2025.05.13. 19:30
A betelepülés napját ünnepelték, a zalai falu lakosságának ötödét ők alkotják
Több mint háromszáz évvel ezelőtt találtak maguknak új otthont egy német anyanyelvű kolónia tagjai Dél-Zalában. Fűzvölgyön a 2022-es népszámlálás adatai szerint még most is húsz százalék felett van a magukat német nemzetiségűnek valló személyek aránya, akik őrzik kultúrájukat, szokásaikat.

A Fűzvölgyi Dalostársak a német nemzetiségi önkormányzat által szervezett ünnepségen
Fotó: Gyuricza Ferenc
Ennek jeleként a fűzvölgyi német nemzetiségi önkormányzat hagyományteremtő szándékkal ünnepséget szervezett a betelepülés napja tiszteletére. A szombat délutáni rendezvényen többen is megemlékeztek a német nemzetiségű személyek letelepüléséről és szerepvállalásáról. Kardos Ferenc, a nagykanizsai Halis István Városi Könyvtár igazgatóhelyettese vetített képes előadásában a betelepülés történelmi hátterét mutatta be, Szabó István, a helyi német nemzetiségi önkormányzat elnöke az érdekvédelmi-önigazgatási szervezet munkásságáról beszélt, míg Cseresnyés Péter országgyűlési képviselő a hagyományok, illetve az identitás őrzésének fontosságáról szólt. Úgy fogalmazott: olyan világban élünk, amikor a nemzeti kultúra elvesztése valós veszély, hiszen a politika magas szintjén is van szándék arra, hogy Európa nemzeteit egy nagy olvasztótégelyben egységes masszává gyúrják össze, miközben Európa erejét éppen a sokszínűség adta. A képviselő szerint az elkövetkezendő időszak egyik nagy küzdelme vélhetően a globalista erők és a nemzetállamok megmaradását célul kitűzök között zajlik majd.

Fotó: Gyuricza Ferenc
A német nemzetiség ünnepe
A találkozó a német kultúra bemutatására is lehetőséget kínált, egyrészt a helyi hagyományőrző egyesület és a Fűzvölgyi Dalostársak, illetve a Sopron-Bánfalváról érkezett Wandorfer Hagyományőrző Egyesület jóvoltából, de a Téboly Banda is szórakoztatta a jelenlévőket. Az ünnepség résztvevői fejet hajtottak azon szoborcsoportnál is, amit a német nemzetiségű személyek betelepülésének háromszázadik évfordulóján, három éve állítottak a településen. Boa Endre népi iparművész alkotásánál Unger Ilona, a Zala vármegyei német nemzetiségi önkormányzat elnöke mondott beszédet.

Fotó: Gyuricza Ferenc