2025.05.18. 14:30
Tudtad? Hetven év után nők is választhatják újra ezt a hivatást
Május 10-e a Mentők napja, ebből az alkalomból köszöntötték az Országházban a kitüntetett bajtársakat. Az ünnepségre meghívást kapott a 92 esztendős Zabó Jánosné, aki az első női mentőápoló képzésen vett részt további három társával 1951-ben. Mutatjuk, Zalában hány női mentőápoló teljesít szolgálatot.

Zabó Jánosné, az első női mentőápoló a Mentők Napja ünnepségen Győrfi Pál szóvivővel.
Forrás: Országos Mentőszolgálat/FB
Sokan úgy tudták, hogy az Országos Mentőszolgálatnál csupán 2017 óta dolgozhatnak nők is mentőápoló és gépkocsivezető beosztásban. Korábban a hölgyek csupán orvosként és mentőtisztként teljesíthettek szolgálatot a prehospitális ellátásban, írja az OMSZ közösségi oldalán. Azonban néhány hónappal ezelőtt kiderült, hogy él egy budapesti hölgy, aki mentőápolóként szolgált a Központi Mentőállomáson több mint hetven évvel ezelőtt.

„A Kresz Géza Mentőmúzeum kollégái rövidesen fel is vették a kapcsolatot a jelenleg 92 éves Zabó Jánosnével, aki elmesélte, hogy 1951-ben, 74 évvel ezelőtt négy bajtársnőjével együtt valóban részt vett egy mentőápolókat képző programon és három évig dolgozhatott a Mentőszolgálat kivonuló ápolójaként. Rózsika néni beleszeretett az életmentő hivatásba, 1954-ben azonban eltörölték a programot, az addigra 20 főre emelkedett bajtársnői közösséget pedig más egészségügyi munkakörbe, elsősorban kórházi nővér pozícióba vezényelték” – írja az OMSZ.
Ennyi női mentőápoló dolgozik Zalában
A parlamenti díjátadó ünnepségen Rózsika néni díszvendégként vett részt, s hosszú tapssal tisztelegtek az első női mentőápoló előtt. Jelenleg 590 nő teljesít szolgálatot mentőápolóként az Országos Mentőszolgálatnál, kiemelkedő szakmai színvonalon űzik hivatásukat. Zalában összesen 14 női mentőápoló tevékenykedik.