2025.05.23. 17:30
Két óvodát is bezár a kanizsai önkormányzat
Újabb beruházások, fejlesztések indulhatnak Nagykanizsán a TOP Plusz pályázatok keretében, hamarosan elkezdődhet az új ipari park területeinek értékesítése, ugyanakkor a csökkenő gyereklétszám miatt a Kertvárosi és a Rozgonyi utcai tagóvoda sem indít csoportokat a jövőben. Többek között ezekről a témákról esett szó a kanizsai közgyűlés csütörtöki ülésén.

Horváth Jácint (középen) és dr. Fodor Csaba az ülésen
Fotó: Szakony Attila
Komolyabb vita és nézetkülönbség csupán a kanizsai közgyűlés elején, a napirendi pontok elfogadásánál alakult ki, miután Horváth Jácint polgármester nem volt hajlandó napirendre venni egy bérlakás hosszabbítási szerződés felülvizsgálatát. Az ügyről - egy négytagú család csupán fél éves bérleti szerződés hosszabbítást kapott, miután dr. Schauta Marcell, a szociális bizottság elnöke jelezte, hogy a család férfi tagja a Fideszhez köthető - korábban portálunk is beszámolt.

Kanizsai közgyűlés - mindenki szerint politikai döntés született az elhíresült bérlakás-ügyben
Az ügy kapcsán a Fidesz kanizsai frakciója teljes kivizsgálást követelt, illetve a bizottsági ülés hanganyagát is kikérték, ám adatvédelmi és egyéb okokra hivatkozva mindkettőt megtagadta Horváth Jácint polgármester. Balogh László és Szabó Szilárd képviselők ezután kezdeményezték a bizottsági döntés felülvizsgálatát, ám a napirendi pont megtárgyalását nem támogatta Horváth Jácint polgármester és az Éljen VárosuNK! Egyesület (ÉVE) frakciója. Mint az a vita során elhangzott: a bizottság döntése nyomán nem merültek fel olyan jogi anomáliák, ami miatt szükséges lenne újra tárgyalni az ügyről. A fideszes képviselők szerint ugyanakkor politikai döntés született, azaz a bizottság hátrányos megkülönböztetésben részesítette a családot a politikai hovatartozásuk miatt. Ez utóbbit tagadta az ÉVE, szerintük ugyanis akkor született politikai döntés, amikor ez a család bérlakáshoz jutott a fideszes városvezetés idején.
Buszközlekedés - évente közel 600 millióba kerül
A közgyűlés döntött a tavalyi pénzmaradvány felosztásáról is. Mint azt Horváth Jácint polgármester elmondta: a mintegy 300 millió forintot nem feltétlenül arra tudták elkölteni, amire szerették volna, miután a városi buszközlekedés finanszírozására további, mintegy 150 millió forintot kell fordítani, így a szolgáltatás már hozzávetőleg 600 millió forintba kerül az önkormányzat számára éves szinten. Emellett a többletadó-elvonás miatt 40 millió forintot kell még befizetni az államkasszába, és 30 millió forintos többletet kellett biztosítani a közétkeztetésre is, illetve szintén 30 millió forintot különítettek el három orvosi rendelő felújításának önrészére.
A közgyűlésen szó esett a TOP Plusz projekt keretében induló beruházásokról is, ezek szerint a Batthyány Lajos Gimnázium fejlesztésére mintegy 236 millió forintot, a zeneiskola részleges felújítására 155 millió forintot, míg három orvosi rendelő modernizációjára 160 millió forintot nyert az önkormányzat.

Ipari park - megkezdődhet az értékesítés
A közgyűlés egy új rendeletet is alkotott a víziközművekkel, illetve az utólagos rákötésekkel kapcsolatban, melynek legfontosabb változása, hogy a jövőben már nem lesz kötelező a Vízművel végeztetni az utólagos rákötéseket. A közgyűlés az új ipari parki területek belterületbe vonásáról is döntött, amitől egyértelműen azt várja az önkormányzat, hogy megkezdődhet a területek értékesítése.

A polgármesteri tájékoztatóból derült ki, hogy a csökkenő gyereklétszám miatt két tagóvodát is kénytelen bezárni az önkormányzat. A változás a Csokonai utcai és a Rozgonyi utcai telephelyet érinti. Elbocsátásokról egyelőre nem esett szó, a fenntartó átcsoportosításokkal kezeli a kialakult helyzetet.