2025.03.16. 12:30
Jelek, amik arra utalhatnak, hogy lehallgatják a mobilod
George Orwell 1984 című regénye nyomán vált szállóigévé, hogy „a Nagy Testvér figyel! A mai digitalizált világban bármi lehetséges, az is, ha lehallgat a telefon. De vajon honnan tudhatjuk ezt, milyen árulkodó jelekre figyeljünk?

Előfordulhat, hogy lehallgat a telefon. A telefonos applikációk beállításaival korlátozhatóak a megadott idormációk
Fotó: Getty Images/Tim Robberts
Legyünk óvatosak, mert lehallgat a telefon. Biztosan sokan hallották már azt a mondatot némi enyhe üldözési mániára hajlamos ismerősüktől. Nem is tévednek sokat, bár elgondolkodtató, hogy egyszerű halandó állampolgárt miért figyelnének meg például kémprogrammal?

Fotó: Korosa Titanilla / Zalai Hírlap
Lehallgat a telefon?
Gyakori probléma a mai modern világban, a telefonok feltörése és megfigyelése. Legyen szó akár adatlopásról, akár arról, hogy lehallgatnak, megfigyelnek, a kémprogramok rendkívül komoly veszélyt jelentenek a felhasználók számára.
Tüske Milán, Lentiben élő független technológiai szakértő elmondása szerint valóban lehallgatnak a készülékek, pontosabban megfigyelik a szokásainkat, de egyes engedélyezésekkel erre magunk „hatalmazzuk fel” eszközeinket.
- Okostelefonjainkat szinte egész nap használjuk számos célra – mondta. - Fontos, hogy tisztában legyünk a biztonsági kockázatokkal, a kémprogramok veszélyeivel, amik minden percben az adataink eltulajdonítására hajtanak. Az Apple tulajdonosoknak talán könnyebb a dolga, hiszen az IOS zárt rendszere és szigorú ellenőrzése nagyobb védelmet nyújt, de nem teszi teljesen sebezhetetlenné az eszközöket. Az Android rendszer nyílt forráskódú, egyszerűbb feltörni, lehetővé teszi a „nem ellenőrzött források” engedélyezését. Sokszor magunk engedélyezünk olyan oldalt, fogadunk el sütit, mely által engedélyezünk követést, figyelést. Ha olyan helyről kapunk emailt, ami nem tűnik biztonságosnak, azzal legyünk óvatosak, mert ha megadjuk az adatainkat vissza tudnak keresni. Persze ma már mindenféle eszköz követi a felhasználót, figyelik a szokásainkat, ha engedélyeket adunk. Vagyis innen nézne lehallgat a telefon, de ezek nem kémszoftverek.
Az adatforgalom növekedés jelzésértékű
Tüske Milán hozzátette, hogy egy ilyen szoftver használata rengeteg pénzbe kerül, viszont valóban mindent képes megfigyelni, de szerinte a kémprogramok miatt azért túlzottan nem kell aggódnia az átlagembernek.
- A kémprogramok jelenlétét elsősorban abból ismerhetjük fel, hogy szokatlanul magas lesz az adatforgalom, illetve gyorsan merül az akkumulátor, a készülék túlmelegedik – folytatta.
A felhasználói tudatosság fontos faktor bármilyen rendszert használunk - emelte ki. A védekezés kulcsa a rendszeres frissítések telepítése, a gyártók ezzel igyekeznek kiküszöbölni a rendszerek biztonsági réseit
. A leghatékonyabb védelem azonban maga a felhasználó, aki néhány alapvető szabály betartásával minimálisra csökkentheti a kockázatot:
- ne kattintsunk gyanús linkre sem e-mailben, sem más üzenetekben,
- csak megbízható forrásból töltsünk le alkalmazásokat,
- rendszeresen ellenőrizzük az alkalmazásengedélyeket és vonjuk vissza a szükségteleneket,
- használjunk erős jelszavakat és kétfaktoros hitelesítést,
legyünk óvatosak a nyilvános Wi-Fi használatakor.