Mik is ezek valójában?

2025.03.25. 12:30

Rejtett halálcsapdák a Balatonban: életveszélyes karókat szednek ki a vízből

A Balaton biztonságáért folytatott közös munka elengedhetetlen a balesetek megelőzéséhez. Az életveszélyes karók eltávolítása kiemelt feladat, hiszen ezek a víz alatt rejtőzve komoly veszélyt jelentenek a fürdőzőkre és a vízi járművekre.

A Balatoni Vízi Polgárőr Egyesület, a Balatoni Szövetség és a helyi önkormányzatok összefogásának köszönhetően folyamatos az életveszélyes karók eltávolítása, amely mostanra félezer fölé emelkedett. A cél a biztonságos, rendezett tópart fenntartása, amely mindenki számára élvezhető marad.

életveszélyes karók eltávolítása
A Balatoni Szövetség törekszik rá, hogy az életveszélyes karók eltávolítása folyamatos legyen, illetve az illegális vízibeállásokat is kiszedik a Balatonból
Fotó: Mészáros Annarózsa

Életveszélyes karók eltávolítása a Balatonból: közös erővel a biztonságért

A Balaton biztonságának és rendezettségének megőrzése érdekében a Balatoni Vízi Polgárőr Egyesület és a Balatoni Szövetség az elmúlt években jelentős erőfeszítéseket tett az életveszélyes karók eltávolítására. Segítségükre van még a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt., a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság Balatoni Kirendeltsége és a szárazföldi rendészet. Pali Róbert, Vonyarcvashegy polgármestere és a Balatoni Szövetség elnöke elmondta, hogy a Zala megyei Balaton nyugati medencéjében kiemelten foglalkoznak ezzel a problémával. Mint fogalmazott: – Ezek élet- és balesetveszélyes karók. A horgászok vagy a vízibiciklizők visznek be magukkal karókat, de azokat ki is kellene venni. Mivel nem veszik ki, tavaly 358-at, tavalyelőtt pedig 456-ot távolítottunk el.

Miért veszélyesek a karók?

A horgászok és vízi sportokat űzők gyakran helyeznek el karókat a Balatonban, hogy csónakjaikat vagy egyéb eszközeiket rögzítsék. Azonban sok esetben ezeket a karókat nem távolítják el használat után, így a víz alatt maradnak, ahol láthatatlan veszélyt jelentenek a fürdőzők és vízi járművek számára. Az elmúlt években több száz ilyen karót távolítottak el. Pali Róbert hangsúlyozta: – Ennek több mint a fele víz alatti volt, tehát nem látható. Ha ezeket nem távolítjuk el rendszeresen, nagyobb balesetveszélyt és problémákat okozhatnak.

életveszélyes karók eltávolítása
A horgászok kinn hagyják a leszúrt jelzőkarókat, ebből legtöbb a víz alatt van, emiatt is fontos az eltávolításuk
Fotó: Mészáros Annarózsa

A szabályozás és a hatóságok szerepe

A vízügyi hatóság minden évben meghatározza, hogy a vízben lévő építményeket, így az ideiglenes vízi beállókat is, meddig kell eltávolítani. A szabályok szerint például a horgászoknak legkésőbb november 30-ig ki kell szedniük az általuk elhelyezett vízállásokat, stégeket. Amennyiben ez nem történik meg, a vízügyi hatóság vagy a Vízi Polgárőr Egyesület eltávolíthatja őket, és ezek már nem képezik az eredeti tulajdonos birtokát. – Aki bent hagyja a vízibeállásokat, elveszíti a tulajdonjogát, mert ezután azokat a hatóságok távolítják el – mondta Pali Róbert. Az eltávolított karók raktározásáról és elszállításáról az önkormányzatok is gondoskodnak.
A karók és vízibeállások kiszedése azért is fontos, mert ugyan a Balaton már évek óta nem fagy be, így a jégről nádat vágni sem lehet, de vannak próbavágások, hogyan a Balaton nádas világát, hogy tudják még jobban megmenteni vagy fenntartani. S ezek a nádvágógépek, beleakadnak a láthatatlan karókba, a stégek pedig akadályozzák működésüket.

Illegális építmények felszámolása

A Balatoni Szövetség együttműködik a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság Balatoni Kirendeltségével, a partőrökkel, halőrökkel, vízügyi hatóságokkal és a vízirendészettel annak érdekében, hogy ne csak a karókat, hanem az illegálisan létesített vízi állásokat, stégeket és egyéb építményeket is felszámolják. Fontos megjegyezni, hogy a stégeket rácsokkal, lakattal lezárni tilos, a kijutást mindenki számára biztosítani kell. Az önkormányzatok, például Vonyarcvashegy és Gyenesdiás, a vízügyi hatóságokkal együttműködve bérlik a partfalakat, így közvetlen beleszólásuk van az engedélyek kiadásába és a szabályok betartatásába.

A közösségi együttműködés fontossága

A Balatoni Szövetség egyik kiemelt célja a jó és rossz gyakorlatok megosztása az önkormányzatok között, hogy egymás tapasztalataiból tanulhassanak. Ennek érdekében létrehozták a Balatoni Tudástár programot, amelyben az önkormányzatok megosztják egymással tapasztalataikat. Pali Róbert elmondta: – Hiszek a tudásmegosztásban, ezért hirdettük meg ezt a programot, ahol a jó és rossz gyakorlatokat adjuk át egymásnak.
A következő fórumon a helyi közösségi együttélés szabályairól lesz szó, olyan témákat érintve, mint az állattartás, a zajvédelem és az ingatlanok tisztán tartása.

A Balaton biztonsága és rendezettsége közös felelősség. A hatóságok, önkormányzatok és civil szervezetek együttműködése elengedhetetlen ahhoz, hogy a tó mindenki számára élhető és biztonságos maradjon.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában