Retró

2025.02.07. 17:32

Erre minden helyi emlékszik: a HIT’S zenekar volt az igazi bulikirály

Fergeteges hangulat, nagyszerű zene, barátságok és szerelmek kezdete. Ez jellemezte a kilencvenes évek zalai bulijait, amelyek egyik meghatározó szereplője a közel egy évtizeden át, 1990 és 1999 között működő HIT’S zenekar volt.

A HIT’S neve fogalommá vált térségünkben, a jelenlegi középkorosztály tagjai közt talán nincs is olyan zalai, aki ne lett volna ott valamelyik bulijukban. A zenekar szószólója és szervezője, Vörös István néhány éve a közösségi médiában egy emlékező posztot tett közzé, amely többek között azoknak a városoknak és falvaknak a névsorát is tartalmazta, ahol annak idején felléptek. A listán közel kétszáz település neve található.

hit
A kilencvenes évek egyik legnépszerűbb zalai bulizenekara, a HIT’S
Forrás: Vörös István archívuma

A HIT'S indulása

- Zalában már előttünk több nagyon jó zenekar létezett, illetve velünk párhuzamosan is működtek olyanok, amelyek szintén nagyszerű bulikat adtak – idézte vissza Vörös István. – A nyolcvanas években a Nolg volt az egyik meghatározó, amelyikben Kaczor Feri játszott, valamint a Reflex, nekik 1985-től 1989-ig nagyon ment a szekerük az Őrségben. A megye déli részén pedig talán a nagykanizsai Lord volt a legismertebb, de a Kvint, a Légió, a Dominó, a Halley és a Bonbon is nagyon sikeres volt. Mi 1989-ben alakultunk, az első fellépésünk 1990. február 10-én volt Zalalövőn, az akkori Salla étteremben. Azt a bulit még Teperics Gyula és családja rendezte.

Gyorsan letarolták a piacot

A bemutatkozó fellépések sikerét követően a HIT’S nagyon gyorsan a térség egyik legismertebb zenekara lett. Kimondott törzshelyük ugyan nem volt, de rengeteg helyen léptek fel. Kilenc év alatt 1263 egész estés bulit adtak, nemcsak Zalában, hanem Vasban is, amit a büki-csepregi térség kivételével szintén meghódítottak, de időnként játszottak a Balaton-felvidéken, és Dunántúl-szerte vagy Budapesten is előfordultak jelesebb eseményeken, például főiskolás rendezvényeken. Sikerüket több tényező együttes hatása okozta. A HIT’S nagyszerű hangszeresekből és énekesekből állt, akik nemcsak minőségi zenélést produkáltak, de a színpadi kiállásra is odafigyeltek. Olyan hangszerparkjuk, illetve olyan hangrendszerük volt, ami magasan kiemelkedett az átlagból, de ők használtak először színpadi fényeket, valamint ők hívtak meg első ízben úgynevezett sztárfellépőket is, hogy azzal színesítsék a programjaikat.

A HIT'S tagjai

A HIT’S alapító tagjai 

  • a dobos Erdei Ottó Károly
  • az énekes Farkas Ildikó, 
  • a gitáros Porpáczy Rezső Rudolf, 
  • a basszusgitáros Simon László és 
  • a billentyűs Vörös István volt. 

Mindannyian kiemelkedő zenészi-énekesi képességekkel rendelkeztek. Erdei Ottó Károly B-kategóriás, később zeneakadémiát végzett dobművész volt, aki a HIT’S-ből való kiválása után mintegy kilencven országban lépett fel. Porpáczy Rezső Rudolf anyanyelvi szinten beszélt angolul, németül is hasonlóan jól, de értette az olaszt és az oroszt is, ezért a nemzetközi dalok szövegeinek elsajátításában ő volt kulcsfigura a zenekarban. Vörös István szerint sikerükben az is fontos szerepet játszott, hogy a kilenc év alatt mindössze három alkalommal volt tagcsere, előbb Simon László Cártól Pálfalvi János vette át a basszusgitárt, míg 1995 októberében Farkas Ildikó és Erdei Ottó Károly helyére Horváth Csilla, illetve Wolford Lajos érkezett, majd utóbbit legvégül Tóth Krisztián váltotta.

