Űrkutatás, terraformálás a vörös bolygón

2025.03.22. 11:00

Irány a Mars, akár az egész osztálynak! (galéria, videó)

A Zalaegerszegi Kölcsey Ferenc Gimnázium diákjai, Szabó Dzsenifer Gina és Bugyik Adél Petra bekerült a 34. Országos Tudományos és Innovációs Diákolimpia elődöntőjébe. Témájuk az Űrkutatás – Mars terraformálása. Felkészülésüket segítve egy egész projekthetet szerveztek az oktatási intézményben, aminek pénteken volt a megnyitója.

Irány a Mars, akár az egész osztálynak! (galéria, videó)

Elindult az Űrkutatás – Mars terraformálása projekthét a Kölcsey-gimnáziumban. Felvételünkön: Beck Sándor, dr. Kazi Károly, Bugyik Adél Petra, Szabó Dzsenifer Gina és Boncz Dániel.

Fotó: Pezzetta Umberto / Zalai Hírlap

A végzős lányok egy 3D nyomtatási technikával készült űrkabint, űrbázist hoztak létre, amely számos hasznos funkcióval rendelkezik. A győri Széchenyi István Egyetemen szeretnének továbbtanulni, a mérnöki szakot jelölték meg. Modelljüket kedden mutatják be diáktársaiknak az Űrkutatás projekthéten.

űrkutatás
Az űrkutatás projekthét első előadója dr. Kazi Károly egyetemi docens, az űrkutatási eszközöket gyártó cég ügyvezetője volt.  Fotó: Pezzetta  Umberto / Zalai Hírlap

- Korábbi versenysikerünk alapján keresett meg minket Boncz Dániel tanár úr, s mellette még Beck Sándor informatikatanár lett a mentorunk. Segítségükkel fejlesztettük az ötletünket, azaz egy marsi zsilipkamrát hoztunk létre, amit Arduino mikrovezérlővel programoztunk. Az elődöntőben feladatunk még összefoglalót és kisfilmet készíteni. Reméljük, hogy bejutunk a budapesti döntőbe. Országosan több mint hetven csapat versenyez – felelték érdeklődésünkre a Kölcsey-gimnázium 12.B osztályos tanulói.

Az űrkutatás szerteágazó elemei

A gimnázium másik csapata sajnos nem jutott be a diákolimpia elődöntőjébe, ám Török Tamás és Magyar Dorka tudásával, tapasztalataival segíti társaikat. A projekthét célja, hogy egyrészt felkészítsék a diákokat a döntőre, másrészt megismertessék az űrkutatás iránt érdeklődő fiatalokkal az aktuális innovációkat, teóriákat. A jövő péntekig tartó program során előadások és gyakorlati feladatok váltakoznak. Többek között modellezik majd a nemzetközi és a Tienkung kínai űrállomást, egy rakétakilövő központot, Holdon lévő kutatóbázist és LEGO Mars moduláris űrbázist. Ezen kívül lesz csillagközi űrhajóépítő verseny, s a fiatalok hallani fognak az űrorvostanról is, s medveállatkákat keresnek majd mikroszkóppal. A genetikatábor mintájára munkafüzetbe jegyzetelhetnek a diákok.

Osztálykirándulás az űrbe?

A nyitónapon dr. Kazi Károly, a BHE Kft. ügyvezetője ismertette az 1991-ben alapított cég által gyártott űrkutatási eszközöket, illetve természettudományi kutatásaikat. Boncz Dániel laborvezető az űrkutatás mérföldköveiről szólt. A kölcseys diákokat Zimborás Beatrix igazgató, valamint Kajári Attila köszöntötte. A Zalaegerszegi Tankerületi Központ igazgatója gratulált a csapatnak, s Farkas Bertalan űrhajós sikerét hozta fel példaként, valamint tréfásan megjegyezte: várja azt a pillanatot, amikor a kölcseysek egy űrbéli osztálykiránduláshoz kérnek támogatást.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában