam csatlakozó alapítóként vesz részt. A tesztpálya alapítványi változásáról hétfőn reggel tartott sajtótájékoztatót a zalaegerszegi városházán dr. Palkovics László kormánybiztos, korábbi miniszter és Balaicz Zoltán polgármester.
A kormány még 2016-ban döntött a zalaegerszegi járműipari tesztpálya megvalósításáról. Ilyen komplexitású tesztpálya azóta sem jött létre Európában, illetve az egyéb hasonló kezdeményezések nem valósultak meg a térségben.

A tesztpálya környezetében létrejött ipari projektek, a ZalaZONE Parkban megvalósult kutatás-fejlesztési kapacitások és egyetemi együttműködések, valamint a további, hazánkba érkezett fejlesztési beruházások a várakozásokat az elmúlt 10 évben beigazolták, jelezte elöljáróban Balaicz Zoltán és Palkovics László, majd bejelentették, hogy elkészült a működtetést továbbvivő alapítvány létrehozásáról szóló törvényjavaslat, melyet várhatóan május 13-án tárgyal az országgyűlés.
Tesztpálya másképp, ugyanazokkal a célokkal
A zalaegerszegi járműipari tesztpályát megvalósító Autóipari Próbapálya Zala Kft. jelenleg a Széchenyi István Egyetemért Alapítvány 100 százalékos tulajdonában van. A fejlődése mára szükségessé tette, hogy a ZalaZONE tesztpálya további működtetése önálló közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítvány keretében folytatódjon, hangsúlyozta Palkovics László.
A kormány előzőleg társadalmi vitára bocsátotta a törvénymódosító csomagot, amelynek célja az új ZalaZone Alapítvány közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványként történő létrejöttének rögzítése, melyben az állam csatlakozó alapító. Ezzel egyidejűleg a Széchenyi István Egyetemért Alapítvány a juttatott vagyonhoz kapcsolódó közfeladat alól mentesül. A törvénymódosítás várhatóan 2025. május 13-án kedden kerül az Országgyűléshez, benyújtója Hankó Balázs, a tudománypolitika koordinációjáért felelős miniszter.
A javaslat az egyes vagyonkezelő alapítványokról és az azoknak történő vagyonjuttatásról szóló törvény, a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványokról szóló törvény, valamint Széchenyi István Egyetemért Alapítványról, a Széchenyi István Egyetemért Alapítvány és a Széchenyi István Egyetem részére történő vagyonjuttatásról szóló törvény módosítását tartalmazza.
Balaicz Zoltán hozzátette, köszönet illeti a mára már a térségben 1000 új munkahelyet indukáló tesztpálya létrejöttéért Palkovics Lászlót, hiszen Zalaegerszeg a létesítménnyel nemzetgazdasági stratégiai szerepet kapott.
Szerkesztőségünk kérdéseire válaszolva Palkovics László elmondta, az üzleti, tudományos és kutatási célokat egyszerre szolgáló tesztpálya egyedülálló elemei - többféle, még fel nem mért tulajdonosi részarányok értékén túl - e pillanatban több mint 70 milliárd forintos értéket képviselnek, a szolgáltatásait 53 járműipari megrendelő veszi igénybe, a bővítése az igényeknek megfelelően folyamatos. A heteken belül létrejövő alapítvány kuratóriumában és a felügyelő bizottságban a székhelyül szolgáló Zalaegerszeg képviselői jelen lesznek.