Veszély!

2025.05.13. 06:00

Sokkoló valóság: Zala közelében diagnosztizáltak egy leprás beteget

Megjelent a lepra Európában. Ausztriában, közel a magyar határhoz lepra fertőzéssel diagnosztizáltak egy beteget, aki idegenvezetőként sok országban járt. Az, hogy a lepra milyen veszélyeket rejt, és tömeges fertőzés kialakulására mennyi a valós esély, dr. Varnava Charalambos, a Nagykanizsai Kanizsai Dorottya Kórház gyermek- és fertőző betegségek szakorvosa beszélt.

A lepra európai megjelenéséről a vaol.hu is beszámolt, hiszen az osztrák-magyar határhoz közel fedezték fel az esetet. Ahogy a portál is megírta: a betegséggel érintett férfi szerint az első tünetek már másfél évvel ezelőtt jelentkeztek nála, enyhe bénulással a talpán, de azt hitte, hogy magától elmúlik. A zsibbadás idővel egyre rosszabb lett, bokáiról és térdeiről átterjedt mindkét könyökére és kézfejére. A férfi több orvosnál is járt, de sokáig nem derült ki, mi lehet a tünetek mögött. Végül áprilisban derült ki, hogy leprás, miután telefonon beszélt egy berlini orvos ismerősével.

lepra
A lepra még manapság is fertőz, de odafigyeléssel elkerülhető, mondja dr. Varnava Charalambos
Fotó: Szakony Attila

Lepra: a valóságban is fertőz

Ezután kerestük meg a téma egyik szakértőjét, a nagykanizsai dr. Varnava Charalambost, hogy tájékoztassa olvasóinkat a manapság is fertőző lepráról, amelyről azt gondoltuk, hogy a történelemkönyvek lapjain kívül másutt nem találkozhatunk a csúnya betegséggel.

Van ok aggodalomra?

– A lepra egy fertőző bakteriális betegség, mely a TBC kórokozójának családjába tartozik – mondta a doktor. – Európában már évtizedek óta nem fordult elő, Magyarországon a II. világháború óta nem regisztráltak leprás beteget. A szóban forgó esetben a ma már elérhető modern antibiotikumos kezelésnek köszönhetően meggyógyítják a férfit. Egyébként nincs ok az aggodalomra, hiszen a mai emberek 95 százaléka immunis erre a betegségre, 100 emberből 95 főnek van ellenanyag a szervezetében a lepra baktériuma ellen. Tömeges fertőzés tehát szinte kizárt, ha megfelelőek a higiénés körülmények, jó az ivóvíz, s megfelelő élelmiszerek állnak rendelkezésre. A lepra a fertőzött személlyel való szoros érintkezés útján terjed. Akkor terjedhet, amikor a leprás beteg fedetlenül tüsszög vagy köhög. A betegség lappangási ideje öt évtől akár 40 évig is elhúzódhat. Csak akkor "robbanhat be", ha valami miatt legyengül az immunrendszer.

Ennyire komoly?

Dr. Varnava Charalambos azt tanácsolta magyaroknak, hogy aki egzotikus országba utazik, legyen kifejezetten körültekintő. Például a bennszülöttekkel való érintkezés nagy veszélyeket rejthet, ahogy a víz és az ételek minőségét ugyancsak ellenőrizni kell. Brazília, India, de akár Indonézia is ebbe a körbe tartozik, ahol előfordulhat a lepra. Egyébként 120 országban jelen van a lepra, de az Egységügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint 2023-ban 182 ezer (!) új leprás beteget regisztráltak.

Leprások szigete

– Már 55 éve gyógyítok, de leprás beteggel még nem találkoztam – jelentette ki. – Viszont a fővárosi László-kórházban több más, ugyancsak ijesztő trópusi betegséggel küzdő embert kezeltünk. Európában a görög Spinalonga-szigeten csak leprások éltek, de még Románia bizonyos részein is voltak lepratáborok, melyekről a kormány mélyen hallgatott.

Vannak veszélyesebb trópusi betegségek...

Az orvos felhívta  a figyelmet, hogy a trópusi betegségek ellen léteznek védőoltások. Érdemes odafigyelni, körültekintőnek lenni és odafigyelni a higiéniára. Kenyából például a Budapestig tartó 8 órás repülőút alatt odafigyelés és tudatosság nélkül akár behurcolható:

  • malária
  • hepatitis
  • gennyes agyhártyagyulladás
  • sárgaláz
  • tífusz
  • Lassa-vírus
  • Margburg-vírus.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában