2025.02.15. 19:00
Varázslatos furulyaszó a városházán
Fiatal muzsikusok játékától volt hangos szombaton a hévízi városháza. A dísztermet furulyaszó töltötte be, s ezúttal duók versengtek, négy korcsoportban. Az országos megmérettetés telt házat vonzott.
Ez már a negyedik ilyen találkozó volt, az eseményeknek felváltva ad otthont a két hazai fellegvár, Miskolc és Hévíz. A száz fiatal teljesítményét elismert művészek – Anneke Boeke, Király Dóra és Várhelyi Luca Anna – értékelték, így a furulyaszónak komoly tétje volt.

Furulyaszó és találkozás
Holczerné Szabó Ágnes zenetanár, a nap háziasszonya azonban kiemelte, e napon nem a verseny, hanem a találkozás volt a fontos, hiszen az itt fellépőket összekötötte a zene szeretete. A résztvevők zeneiskolák, illetve zeneművészeti szakgimnáziumok növendékei voltak, s akadtak olyanok is, akik már egyetemre járnak.

Felszabadító élmény
– A duó alkalmazkodást követel, hiszen két embernek együtt kell lélegeznie, ugyanakkor felszabadító élmény. Vannak, akik szívesebben játszanak duóban, mert picit magabiztosabbnak érzik magukat attól, hogy áll mellettük valaki – foglalta össze Holczerné Szabó Ágnes, hozzátéve: e verseny megszervezése elsősorban Balázs Árpádné érdeme, akinek a kollégák igyekeznek mindenben segíteni.

Tehetség és közösség
A megnyitón dr. Keserű Áron, Hévíz alpolgármestere – aki diákkorában maga is furulyázott – hangsúlyozta, e program nemcsak megmérettetés, hanem a zene szeretetéről is szól, s itt „találkozik a tehetség és a közösség ereje”. Mint mondta, a furulya az egyik legrégebbi és legegyszerűbbnek tűnő hangszer, mégis rendkívül kifejező ereje van.

Különleges kihívás
– A párban való játék pedig különleges kihívás, mert nemcsak a technikai tudás számít, hanem a kölcsönös odafigyelés, az együttműködés és a közös alkotás öröme is. Ma bebizonyosodik, milyen sokszínű ez a hangszer, amely jelentős szerepet tölt be a zene világában – fogalmazott dr. Keserű Áron.
Lehetőség furulyaduóknak
A verseny – stílszerűen – a lassan fél évszázados múltra visszatekintő hévízi Musica Antiqua Együttes programjával kezdődött. Varga Endre fuvolaművész, az Illyés-iskola művészeti tagintézményének vezetője pedig arról szólt, a viadal célja, hogy az utóbbi időben háttérbe szorult furulyadó mint kamarazenei lehetőség teret kaphasson.
Hatalmas hagyomány
– A zeneirodalom számtalan duettet tartogat e hangszeren játszók számára. Hévízen büszkék vagyunk a lassan ötven éves Musica Antiqua Együttesre, így óriási hagyománya van nálunk a furulyaoktatásnak. A zenekart 1977-ben alapította Adorján József tanár úr a régizene korhű ápolásának szándékával. E műhelyből mára sok-sok tehetség lépett zenei pályára, akik közül többen nemzetközi tanulmányokat folytatnak – összegzett az együttes művészeti vezetője.
A szabályok
- a versenyen kötelező mű nincs
- a fellépőknek két különböző karakterű tételt kell bemutatniuk
- a produkciókban a furulyacsalád bármely tagja szerepelhet, de egyéb kísérőhangszer nem