2025.02.09. 14:30
Kereskedők szenvednek az online piac miatt
El sem tudjuk képzelni, hogy mennyi teherszállító repülő jár a fejünk felett, amivel lehetséges, hogy a rendelt termékünk érkezik. A kereskedők mindeközben tehetetlenek: megváltozott vásárlási szokások és az olykor agresszív, akciókat ígérő online piac teszi tönkre őket, itt Zalában is.

A kínálat nagy, a kereslet kevés. Szenvednek a kereskedők az online piactól.
Fotó: Mozsár Eszter / Zalai Hírlap
Csendes szombati nap a zalaegerszegi piacon. A Göcseji Tudásközpontban farsangi vigalom, a vásártér pedig már lassan kiürül, délben elpakolnak a kereskedők. Egy neve elhallgatását kérő hölgyet kérdezek a napi, havi forgalomról. Megadóan legyint, a január és február holt szezon, még a helypénzt is alig termelik ki. A szóba kerülő, egyre erősödő online piac hallatán ugyancsak szomorúan válaszol.

Fotó: Mozsár Eszter / Zalai Hírlap
- Huszonhét éve járok a piacra, de tavasszal – miután a férjem is nyugdíjas lesz – várhatóan visszavonulunk. Nagyon megváltoztak a vásárlói szokások, nagyon nehéz talpon maradni az iparcikk és ruhanemű kereskedőknek – felelte a hét éve nyugdíj mellett dolgozó vállalkozó. - Annyi szerencsém van, hogy a vevőköröm kialakult, ám nekik is egyre kevesebb a pénzük, legtöbbjük kis pénzes nyugdíjas, középkorú vevő. Minőségi árut hozok a fővárosból, lengyel eredetű ruhákat, ám az akciókkal sem tudok már több vevőt bevonzani. A bőrünkön érezzük az online kereskedelem térhódítását, az olcsó kínai áruk iránti megnövekedett keresletet. Régen az emberek szívesen jöttek a piacra, megálltak a standunknál, beszélgettek. Ma már a fiatalok a nagyáruházakban és online szereznek be mindent. Úgy gondolom, hogy velünk együtt fog kihalni ez a szakma, a piaci kiskereskedelem. Talán a zöldségeseknek és a helyi terméket árusítóknak nagyobb szerencséjük van.
A vásárlói szokások megváltozásáról korábban már írtunk, ám vigyázni kell, az online vásárlás függőséget okozhat.
Több milliárd forint értékű rendelés, s néha még drog is érkezik a reptérre
A sonline.hu értesülése szerint tavaly összesen 23 millió tonnányi árut vámkezelt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal. A Ferihegyen megforduló e-kereskedelmi áruk több mint 95 százaléka javarészt Kínából érkező importcsomag, amiket a Temu, a Shein vagy az AliExpress adott fel. „Az importeljárásokban 18 ezer milliárd forint értékű áru érkezett az Európai Unióba. A NAV 900 ezer import- és ugyanennyi exportvámeljárást folytatott le, ez naponta átlagosan ötezer eljárást jelent. A Liszt Ferenc Repülőtér mára kétségtelenül az e-kereskedelmi áruk szállításának, vámkezelésének az egyik legforgalmasabb európai csomópontja lett a covid-járvány óta” – írja a sonline.hu. Ami még érdekes, hogy tranzitország vagyunk, ugyanis az áruk nagy része a régió más országaiba repül. Magyarország földrajzi helyzetéből adódóan a budapesti Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér Közép-Kelet Európa legnagyobb gyűjtő-elosztó központja lett, írja a NAV.

Fotó: Mozsár Eszter / Zalai Hírlap
Több rendelés, több munka, hamis áruk nyomában
A növekvő rendelések miatt van munkájuk bőven, tavalyi statisztikájuk szerint a NAV 2023-ban 55 Európai Unión kívülről, azaz harmadik országból érkezett e-kereskedelemi küldeménynél derített fel kábítószerekkel kapcsolatos bűncselekményt, 11 csomagban talált dizájnerdrogokat, 33 esetben pedig illegális gyógyszerek kerültek elő. A minap pedig Nagykanizsán találtak hamis sportcikkeket: egy gazdálkodó, különféle, Törökországból származó nem uniós áru szabad forgalomba bocsátását kezdeményezte. A pénzügyőrök kockázatelemzés alapján áruvizsgálatot rendeltek el.
Ők már harcolnak a kínai óriással, a kereskedők örömére
A német kormány egy e-kereskedelmi akciótervvel szabna gátat a bizonytalan minőségű áruknak, és a terveik között szerepel, hogy eltörölnék a vámmentességet is. A Der Spiegel szerint a kormány e-kereskedelmi akciótervet hagyott jóvá. Az intézkedésnek az a célja, hogy az online kereskedelemre vonatkozó hatályos jogszabályokat érvényesíteni tudják a harmadik országbeli szolgáltatókkal szemben.