2025.03.16. 18:30
A gyümölcsfák már kívánják a permetezést (galéria)
A gyümölcsfa metszése, a kert talajának előkészítése is része a tavaszi munkálatoknak. A nagykanizsai Dr. Kotnyek István Miklósfai Kertbarát Kör a szőlőmetszésen túl különös gondot fordít a gyümölcsfa metszése mellett a kert rendbetételére is.

A kert gondozása mellett a szőlőtőkékre is érdemes figyelmet fordítani Németh József szerint
Fotó: Szakony Attila
A kertben tavasszal elvégzendő feladatokról, a gyümölcsfa metszése során felmerülő kérdésekről a kertbarát kör elnöke, Németh József Szentgyörgyvári hegyi birtokán beszélt portálunknak. Leszögezte: a tavasz beköszöntével egyre többen tartózkodnak a hétvégi telkeiken, felmérik azt, hogy a tél milyen lenyomatokat hagyott a természetben. Kerti ötletekből nincs hiány, kezdődik a fametszés, az ültetés, melyben sokaknak jól jön a segítség és a megfelelő útmutatás.

Fotó: Szakony Attila
Kert: védekezni kell a szőlőbetegségek ellen
– Az elsőrendű tavaszi munka a gyümölcsösben és a szőlőben is a metszés – szögezte le Németh József. – Igen ám, de nekiállunk metszeni és találunk olyan szőlőtőkéket, a gyümölcsfákon ágakat, amelyek elhaltak, elszáradtak. Ezektől mindenképpen meg kell szabadulni, sőt a szőlőben fellelt száraz tőkékkel is ugyanez a helyzet. A szőlőnek most két nagy betegségével kínlódnak a gazdák. Az egyik az aranyszínű sárgaságot okozó fitoplazma, vagyis a szőlő egyik legveszélyesebb kórokozója. Ha a gazdák ilyet tapasztalnak akkor érdemes az egész tőkét kivágni. A másik az úgynevezett ESCA, avagy a szőlőtőkék korai elhalása. Előfordul, hogy nem hal el egyből a tőke, csak a fele szárad el és ilyenkor megtartják a gazdák a tőkét. Viszont utóbbi fertőzést könnyű átvinni a metszőollóval a többi tőkére is.

Fotó: Szakony Attila
Határozott fellépésre van szükség
Németh József határozott fellépést vár a gazdáktól, ellenkező esetben beláthatatlan következményei lehetnek a fertőzésnek. Több környező hegyhát zár alatt van a fertőzések terjedése miatt, aki nem cselekszik időben, az az adott szakhatóságtól büntetésre is számíthat.
Olajos rézkénnel kell kezdeni a permetezést
– A gyümölcsfa metszése is elkerülhetetlen, a fákat a monília nevű növénybetegség fertőzi – folytatta. – A csonthéjas gyümölcsöket hozó fajták különösen veszélyeztetettek, ezért mielőtt a levélrügy kibújik legalább kétszer olajos rézkénnel kell lepermetezni. Alaposan el kell olvasni a használati utasítást, hiszen a hígítási arányokra érdemes ügyelni. Mindezt úgy, hogy szinte folyjon a fáról a szer, tehát jó alaposan kell a kezelést elvégezni. Ezután vannak szerek, amelyekről mindig a növényvédő készítményekkel foglalkozó üzletekben bővebb felvilágosítást kapnak a gazdák. Természetesen nem szükséges "agyonpermetezni" a gyümölcsfákat, de később rovarölő szerekkel, illetve rothadás ellen tanácsos beavatkozni, hogy a kukac elkerülje a fejlődő gyümölcsöket.

Fotó: Szakony Attila
A veteményes kertekben is lehet már dolgozni
A kertbarát kör elnöke szólt a veteményes kertek gondozásáról is. Mint mondta: érdemes ősszel felszántani, átmozgatni a talajt, hogy tavasszal már könnyebb dolguk legyen. Mielőtt bármit elvetnek talajfertőtlenítőt is használnak. Néhány hete elrakott dughagymából gyorsan lesz tavaszi friss újhagyma, elvetették már a piros retket és sárgarépát a petrezselyemmel. Amit még szigorúan el kell vetni ebben az időszakban, az a cukorborsó, hiszen nagy melegben a növény egyszerűen nem hoz termést. Ezen kívül raktak el burgonyát, hogy élvezhessék az újburgonya frissességét is. A talaj pedig betakarták fátyolfóliával, hogy megvédjék a hidegtől. Illetve napsütés esetén egyfajta üvegházhatást lehet ezzel a módszerrel elérni.
Munkák a kiskertben
Fotók: Szakony Attila