Ez nem semmi látvány!

2025.03.13. 13:40

Ilyet is ritkán látni! Tűzgömböt örökítettek meg Zalaegerszeg felett (videó) 

Egy a Magyar Meteoritikai Társaság és a Vega Csillagászati Egyesület által közösen üzemeltetett kamera kedd este nem hiába kémlelte az égboltot Zalaegerszeg felett. Egy kelet felől érkező meteor fényes tűzgömb formájában semmisült meg a légkörben - illetve nem kizárt, hogy darabjai a felszínt is elérték.

Ilyet is ritkán látni! Tűzgömböt örökítettek meg Zalaegerszeg felett (videó) 

A kedd esti, zalaegerszegi tűzgömb. A kamerát ablak védi a környezeti hatásoktól, a nagy csóva melletti kisebb valószínűleg az üveg által okozott fénytörés, nem a meteor esett szét több darabra

Fotó: AMS91/Báfalvi Péter

Az AMS91 jelű, hét kamerából álló rendszert Bánfalvi Péter amatőrcsillagász házának kertjében szerelték fel, ahol napi 24 órában üzemel. Tartozik hozzá egy számítógép, mely rögzíti a képeket és egy szoftver is, amely a felvételeken felismeri a tűzgömböket, avagy a légkörbe érkező meteorokat. (Közbevetőleg: a tűzgömb meghatározás a tudományban a Vénusznál fényesebb meteoroknak jár.) A zalaegerszegi berendezés országos hálózat részeként működik, létének értelme pedig természetesen nem pusztán az, hogy rögzítse  látványos felvillanásokat.

tűzgömb
A kedd esti, zalaegerszegi tűzgömb. A kamerát ablak védi a környezeti hatásoktól, a nagy csóva melletti kisebb valószínűleg az üveg által okozott fénytörés, nem a meteor esett szét több darabra
Fotó: AMS91/Báfalvi Péter

- Az ország számos pontján működnek hasonló rendszerek, melyek közül több is látta a kedd esti tűzgömböt - részletezte Bánfalvi Péter, a VCSE szenior tagja. - A több nézőpontból rögzített látvány jelentősége pedig az, hogy így a röppálya alapján térbeli számításokat lehet végezni, melyekkel meghatározható, hogy az adott meteorból lett-e esetleg meteorit, avagy az égitest darabjai elérték-e a földfelszínt, és ha igen, nagyjából hol hullottak le. A meteoritikai társaságnak vannak tagjai, akik arra szakosodtak, hogy felkutatják ezeket a világűrből származó maradványokat, amelyeket aztán tudósok megvizsgálhatnak, gazdagítva esetleg a világegyetemről alkotott képünket.

tűzgömb
Bánfalvi Péter
Fotó: Archív/Pezzetta Umberto

Bánfalvi Péter - mint azt nyilván sokat tudják - civilben nyugdíjas pedagógus, de napjai így is igen izgalmasan telnek: minden reggel az előző nap során készült felvételek átnézésével kezdhet.

- Ezt a tűzgömböt is hamarabb vettem észre, mint ahogy a számítógép azonosította volna - folytatta. - A kamerák egyébként valóban 0-24-ben működnek, nappal is észlelik a felvillanásokat, sőt, volt, hogy felhőkön keresztül is rögzítettek meteort. Legutóbb decemberben ébredtem hasonló fogásra, és időről időre vannak meteoritok is, melyeket a kollégák a felvételek alapján aztán megtalálnak.

Emberi eredetű tűzgömb is akad

A keddi tűzgömb esetében (mely a szakértő szerint talán diónyi-ökölnyi méretű lehetett, amikor 80-100 kilométeres magasságban felizzott a légkörben) még nem készültek el a számítások, de Bánfalvi Péter úgy véli, ebből a meteorból a földre már nem jutott. Kérdésünkre pedig elmondta: ismeretlen eredetű repülő objektumot, avagy ufót nem rögzített még a kamera, aláhulló, emberi eredetű űrszemetet viszont nem is egyet.

- Vannak adatbázisok, melyek segítségével azonosítani lehet különféle űrjárművek visszatérő darabjait - tette hozzá. - Ezek egy része irányítottan száll alá, sokat azonban nem tudnak kontrollálni. És ha ezek elérik a felszínt, az nem is tudományos értékű információ, inkább veszélyforrás.

Az alábbi videót a zalaegerszegi kamera rögzítette, kedd este, közép-európai idő szerint 22:13-kor. A felvétel valós időben mutatja az égi vándor utolsó másodperceit:

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában