2025.03.22. 11:00
Irány a Mars, akár az egész osztálynak! (galéria, videó)
A Zalaegerszegi Kölcsey Ferenc Gimnázium diákjai, Szabó Dzsenifer Gina és Bugyik Adél Petra bekerült a 34. Országos Tudományos és Innovációs Diákolimpia elődöntőjébe. Témájuk az Űrkutatás – Mars terraformálása. Felkészülésüket segítve egy egész projekthetet szerveztek az oktatási intézményben, aminek pénteken volt a megnyitója.

Elindult az Űrkutatás – Mars terraformálása projekthét a Kölcsey-gimnáziumban. Felvételünkön: Beck Sándor, dr. Kazi Károly, Bugyik Adél Petra, Szabó Dzsenifer Gina és Boncz Dániel.
Fotó: Pezzetta Umberto / Zalai Hírlap
A végzős lányok egy 3D nyomtatási technikával készült űrkabint, űrbázist hoztak létre, amely számos hasznos funkcióval rendelkezik. A győri Széchenyi István Egyetemen szeretnének továbbtanulni, a mérnöki szakot jelölték meg. Modelljüket kedden mutatják be diáktársaiknak az Űrkutatás projekthéten.

- Korábbi versenysikerünk alapján keresett meg minket Boncz Dániel tanár úr, s mellette még Beck Sándor informatikatanár lett a mentorunk. Segítségükkel fejlesztettük az ötletünket, azaz egy marsi zsilipkamrát hoztunk létre, amit Arduino mikrovezérlővel programoztunk. Az elődöntőben feladatunk még összefoglalót és kisfilmet készíteni. Reméljük, hogy bejutunk a budapesti döntőbe. Országosan több mint hetven csapat versenyez – felelték érdeklődésünkre a Kölcsey-gimnázium 12.B osztályos tanulói.
Az űrkutatás szerteágazó elemei
A gimnázium másik csapata sajnos nem jutott be a diákolimpia elődöntőjébe, ám Török Tamás és Magyar Dorka tudásával, tapasztalataival segíti társaikat. A projekthét célja, hogy egyrészt felkészítsék a diákokat a döntőre, másrészt megismertessék az űrkutatás iránt érdeklődő fiatalokkal az aktuális innovációkat, teóriákat. A jövő péntekig tartó program során előadások és gyakorlati feladatok váltakoznak. Többek között modellezik majd a nemzetközi és a Tienkung kínai űrállomást, egy rakétakilövő központot, Holdon lévő kutatóbázist és LEGO Mars moduláris űrbázist. Ezen kívül lesz csillagközi űrhajóépítő verseny, s a fiatalok hallani fognak az űrorvostanról is, s medveállatkákat keresnek majd mikroszkóppal. A genetikatábor mintájára munkafüzetbe jegyzetelhetnek a diákok.
Osztálykirándulás az űrbe?
A nyitónapon dr. Kazi Károly, a BHE Kft. ügyvezetője ismertette az 1991-ben alapított cég által gyártott űrkutatási eszközöket, illetve természettudományi kutatásaikat. Boncz Dániel laborvezető az űrkutatás mérföldköveiről szólt. A kölcseys diákokat Zimborás Beatrix igazgató, valamint Kajári Attila köszöntötte. A Zalaegerszegi Tankerületi Központ igazgatója gratulált a csapatnak, s Farkas Bertalan űrhajós sikerét hozta fel példaként, valamint tréfásan megjegyezte: várja azt a pillanatot, amikor a kölcseysek egy űrbéli osztálykiránduláshoz kérnek támogatást.
Marsra szállnának a zalai diákok
Fotók: Pezzetta Umberto