2025.05.14. 09:30
Nem hiszed el, mit dobálnak a köztéri szemetesekbe Keszthelyen - Döglött állat, pelenka, komplett kukazsák...
Ahogy beköszönt a jó idő és megindul a fesztiválszezon, egyre több szemét jelenik meg a város közterületein. A köztéri szemetes azonban nem háztartási hulladékok, pelenkák vagy állattetemek helye – mégis gyakran ilyen tartalommal telik meg. A keszthelyi HUSZ Nonprofit Kft. ügyvezetője, Kőrös László mesélt a legmegdöbbentőbb esetekről és arról, hogyan próbálnak rendet tartani a városban.

Extrém dolgokat rejtenek a keszthelyi köztéri szemetesek
Forrás: Getty Images
A köztéri szemetes elsődleges rendeltetése, hogy a járókelők kisebb hulladékait fogadja be – nem pedig háztartási szeméttel vagy egyéb oda nem illő dolgokkal teljen meg.

Forrás: Getty Images
Köztéri szemetesek – nem mindegy, mit dobunk bele
Ahogy megérkezik a tavasz, úgy jelennek meg városszerte a megtelt, túlcsorduló köztéri szemetesek is. A nyár beköszöntével, a rendezvények és fesztiválok idején a hulladék mennyisége megsokszorozódik. Ez önmagában természetes folyamat lenne – ha a gyűjtőedényeket, amelyből Keszthelyen 350 található, rendeltetésszerűen használnánk.
„Szeméthegyek mindenhol” – hangzik el gyakran a városlakók szájából. Csakhogy ezek a „szeméthegyek” sokszor nem a megnövekedett forgalom miatt keletkeznek, hanem azért, mert egyesek olyan dolgokat dobnak a közterületi gyűjtőkbe, amiket semmiképp sem lenne szabad.
Döbbenetes tartalom a szemetesek mélyén
Kőrös László, a keszthelyi HUSZ Nonprofit Kft. ügyvezetője több mint húsz év tapasztalatával mesél a legmeglepőbb esetekről:
– Nagyon gusztustalan dolgokat is találtak a kollégák. Volt már például
- vad- és
- hattyútetem,
- döglött hal szákkal és
- kismacska is a kukákban. Az utóbbiból kettőnek sikerült megmenteni az életét. A használt gyerekpelenka sem nem ritka, pedig teljesen elfogadhatatlan. Ezeket a szemeteseket emberek ürítik, és ők minden alkalommal szembesülnek ezekkel a borzalmas látványelemekkel.
A probléma azonban túlmutat a különleges eseteken. Jóval általánosabb, visszatérő jelenség, hogy a lakosok az otthoni háztartási szemetüket zacskóba csomagolva egyszerűen beledobják az utcai kukákba.
– Ez a fő probléma. Egyetlen ilyen háztartási szemetes zsák megtölti az egész edényt, és onnantól kezdve használhatatlanná válik mások számára. Kívülről pedig úgy tűnik, mintha nem dolgoznánk rendesen, mintha nem ürítenénk a kukákat – holott ez nem igaz – mondja Kőrös László.

Forrás: Getty Images
Naponta ürítik, mégis újra megtelnek
A HUSZ Nonprofit Kft. komolyan veszi a közterületi szemétgyűjtést. – Szezonon kívül is minden nap megy az autó, kivéve szombaton. Június elsejétől pedig szombaton is végzünk ürítést. Gyakorlatilag folyamatos szolgálatban vagyunk.
Ennek ellenére mégis akadnak olyan helyek, ahol a probléma állandó. – Van pár hírhedt kuka – jegyzi meg keserűen Kőrös László. – Például a Pál utcai buszmegállóban mindig tele van a gyűjtő. A zacskó színe alapján látjuk, hogy mindig ugyanaz az illető – a rózsaszíntől a világoskékig mindenféle szemetet látunk, főként háztartásit.
A köztisztasági munka: egyszerre hasznos és sziszifuszi
Kőrös László személyesen is kivette már a részét a szemétszedésből. – Voltak napok, amikor besegítettem. Őszintén mondom, jó érzés, amikor rendet teszel. De amikor kinyitod a kukát, és az arcodba csap a romlott étel szaga, vagy széttépkedett zsákot találsz, mert a varjak szétszedték a tartalmát, az elég lélekromboló tud lenni.
A közterületi szemétgyűjtés sosem ér véget. – Ma kiürítjük, holnap már újra tele. Egyik utcán végigmegyünk, aztán visszafordulunk – és mintha ott sem lettünk volna. Ez a munka ilyen. De épp ezért lenne fontos, hogy mindenki úgy használja a közterületi szemeteseket, ahogy azt kellene.

Forrás: Getty Images
Ne legyen közterületből lerakóhely
A köztéri hulladékgyűjtők nem hulladéklerakók. Azok elsősorban gyalogosok, járókelők kisebb mennyiségű szemetének – például csomagolóanyag, zsebkendő, italos doboz – elhelyezésére valók. Háztartási hulladék, pelenka, ételmaradék, sőt vad tetem – ezek semmiképp sem ide valók.
– Ez fegyelmezetlenség. Próbáltunk már azonosítani visszatérő elkövetőket – volt, hogy sikerült is, és akkor lépéseket tettünk. De ez nem lehet hosszú távú megoldás. A megoldás az lenne, ha mindenki egy kicsit felelősségteljesebben viselkedne.
Közös ügy: tisztán tartani a várost
A város tisztasága közös felelősség. A hulladékkezelő cégek elvégzik a dolgukat – nap mint nap, fáradhatatlanul. De a közösség fegyelme, hozzáállása legalább ilyen fontos.
– Ha mindenki csak egy kicsit jobban odafigyelne, már rengeteget számítana. A kukák nem azért vannak, hogy más helyett megoldják a problémát, hanem hogy együtt tartsuk tisztán a városunkat – húzta alá Kőrös László.