Így határozott az Európai Bizottság

2025.03.21. 08:18

Mi lesz az óraátállítás sorsa? Ez a végső döntés

Megszűnik az óraátállítás vagy sem? Végső döntést hozott a kérdésben az Európai Bizottság.

Mi lesz az óraátállítás sorsa? Ez a végső döntés

Fotó: Illusztráció/Shutterstock

Visszavonta az évi két óraátállítás megszüntetéséről szóló javaslatát az Európai Bizottság, miután a tagállamok éveken keresztül nem tudtak dűlőre jutni, hogy a téli vagy a nyári időszámítás maradjon érvényben. Mivel így már asztalon sincs a téma, úgy tűnik, a jövőben is velünk marad az óraátállítás intézménye - írja a VG.

Mivel még arról sem született megállapodás, hogy mi legyen az óraátállítás megszüntetésének a menetrendje, a bizottság honlapján olvasható közlemény szerint ezért egyelőre marad a jelenlegi rendszer.

Az uniós tagállamok vezetőit tömörítő tanács még nem tudott megállapodni a javaslatról, 

annak ellenére sem, hogy a tagállamok minősített többsége is elegendő az álláspont kialakításához, míg a végső szövegről a testület az Európai Parlamenttel (EP) közösen dönt. Az EP 2019-ben már döntött az óraátállítás megszüntetéséről, de ezzel a tanácsnak is egyet kellene értenie.

Régóta velünk él az óraátállítás, és úgy tűnik, velünk is marad

Az óraátállítás gyakorlata megelőzi az Európai Unió létrejöttét, először az első világháború alatt vezették be, hogy energiát spóroljanak, majd az 1970-es évek energiaválsága alatt tért vissza számos országba. Az unió a nyári időszámításról az 1980-as években közölt irányelvet, hogy összehangolja a tagállami gyakorlatokat a közös piac zökkenőmentes működése érdekében. Korábban Gulyás Gergely arról beszélt, hogy Magyarország a nyári időszámítás megtartását támogatná.

A jelenlegi irányelv az óraátállításról 2001-es, minden országban március és október utolsó vasárnapján kerül rá sor. 

Az unió egyébként három időzónán keresztül húzódik, Írország és Portugália a nyugat-európai időzónát használja, a közösség zöme, köztük Magyarország és másik 16 tagállam a közép-európai, míg Bulgária, Ciprus, a balti országok és Románia a kelet-európai időzónában van.

Értelmetlenné vált, de megegyezés híján marad az óraátállítás

Noha ma már az óraátállítás eredeti céljai nem állnak fent – hiszen az energiahasználati szokások is sokat változtak, sőt az óraátállításnak negatív hatásai is vannak –, ám mivel a tagállamok képtelenek egyezségre jutni, a jelenlegi rendszert nem lehet megszüntetni. Hiszen az könnyen csak még töredezettebbé tenné Európa-szerte az időszámítást.

Forrás: VG

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában