2025.05.19. 20:00
Hogy okozhat sérülést a hatástalanított fegyver? Még a gyűjtő sincs biztonságban (galéria, videó)
Változatos katonai gyűjteményt tudhat magáénak a sormási Gredics Péter. A fiatalember katonai gyűjteményének darabjai között találhatunk egyenruhákat, fegyvereket és szuronyokat. Az érdekes szenvedélyéről izgalmas részleteket árult el portálunknak.

Kivételes katonai gyűjteményt őriz a sormási Gredics Péter, ebből néhány darabot megmutatott
Fotó: Szakony Attila
A katonai gyűjtemény összeállításáról, a küldetéstudatról és a tárgyakkal kapcsolatos kivételes történetekről a 37 éves Gredics Péter kincsvadász mesélt. Közben időutazásra invitálta olvasóinkat. Elmondta: egészen az általános iskolás koráig kell visszarepülni az időben, amikor a nagykanizsai Zrínyi-iskolában dr. Zsoldiné Gőcze Judit osztályfőnöke és történelemtanára bevitte az egyik hozzátartozója szuronyát egy órára.

Fotó: Szakony Attila
Katonai gyűjtemény: egy rohamsisakkal indult minden
– A történelem már akkor is a kedvenc tantárgyam volt, de amikor megérinthettem azt a tárgyat, amivel valóban, élesben harcoltak a világháborúban, még inkább a história megszállottja lettem – mondta. – Aztán a nagyszüleim eladták a homokkomáromi birtokukat és arra emlékeztem, hogy a szőlőprés mellett volt egy sisak. Akkor még nem tudtam milyen, de évekkel később Marton Lajos barátommal közösen visszaszereztem, és korhű festéssel megmentettünk. Ez a magyar rohamsisak nagy valószínűséggel a dédpapámé volt, amit egykor a második világháborúban viselt. Amikor néhány ismerősöm értesült róla, hogy elkezdtem gyűjteni a világháborús relikviákat, sok értékes tárggyal láttak el. Zadravecz Zoltán nyugállományú századostól kaptam ruhákat, tártáskákat és egyéb felszereléseket. Majd Sormáson a szintén nyugállományú Gerencsér József törzszászlóstól is érkezett néhány kivételes tárgy, de megkaphattam a nagykanizsai Dózsa-laktanyában szoltált egészségügyi zászlós hagyatékát is, ruhákkal. Erre emlékszem, azóta pedig szinte nincs megállás.

Fotó: Szakony Attila
Mindenféle korszak
Gredics Péter hozzátette: amit az olvasók az asztalon kiterítve látnak, az második világháborús tiszti egyenruha, egy gyalogos hadnagy viselte a hozzá tartozó érdeméremsorral. Ezen kívül a második világháborútól napjainkig mindenféle korszakból többféle egyenruhát őriz, a legnagyobb becsben tartva. A magyar királyi honvédségtől, a Rákosi-korszakból, a Kádár-rendszerből, a rendszerváltás időszakából, sőt a jelenkorból is.
Csak hatástalanított fegyverek
– A bolhapiacot nem szeretem, hiszen gyakran az árusok nem megfelelően bánnak a régiségekkel – folytatta. – Kincsvadász vagyok, de inkább az interneten keresgélek olyan csoportokban, ahol a korszakok szakértői csereberélnek tárgyakat. De olyan is előfordult, hogy falunapon jelképes összegért megvettem a hatástalanított, 35-ös mintájú ismétlő puskát a hozzá tartozó tanúsítvánnyal. Mivel már sokan ismernek a különleges gyűjtőszenvedélyem miatt, ezért olykor megajándékoznak egy fegyverrel. Korábban épp a motoromat vittem műszaki vizsgára, és ott kaptam egy szintén hatástalanított gépfegyvert. De az interneten is sok értékes darabot lehet találni. Ezek a fegyverek olyan módon hatástalanítottak, hogy visszaalakításra alkalmatlanok. Semmilyen lövedéket nem lehet kilőni belőle, hiszen ezt is és az összes többit fegyverszakértő hatástalanította. Ez már csak egyfajta módon okozhat sérülést, ha ráesik valakinek a lábára.

Fotó: Szakony Attila
Alternatív felhasználás
A sormási fiatalember a szuronyokat is gyűjti. Az egyiknek különös története van, hiszen a nagypapájától örökölte. Viszont a papa a mai modern világban a szurony segítségével fordította ki a répát a földből. Miután a nagyszülő elhunyt, Péter megtisztította a szuronyt, mely azóta a gyűjteménye megbecsült része.
Példaképekre van szükség
– A párom a legnagyobb kincsem, és csak utána következik a gyűjteményem – mosolygott Péter. – Szeretnék egy kis múzeumot kialakítani otthon, hiszen nem szeretem kiadni a kezemből ezeket az értékes tárgyakat. A gyűjtőszenvedélyem nem lankad, ha valaki esetleg őriz régiségeket, vagy világháborús relikviákat, és nem tudja méltó módon elhelyezni, akkor szívesen fogadom. Úgy érzem, a mai generációnak szüksége van egy kis iránymutatásra, arra, hogy kezükbe foghassák azokat a fegyvereket, amikkel a dédszüleik harcoltak. Jó lenne, ha tisztában lennének a történelmi eseményekkel s a jelentőségükkel. A mai fiatalok nagy részét csak az internet érdekli: a közösségi médiafelületek, amelyek nem épp az értéket képviselik. Az interaktív történelemóráim célja is az, hogy a gyerekek megtudják, például a magyar királyi honvédség becsülettel védte azt a hazát, amiben a mai generáció él.
Gredics Péter kincsvadász
Fotók: Szakony Attila