A cseresznye és a ló már nem az, aminek látszik

2025.03.26. 09:30

Ez csak egy emoji... Vagy mégsem? A tinik drogos kódnyelve, amit a szülők nem is sejtenek

A szülőknek van mitől rettegniük. Az ártatlannak tűnő internetes ikonok, hangulatjelek ugyanis akár drogra is utalhatnak, ezért nem árt figyelni a kamaszok csevegéseit.

Az angolszász sajtóban – az Egyesült Államokban és Nagy-Britanniában – egyre gyakoribb a szülőknek szóló figyelmeztetés: az ártatlannak vagy épp poénosnak tűnő digitális jelbeszéd szörnyű titkot rejthet. S mivel ma már minden nemzetközi, így itthon is használják a fiatalok a drogot jelképező szimbólumokat. 

A drog titkos kódrendszerére figyelmeztet a rendőrség
Fotó: dr. Koltai Ügyvédi Iroda

Drogra utaló szimbólumok

A ló emoji például a ketaminra utal, amelyet szokás „Special K”-nak is nevezni. Hallucinogén hatása miatt ez igencsak népszerű a tizenévesek és a fiatal felnőttek körében. Amerikában a rendőrség felvilágosító kampányba kezdett, hogy a szülőket felkészítse e jelenségre, s elmagyarázza, mit takarnak az online csevegésekben és szöveges üzenetekben használt rejtett utalások.

A drogokat ma már ártatlannak tűnő ikonokkal jelölik. Szülő legyen a talpán, aki ezt nyomon tudja követni
Fotó: Shutterstock

A rendőrség próbál segíteni

A titkos jelnyelvvel kapcsolatban már a brit bűnüldözők is megkongatták a vészharangot, kiemelve, a szülők, még ha ellenőrzik is gyermekük internetes tevékenységét, amennyiben nem ismerik a jelek új tartalmát, nem is sejtik, hogy nem ártatlan, poénos csevegésbe botlottak, hanem akár tragédiához vezető szörnyűségre. 

A brit sajtóban, rendőrségi forrásokra hivatkozva a minap megjelent egy sillabusz arról, hogy a fiatalok melyik kábítószert milyen ikonokkal jelölnek – vélhetően egész Európában. Íme a lajstrom: 

Nem árt figyelni. Néhány droggal kapcsolatos ikon
Fotó: Illusztráció: harmonikum.co
Lefülelt kokainszállítmány
Fotó: AFP

Nem ártatlan ikonok

kokain: orr, benzinkút, hal, hóember, hópihe, 

ecstasy: ördög, koponya, földönkívüli, csápos szörny,

ketamin: ló, léggömb,

kannabisz vagy marihuána: négylevelű lóhere, citrom, szőlőfürt, görögdinnye, eper, cseresznye, ananász, kutya, édesség, torta, keksz, fagyi, fa. 

A Dél-Amerikából származó szerekkel folytatott üzlet virágzik Délnyugat-Európában. Franciaországban a forgalmat évi három-hat milliárd euróra becsülik, míg Spanyolországban több mint nyolcmilliárd euróra
Fotó: AFP

Fű, susnyás, pázsit…

Utóbbit a szlengben már régóta ártatlannak tűnő szavakkal helyettesítik, ilyen például a fű, a susnyás, a pázsit vagy a gyep, de erre utal a köznyelvben kevésbé értelmezhető zaza és a csár is.

S hogy a világ nem feltétlenül jó irányba megy, arra bizonyíték, hogy a kannabisz legális élvezeti szerként használható Dél-Afrikában, Kanadában, Luxemburgban, Grúziában, Máltán, Mexikóban, Németországban, Thaiföldön, Uruguayban, illetve az USA egyes tagállamaiban is.

A nyomozók 21 kilogramm leszüretelt marihuánát és rengeteg kábítószernövényt foglaltak le a XVIII. kerületben néhány nappal ezelőtt
Fotó: Rendőrség

Van pozitív hatása is

Számos országban persze gyógynövényként, gyógyszerként vagy gyógyszeralapanyagként, néhol pedig spirituális szertartások részeként alkalmazzák. Persze, van pozitív hatása is, hiszen hangulatjavító, nyugtató, szorongásoldó és étvágyfokozó. 

A pszichoaktív szerek között a kannabisz ötödik a népszerűségi világlistán a dohány, a koffein, az alkohol és a bételpálma – más néven – bételdió után. Utóbbi elnyomja az éhséget, többek szerint elpusztítja a bélparazitákat, azonban jelentősen növeli a száj rákos elváltozásainak kockázatát, hiszen ezt a használói rágják.

Március elején fél tonna kokaint találtak a luxemburgi repülőtéren egy Brazíliából érkező teherszállítmányban étkezési keményítő közé rejtve. A szállítmány árát mintegy 100 millió euróra, vagyis 40 milliárd forint becsülik
Fotó: ANP via AFP

A közösségi média veszélyei

Rendőrségi forrásunktól úgy tudjuk, itthon sem ismeretlen ez a kódrendszer, s a dílerek egyre inkább titkosított üzenetküldő alkalmazásokat használnak, mint például a Telegram vagy a Signal​. Az onlájn platformok, a közösségi médiafelületek – elsősorban a TikTok és az Instagram – egyre nagyobb szerepet játszanak a drogkereskedelemben, a terjesztők pedig élnek a technikai lehetőségekkel, hashtageket és zárt csoportokat használnak arra, hogy új vevőket találjanak​.

Jelek, amelyeket a szülőknek figyelnie kell

  • viselkedésbeli attitűdök: ha egy gyermek hirtelen megváltoztatja a baráti körét, romlanak az iskolai eredményei, vagy titkolózóbbá válik, mind-mind intő jel lehet
  • szokatlan kiadások és be nem vallott pénzmozgások: a rendszeresen eltűnő pénz, illetve ismeretlen forrásból származó új tárgyak a drogkereskedelemben való érintettséget jelezhetik​
  • szokatlan online aktivitás: a titkosított csevegőalkalmazások fokozott használata, illetve új közösségi médiacsoportokhoz való csatlakozás is nagyobb figyelemre okot adó jel lehet

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában