2025.05.19. 09:30
Zárak mestere és táskák, cipők javítója: Róka Róbert az újrahasznosításban hisz
Fogyasztóhajhász világunkban igazi kincses sziget Zalaegerszeg belvárosában a cipőjavító és kulcsmásoló műhely. Sokan úgy gondolhatják, leáldozóban a kisiparosok világa, pedig éppen most van szükség rá: megmenteni tönkrement, ám kedvenc táskánkat, lábbelinket, olcsón utazóbőröndhöz jutni, helyrehozni egy hozzánk nőtt emlék- vagy használati tárgyat. Róka Róbert és párja életszemlélete: óvni a földet a túltermeléstől és minden felesleges holmitól.

Róka Róbert sokféle bőr és textil dolgot javít, s maga is készít míves hátizsákokat.
Fotó: Mozsár Eszter / Zalai Hírlap
A bőrműves végzettségű kisiparos a megbeszélt időponthoz képest pár perces késéssel érkezik. Mindez abszolút mentségére szolgál: mivel nemcsak cipőt, táskát készít és javít, hanem elromlott zárakat nyit, elveszett kulcsok esetén hívható, ezért szinte éjjel-nappal szolgálatban áll. Leginkább a szilveszteri mulatozások után szaporodik meg a teendője, higgyék el, sokan ácsingóznak olyankor tanácstalanul a zárt ajtók előtt. A szakember megérkezéséig párja, a magyar-történelem szakos tanári diplomával rendelkező Dia mesélt az üzlet történetéről, amit 2009-ben vettek meg Róbert osztálytársától, egyben egykori főnökétől. Friss diplomásként – miközben a kulturális antropológus doktorit végezte – nem szeretett volna iskolában tanítani, így fokozatosan tanult bele ő is a szakmába. Dia főleg a varrásokért felel.

Fotó: Mozsár Eszter / Zalai Hírlap
- Harminc-negyven évvel ezelőtt sokkal többen hozták a javítandó lábbeliket, főleg az őszi-téli időszakban. Ma már kevesebben keresnek minket, változtak a fogyasztói szokások – felelte Dia. - Sokan azt gondolják, főleg a fiatalabb generáció, hogy egy javított, megfoltozott tárgy a szegénység jele, pedig nem. Főleg, ha valamit drágábban szerzünk be, akkor egyszerűbb olcsóbban javíttatni, másfelől azt jelzi, hogy jobban megbecsüljük azt, amink van. Paradox, mert az olcsóbb áruk meg éppen azt sugallják, hogy eldobható minden.
A kisiparos munkája ma kincset ér, hiszen újrahasznosít
A zalaegerszegi kisiparosok láthatóan szeretik azt, ha gondos munkájukkal, kézügyességüknek köszönhetően újra életre kelnek a tárgyak. Mottójuk az érték-, illetve a tárgymentés. És ahogy változik a világ, ők is bővítik profiljukat. Mostanában például nagy keletje van az olcsóbb utazótáskáknak, illetve a gurulós bőröndöknek, amiknek mint tudjuk éppen a kereke megy tönkre, azt az alkatrészt pedig nagyon nehéz beszerezni. Nagyon sok használt, kifutott szériájú holmit kapnak ajándékba vagy vásárolják fel azokat, ugyanis minden apró kis alkatrész, darabka kincsnek számít, bármikor újra felhasználható a javítások során. Persze ennek az az ára, hogy tele van mindenféle színű állatbőrrel, táskával, cipővel a raktár, két garázs és a lakás hátsó része. A gyakorlott szakember mindezek ellenére azonnal tudja, hogy mit hol keressen.

Fotó: Mozsár Eszter / Zalai Hírlap
- Jó lenne több olyan tájékoztató kampány, ami arról szólna, hogy inkább javíttassák meg a dolgaikat az emberek, ne a kukába dobják. Persze a sok olcsó áru pont erre a pazarlásra késztet minket – mondja Róbert. - A kisiparosság, a kézművesség sajnos még mindig nem élvez olyan támogatottságot, mint egy szerelőüzem vagy más vállalkozás. Ez nem panasz, csak tény. Amúgy folyamatosan figyeljük a piacot, változtatunk mi is. Megvan a vásárlókörünk, s reméljük, hogy a szülők példáját követve a fiatalok ugyanúgy látják: értéket mentenek és a Földet tisztelik, ha kevesebb felesleges holmijuk van.
Búcsúzóul még mutatnak néhány saját készítésű, gyönyörű kivitelezésű bőrtáskát, illetve a barátok és a rokonok körében népszerű bőr irattartókat. Azért akad, amikor megrendelésre készülnek az új kézműves termékek, ám ők mégis azt vallják, szeretik a régit javítani, s nagy öröm, ha újra életre kel egy-egy kidobásra ítélt darab.