2025.02.14. 20:00
Új sportcsarnok Hévízen: olimpiai bronzérmes klasszis nevét viseli
Átadták Hévíz új kézilabda munkacsarnokát, amely 1,7 milliárd forintos kormányzati forrásból épült. A névadó a sportág egyik hazai klasszisa, a 172-szeres válogatott, olimpiai harmadik Lelkesné Tomann Rozália, aki jelen volt a hévízi kézilabdacsarnok átadásán.
A Keszthelyen született kiváló sportember Hévízen töltötte fiatalkorát, később 172 mérkőzésen lépett pályára a válogatottban, amellyel három világbajnoki (1971, 1975, 1978) és egy olimpiai bronzérmet (1976) szerzett, az FTC-vel pedig KEK-győztes lett 1978-ban. A klasszis a Budapesti Spartacus, majd a Fradi kiválósága volt, a válogatottsági örökranglista 18. helyén áll. Az új hévízi kézilabdacsarnok tehát az ő nevét viseli.

A klasszis emlékei a hévízi kézilabdacsarnok átadásán
Lelkesné Tomann Rozália meghatottan elevenítette fel: Hévízen élt 18 éves koráig, s rengeteget kapott ettől a várostól. Azt kívánta, minél több fiatal sportoló kerüljön innen a válogatottba, s éljen át hasonló sikereket.

Kiváló példa
Nagy Bálint államtitkár, országgyűlési képviselő hangsúlyozta, az egész térség szempontjából fontos ez a beruházás, amely a sporton keresztül az egészséget szolgálja. A fejlesztés pedig kiváló példája az állam s a helyi önkormányzatok együttműködésének, hiszen a területet Hévíz ajánlotta fel, a fejlesztést az Építési és Közlekedési Minisztérium koordinálta, üzemeltetője pedig a Nemzeti Sportügynökség Nonprofit Zrt. lesz. A nyertese pedig a helyi közösség, szögezte le Nagy Bálint, aki beszédében elismeréssel szólt a névadóról, aki példaképe lehet a felnövekvő generációknak.

Irány az NB II!
Nyul Zoltán, az Építési és Közlekedési minisztérium helyettes államtitkára elmondta, az országos program részeként 17 helyszínen épülnek központi költségvetési forrásból kézilabda munkacsarnokok. A hévízi sportkomplexum is típusterv alapján készült, amelyet a helyszínhez fazoníroztak. A létesítmény elsősorban a kézilabdát szolgálja, tette hozzá, emellett testnevelés óráknak, illetve más sportágak edzéseinek, eseményeinek is otthont adhat. Azt kívánta, ősztől NB II-es kézicsaták helyszíne legyen a létesítmény, hiszen a hévízi női kézilabdacsapat jó eséllyel pályázik a bajnoki címre s így a feljutásra.

17 új sportcsarnok
Bardóczy Gábor, a Magyar Kézilabda Szövetség stratégiai tanácsadója emlékeztetett: hosszú út vezetett e napig, hiszen 2015-ben döntött arról az MKSZ, milyen stratégia mentén szeretné a sportág infrastrukturális hátterét javítani. Első lépésben mintegy 250 csarnok korszerűsödött országszerte, majd kormányzati forrásból megkezdődött 17 új létesítmény, köztük a hévízi munkacsarnok építése. S ugyancsak a közelmúlt sikere, hogy a 2022-es kézilabda Európa-bajnokságra három új aréna létesült. A szakember ezt követően a sportág legendájának, a Hévízhez kötődő Lelkesné Tomann Rozáliának a pályafutását méltatta, kiemelve: 228 meccsen 675 gólt szerzett a Fradi színeiben.

Rendbe teszik a Sport utcát
Naszádos Péter, Hévíz polgármestere megköszönte elődjének, Papp Gábornak, hogy vezetése alatt az önkormányzat biztosította a szükséges területet, „így ez a projekt neki is köszönhető”. A város első embere ígéretet tett arra, hogy a csarnok melletti Sport utcát az önkormányzat saját forrásból felújítja, amit a tervek szerint májusban már át is adnak.

Régóta várták
A Lelkesné Tomann Rozália nevét viselő sportcsarnokot Kiss László esperes, Hévíz plébánosa áldotta meg, majd az avatón a hévízi Illyés-iskola fiataljai tartottak látványos bemutatót. A kézilabda szakosztály jelen lévő vezetői s játékosai elárulták: már alig várják, hogy „belakják” a korszerű és minden igényt kielégítő csarnokot, amelyet régóta vártak a sportág fürdővárosi képviselői, akik tavaly megnyerték az összevont megyei bajnokságot, s idén ugyanerre készülnek, amivel megnyílhat az út előttük a magasabb osztályba.

A névadó sikerei
- az olimpiai bronzérmes magyar válogatott kerete 1976-ban: Angyal, Berzsenyi, Bujdosó, Csíkné, Kéziné, Lakiné, Lelkesné Tomann Rozália, Megyeriné, Nagy I., Nagy M., Németh, Sterbinszky Tóth Harsányi, Vadászné. Szövetségi kapitány: Török Bódog
- a sportcsarnok névadója 1968-74-ig a Budapesti Spartacus, majd 1975-1980 között az FTC játékosa volt
- nemzetközi viadalon négy bronzérmet szerzett a válogatottal