2025.05.24. 09:30
Hány órát vársz a sürgősségin? Attól függ, mi bajod – itt a hivatalos támpont
A Zala Vármegyei Szent Rafael Kórház sürgősségi betegellátó osztálya (SBO) 13 éve, 2012-ben kezdte meg munkáját. A súlyos, kritikus állapotban lévő betegek ellátására szakosodott részlegen ennél fogva elsőbbséget élvez az életveszély elhárítása, míg a kisebb panaszokkal érkezőknek várakozniuk kell. A sürgősségi betegellátó osztályon az ellátás nem azonnali, hanem sürgősségi, amiből a mai napig félreértések adódnak.
Mivel többek számára nem egyértelmű, hogy mikor keressék fel a sürgősségi osztályt, ezért a betegek döntésének megkönnyítése érdekében a Zala Vármegyei Szent Rafael Kórház tájékoztatást adott ki. Ebben felsorolják azokat a tüneteket, panaszokat, amelyek alapján a sürgősségit, a háziorvost, illetve a háziorvosi ügyeletet ajánlott igénybe venni.

Forrás: ZM Szent Rafael Kórház
Sürgősségi ellátás: életveszélyes állapotok kezelésére szolgál
Az első és legfontosabb tudnivaló, hogy a sürgősségi osztály az akut, életveszélyes állapotok kezelésére szolgál, azokban az esetekben, ha azonnali beavatkozás szükséges. Valamennyi egyébként halasztható probléma (nátha, kisebb horzsolás, hosszú ideje fennálló panaszok) azoktól a betegektől vonja el a sürgősségi osztály munkatársainak kapacitását, akik valóban gyors segítségre szorulnak.
Nem az érkezés sorrendjében
Az osztályon az ellátás nem az érkezés sorrendjében, hanem sürgősségi alapon történik. A kórház hozzáértő szakkollégái az úgynevezett triázs-rendszer alapján rangsorolják a pácienseket. Emiatt fordulhat elő, hogy amennyiben valaki nem sürgős vagy halasztható problémával keresi fel az osztályt, akkor akár több órás várakozásra is számíthat, hiszen a legfontosabb a sürgős beavatkozást igénylő betegek ellátása.
Mikor keressük fel a sürgősségi osztályt?
A következő panaszok esetén keressék fel a sürgősségi osztályt, illetve hívjanak mentőt, ajánlja az intézmény: közúti baleset, súlyos sérülések, erős mellkasi fájdalom, nagyfokú vérzés, sápadtság, ájulás, heves fejfájás, hirtelen kialakuló végtaggyengeség, bénulás, beszédzavar, szívmegállás, nehézlégzés, fulladás, légzésleállás, görcsroham, áramütés, mérgezés. Persze, például szívmegállásnál kell valaki a közelben, aki azonnali segítséget kérhet.

Forrás: ZM Szent Rafael Kórház
Ezekkel a panaszokkal menjünk a háziorvoshoz
A hosszabb idő (napok, hetek, hónapok) óta fennálló belszervi, idegrendszeri vagy mozgásszervi panaszokkal a háziorvosi rendelést hétköznap, rendelési időben keressék fel. Ide tartoznak az alsó/felső légúti megbetegedések, a húgyúti fertőzés, az allergia gyanúja, a nehezen beállítható vérnyomás, vércukorszint, pajzsmirigy-hormonszint, a nagymértékű, nem akaratlagos fogyás vagy súlygyarapodás, a fáradékonyság, a hosszabb ideje fennálló székrekedés, székletváltozás, továbbá a kontrollvizsgálatok és a receptfelírás.
A háziorvosi ügyelet feladatai
A háziorvosi ügyeletet hirtelen kialakuló görcsös fájdalom, allergiás bőrtünetek, asztmás roham, súlyos vércukorszint-ingadozás, vérnyomás-kiugrás, nem múló magas láz, bizonytalan és fokozódó mellkasi és hasi fájdalom miatt keressék fel, javasolja az intézmény.
A Zala Vármegyei Szent Rafael Kórház a betegek döntését megkönnyítő, teljes tájékoztatója az egészségügyi intézmény közösségi oldalán elérhető.