2025.03.18. 08:00
Az eredmény jól mutatja a hagyományos pártokkal szembeni elégedetlenséget
Bár a február 23-i szövetségi parlamenti választások a jobboldali erők jelentős erősödését hozták, a német belpolitika jelenlegi sajátos informális szabályrendszere nem teszi lehetővé az uniópártok (CDU/CSU) és az AfD közös kormányalakítását. Még mindig sok kérdés lengi be a minden bizonnyal a kereszténydemokrata CDU/CSU vezette új koalíciós kormány munkáját, egy azonban biztos: a németek többsége a változásra voksolt, de hogy ez a változás milyen mértékű lesz, az még meglehetősen bizonytalan, hangzott el az MCC Zalaegerszegi Képzési Központjában a közelmúltban tartott panelbeszélgetésen.

Dörstelmann-Fodor Kinga, Michael Sommer és Dobrowiecki Péter a panelbeszélgetésen. Fotó: MCC
A zalaegerszegi MCC által szervezett panelbeszélgetésen Michael Sommer, az oldenburgi Carl von Ossietzky Egyetem professzora, Dobrowiecki Péter, a Magyar–Német Intézet kutatási vezetője és Dörstelmann-Fodor Kinga, az intézet igazgatóhelyettese beszélgetett a német választások eredményeiről és a jelenleg is zajló koalíciós tárgyalásokról. A telt házas eseményen a szakértők kiemelték az elkövetkező német kormányra váró összetett kihívások jelentőségét, felhívva a figyelmet a kampány során előtérbe kerülő migrációs, gazdasági és külpolitikai kérdésekre adandó gyors válaszreakció fontosságát. Sommer professzor fontosnak tartotta leszögezni, hogy érdemes bizakodóan tekinteni a már zajló, CDU/CSU és az SPD közötti koalíciós tárgyalásokra, hiszen amennyiben ezen pártok késznek mutatkoznak a kompromisszumokra, úgy hatékony megoldást nyújthatnak a fennálló összetett, kül- és belpolitikai problémákra. Habár ezen folyamat a teljes ciklust is kitöltheti.

Rekordmagas választói részvétel
Dobrowiecki Péter a rekordmagas választói részvétel mellett a hagyományos német politikai centrumon kívül eső pártokra leadott szavazatok kiemelkedően magas arányát emelte ki – hiszen minden harmadik német választó a bal- vagy jobboldali politikai spektrum szélén található valamely párt egyikére adta le a voksát. Ez jól mutatja a hagyományos pártokkal szembeni elégedetlenséget, nem véletlenül tudták ezen pártok elsősorban csak az idősebb választókat megszólítani. A belpolitikai kihívások mellett egyaránt szóba került a transzatlanti kapcsolatok jövője, valamint a magyar–német kapcsolatok alakulása is. Mindkét szakértő úgy látta, Friedrich Merz várható kancellársága alatt jó esély van arra, hogy a magyar–német kétoldalú kapcsolatok lassan rendeződjenek, ugyanis a gazdasági, kereskedelmi és katonai kapcsolatok továbbra is erősek.
Élénk diskurzus, nagy érdeklődés az MCC-ben
A szakmai beszélgetést élénk diskurzus és nagy érdeklődés övezte a magyar és külföldi – elsősorban német, svájci és osztrák – hallgatóság körében.