hit
A HIT’S megalakulásának huszadik évfordulóján készült fotó
Forrás: Vörös István archívuma

Szerencsés csillagállás

- Szerencsés volt a csillagállás, hiszen a Reflex 1989-ben hagyott maga után egy elképesztő űrt, amit részben mi töltöttünk be – idézi vissza az indulás körülményeit Vörös István. – Az Őrségben egy-két évig aludtak a bulik, 1989-től nem voltak jelentős programok, nagyon kiéheztek rá az emberek, tehát megtaláltunk egy piaci rést, amit nagyon gyorsan el is foglaltunk, de ehhez a helyi szervezők barátságos hozzáállása és a közönség szeretete is kellett. Abban, hogy a megszólalásunk professzionális volt, a Cár néven ismert mérnök-tanár Simon Lászlónak voltak elévülhetetlen érdemei. Ő főiskolásként olyan budapesti zenekarok mellett dolgozott technikusként, mint az Omega vagy a Korál, s ezt a tudását később hazahozta magával. Dynacord hangrendszert építettünk ki már 1991-ben, amitől úgy szólt a HIT’S a színpadokon, mint az álom. Csak keveseknek volt akkoriban professzionális gyári hangtechnikája, a legtöbb zenekarnak ekkor még otthon barkácsolt felszerelése volt. Emellett igyekeztünk a közönséggel is olyan közvetlen viszonyt kialakítani, aminek köszönhetően még közelebb kerültünk hozzájuk, és nagyon sokakhoz valóban baráti viszony fűzött, és fűz ma is bennünket.

hit
A HIT’S zenekar 1994-ben
Forrás: Vörös István archívuma

Előbb játszották a slágereket, mint a rádió

Vörös István szerint a sikerükben ennek is nagyon fontos szerepe volt. A bulikba járók ugyanis hamar ráébredtek a HIT’S zenekar tagjainak tehetségére, s elkezdtek tőlük folyamatosan új dalokat kérni. Az osztrák és az egykori jugoszláv határszélen élő fiatalok ráadásul nemcsak a hazai rádióból és televíziós műsorokból tájékozódtak, hanem a nemzetközi slágereket is ismerték, s azokat is követelni kezdték a HIT’S tagjaitól. 

- Hetente hozták a legújabb dalokat kazettákon, ilyen-olyan felvételeken – idézi fel a HIT’S egykori zenésze. – Ezzel fel is adták a leckét, hiszen a következő bulin már játszanunk kellett azokat a dalokat. Hétvégén tehát zenéltünk, hét közben pedig tanultuk a dalokat. Nagyon sokszor fordult elő, hogy mi már azt megelőzően játszottunk egy-egy nemzetközi slágert, hogy azt a hazai tévében vagy rádiókban hallani lehetett volna. Ugyanígy voltunk a hazai dalokkal is, Göncz Tamás barátom, akinek Pop-Sarock néven volt lemezboltja, folyamatosan hozta nekünk a legújabb dalokat, amelyekről azt gondolta, hogy abból sláger lesz. Sokszor előbb játszottuk egy-egy ismert hazai együttes vagy énekes új dalát, mintsem azt a rádiók bemutatták volna.

"HITek egy Istenben"

A közönség rajongásig szerette a HIT’S zenekart, népszerűségük az egekben volt. A zenészi pályafutását 39 éve, 1986. február 15-én kezdő Vörös István ennek alátámasztására egy több évtizedes naptárbejegyzést keresgél elő, amivel valaki meglepte őket. A borítón ez olvasható. „HITek egy Istenben, Vörös Pistában, a környékbeli bálok feltámasztójában”.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában