2025.04.15. 08:20
Ide fordulhatsz vitás ügyeiddel, ha keresed az igazadat, de nincs pénzed ügyvédre
Vitában állunk a szolgáltatókkal, kereskedőkkel, eladókkal, vevőkkel? Nem tudunk megegyezni közvetítő nélkül? Van megoldás: a díjmentesen igénybe vehető békéltető testületet épp erre találták ki. A vitarendezési fórum regionális szervezeti keretek között működik, a zalaiak a győri központú testülethez fordulhatnak. Kérdéseinkre dr. Bagoly Beáta, a testület győri egységének vezetője válaszolt.
A békéltető testület szakmailag független, alternatív vitarendezési fórum, hatáskörébe a fogyasztói jogviták bírósági eljáráson kívüli rendezése tartozik. A békéltető testületek a fogyasztói igényérvényesítést könnyítik, hiszen gyorsak és díjmentesek.

Fotó: Shutterstock
- Korábban minden megyében jelen volt a békéltető testület. Milyen keretek között dolgoznak jelenleg?
- 2024-től - a korábbi megyei szervezetek helyett - már csak nyolc testület működik az országban. A Győr-Moson-Sopron Vármegyei Békéltető Testület illetékessége alá tartozik Zala vármegye és Vas vármegye is. 2024-ben 858 ügy indult a győri székhelyű testületben, ennek 23%-a Zala vármegyei volt. Az eljárások száma évente országosan eléri a tizenegyezret, ebből 4500 fővárosi.

