2025.05.15. 19:17
Idősek: ők még tudnak mesélni a skanzen tárgyairól, s a hadisírgondozásból is kivehetik részüket
Nem véletlenül tartotta soros ülését a Zala Megyei Idősügyi Tanács a zalaegerszegi falumúzeumban, hiszen az egyik napirend a Göcseji Skanzennel való együttműködés kialakítása volt. A közelgő Hősök napja alkalmából a hadisírgondozás, és két, idős korosztályt érintő projekt eredményeinek beszámolója is részét képezte az ülésnek.
- Az együttműködés igénye kölcsönös, mivel a falumúzeum szeretné bevonni az időseket akár egy pályázatba. Ezenfelül számít az idősebb generáció ismereteire a kiállított tárgyi kultúra tekintetében, illetve arra is, hogy látogatóként is nagyobb számban keressék fel a falumúzeumot. A hadisírgondozás része munkatervüknek, amelynek lehetőségét a hagyományőrzéssel foglalkozó nyugdíjasszervezeteknek szeretnék felkínálni, mondta el Pácsonyi Imre, a Zala Megyei Idősügyi Tanács elnöke.

Fotó: Antal Lívia / Zalai Hírlap
Hadisírgondozás – kegyelet és méltó megemlékezés
A hadisírgondozást az MH Bauer Gyula 5. Területvédelmi Ezred vitéz 48. Nagy Sándor Területvédelmi Zászlóalj, valamint a zalaegerszegi 20. Hadkiegészítő és Toborzó Iroda végzi Zalában. Gyemi Tamás főhadnagy, irodavezető ismertette sokrétű tevékenységüket, kiemelve azt, hogy feltárással, azonosítással és történelmi emlékezetük megőrzésével méltó emléket állítsanak a XX. századi háborúkban elesett magyar katonáknak. Hangsúlyozta, hogy ebben a munkában bárki részt vehet, továbbá iskolai közösségi szolgálat is teljesíthető vele. Minden évben március 15-e, a hősök napja, valamit a halottak napja előtt rendbe teszik a sírokat, amelyek sorsokat őriznek, a kegyeleti összefogás ezért fontos.

Fotó: Antal Lívia / Zalai Hírlap
A tárgyi kultúra megőrzése személyes történetekkel
A tárgyi kultúra a falvakban ugyanaz, különlegességek nem igazán vannak közöttük. Éppen ettől értékelődnek fel a személyes történetek, hiszen az idősek még szüleik idejére is emlékeznek, így ezek megosztásában és gyűjtésében sokat segíthetnek. Ezzel nemcsak a történelemtudományhoz járulnak hozzá, hanem saját maguk egészségéhez és szellemi frissességéhez. Ezért szeretnék a személyes kapcsolatot erősíteni az idősügyi tanács által az idősekkel, illetve az idősügyi szervezetekkel, ismertette Varju András, a Göcseji Skanzen tagintézmény-vezetője.