Fotó: A győri békéltető testület honlapja
- Kik a testület tagjai?
- A testület elnöke és tagjai pályázati eljárás alapján kerülnek kiválasztásra. A tagok az Igazságügyi Minisztérium által szervezett képzésen vesznek részt és békéltető testületi alapvizsgát tesznek.
- Mik a legjellemzőbb ügyek, amelyekben eljárnak?
- A fogyasztói jogviták leginkább a kereskedelmi forgalomban a jótállási - szavatossági problémákkal, és az internetes kereskedelemmel függnek össze. Hibás teljesítés, visszaküldési jog gyakorlása merül fel, kisebb arányban a szolgáltatások hibás teljesítésével, késedelmével kapcsolatos beadvány.
Közüzemi szolgáltatás, építőipari kivitelezés, futárszolgálat a békéltető testület előtt
-2024-ben a legtöbb ügy a közüzemi szolgáltatásokkal, az építőipari kivitelezéssel, a telefon szolgáltatásokkal, futárszolgálattal, turizmussal kapcsolatban indult, de voltak szépségápolással, fogorvosi szolgáltatásokkal összefüggő jogviták is.
-Melyik termék okozza a legtöbb reklamációt?
A cipő a békéltető testület előtt
- A legtöbb panasz évek óta a lábbelikre érkezik, ezt követték a háztartási gépek, a bútorok, híradástechnikai termékek, használt autók, de előfordulnak optikai eszközökkel, játékokkal, ruhaneműkkel kapcsolatos esetek is. A testület ügyeiből évente körülbelül 40 százaléka vonatkozik szolgáltatásokra, 60%-uk termékekre. A békéltető testületnél – bár sem alsó, sem felső értékhatár nincs - mégis a kisebb értékű ügyek jellemzőek. A testület előtt megindított ügyek 94%-ában a fogyasztók igénye nem haladja meg az egymillió forintot, ezen belül is az ügyek 89%-a tartozik ötszázezer forint alá, 78%-uk pedig a kettőszázezer forintot sem haladja meg.
-Hogyan fordulhatunk a békéltető testülethez?
-A fogyasztó azt követően fordulhat a békéltető testülethez, ha először saját maga megkísérelte a vállalkozással rendezni a vitás ügyét. Ezt a békéltető testület számára - panaszról felvett jegyzőkönyvvel, a vállalkozásnak írt levéllel - igazolni kell. A békéltető testületi eljárás a fogyasztó – e-mailben, online adatlappal, vagy postai úton elküldött - kérelmére indul. A fogyasztó lakóhelye alapozza meg az eljáró testület illetékességét, tehát a Zala vármegyei lakosok a győri központba küldhetik meg kérelmüket. A békéltető testület honlapján megtalálható az eljárás részletes leírása, és az ügy indításához űrlap és online adatlap is található. A teljes adminisztráció Győrben zajlik.
-Mit tesz ezután a testület?
-A békéltető testület feladata, hogy megkísérelje a fogyasztói jogvita rendezése céljából egyezség létrehozását a felek között, ennek eredménytelensége esetén az ügyben döntést hoz a fogyasztói jogok egyszerű, gyors, hatékony és költségkímélő érvényesítésének biztosítása érdekében. A békéltető testületi eljárás a hagyományos bírósági eljáráshoz képest gyorsabb, olcsóbb, rugalmasabb. Az eljárásban cél a felek egyezségkötése, így a jogon kívüli tényezők is szerephez juthatnak.
Vásárolunk, de nem azt kaptuk, amire számítottunk. Igénybe vettük a szolgáltatást, de nem teljesítette ígérvényeit. Ha kereskedővel, szolgáltatóval akad össze a bajszunk, gyakran merevednek meg az álláspontok, néha azért, mert a laikus nem beszélni az adott szakma nyelvét. Szerencse a szerencsétlenségben, létezik megoldás. A zalaiak ügyeit intéző békéltető testület nyúl a hónunk alá, ha megrekedünk. Ki mindenkinek kéne a békéltetés, akkor is, jó lett cipő, amit rendelt? Valami más szorítja valahol máshol.
Békéltető testület - alapos vizsgálat
- A kettőszázezer forintot meg nem haladó fogyasztói igények esetén a testület úgynevezett kötelezést hozhat, amely végrehajtható határozat. De természetesen nem minden esetben van igaza a fogyasztónak. Amennyiben a békéltető testület úgy ítéli meg, hogy a fogyasztó igénye nem megalapozott, elutasítja az igényt.
- Sikeresek az egyezségek?
- A testület működése eredményesnek mondható. Az összes ügy 25 %-a végződött a felek egyezségkötéssel. A kötelezések száma 8%-ra nőtt, ennek oka azon jogszabályváltozás, ami szerint a kettőszázezer forintot meg nem haladó fogyasztói igény esetén a testület a vállalkozás önkéntes alávetése hiányában is hozhat kötelező határozatot. A kötelezés és az egyezség, akár egy ítélet, bíróság útján végrehajtható határozat. Az eljárások kb 10%-a pedig azért szűnik meg, mert pusztán a békéltető testületi eljárás megindítása megoldást hozott a fogyasztó részére. A testület ugyanis értesíti az eljárásról a vállalkozást, aki sok esetben már ebben a fázisban – a testületi meghallgatás előtt - teljesíti a fogyasztó igényét.

Fotó: Illusztráció/Shutterstock
- Miként zajlik a békéltetés?
- A békéltető testületek – a digitalizációs vívmányokat kihasználva – fő szabály szerint videokonferencia keretében hallgatják meg a feleket. A fogyasztó kérelmére lehetőség van személyes meghallgatásra is. A meghallgatások – a régiós szervezeten belül - a vármegyeszékhelyeken és a megyei jogú városban, a kereskedelmi és iparkamarák együttműködése körében biztosított irodákban történnek. Győrben 135, Zalaegerszegen 45, Szombathelyen 34 meghallgatást tartott a testület, ebben benne vannak a személyes, az online meghallgatások is. A vállalkozásoknak minden esetben elegendő a meghallgatáson online részt venni. Az eljárások lefolytatására írásban is lehetőség van.
Elérhetőségek:
- Dr. Bagoly Beáta elnök
- Győr Moson Sopron Vármegyei Békéltető Testület
- Telefon: +36 (96) 520-217
- e-mail: [email protected] .
A videó megmutatja lépésről lépésre a békéltetés ügymenetét: