2025.02.26. 20:00
Ki képviselje a várost a Zalakarosi Fürdő közgyűlésein?
Zalakaroson a polgármester és a képviselő-testület között vita alakult ki a szervezeti és működési szabályzat (SZMSZ) módosítása kapcsán. A feszültség részleteiről Czirákiné Pakulár Judit polgármester és Czimondor Nándor alpolgármester beszélt portálunknak.

A Zalakarosi Fürdő főépülete. A polgármester és az alpolgármester közötti feszültség tárgya, hogy ki képviselje a várost a fürdő közgyűlésén
Fotó: Szakony Attila
Mint ismert, Zalakaroson a független Czirákiné Pakulár Judit lett a polgármester. Rajta kívül a képviselő-testületbe két szintén független tag, illetve négy Fidesz-KDNP-s képviselő került. Az alakuló ülést követően a képviselő-testület módosította az SZMSZ-t és döntött arról is, hogy az alpolgármestert bízza meg a tulajdonosi és tagi jogokból eredő képviselettel a Zalakarosi Turisztikai Egyesület és a Zalakarosi Fürdő Zrt. esetében. A hivatal ezt követően szakmai segítségnyújtásért fordult a kormányhivatalhoz, a polgármester ugyanis törvénysértőnek látta a döntéshozatalt. Ebből adódott a feszültség.

Fotó: Szakony Attila
Feszültség: a polgármester megszüntetné a jogsértő állapotot
Kiderült a kormányhivatal állásfoglalása alapján, hogy a testület döntése valóban jogsértő, az önkormányzatot a polgármester képviseli. Egy januári rendkívüli ülésen a polgármester kezdeményezte a jogsértő állapot megszüntetését. A testület akkor úgy foglalt állást, hogy a kormányhivataltól a jegyző ismételten kérjen állásfoglalást, milyen lehetőségek vannak arra, hogy a hatáskört az eredeti testületi szándék alapján gyakorolhassák. A februári ülésig ez az állásfoglalás nem érkezett meg a testülethez. Az ülésen a polgármester ismételten kérte a képviselőket a jogsértő állapot azonnali megszüntetésére. Egyúttal kompromisszumos megoldásként felajánlotta, hogy a kérdéses társaságoknál 50-50 százalékos képviseleti jog illesse meg az alpolgármestert.
A jogszerű működésben hisz
Czirákiné Pakulár Juditot a kialakult helyzetről kérdeztük. A beszélgetés elején aláhúzta: továbbra is a törvényességben és a jogszerű működésben hisz. A testület a jegyzőt utasította, hogy kérjen részletesebb állásfoglalást a kormányhivataltól. Ami a múlt hét végén megérkezett, s az alapján is meg kell szüntetni a jogsértő rendelkezést.
A jó együttműködés elengedhetetlen
– A jegyző a kormányhivatal állásfoglalása alapján készít egy előterjesztést, ami tartalmazza a lehetőségeket – folytatta. – Születhet egy olyan határozat, melynek első pontjában hatályon kívül helyezzük a jogszerűtlen rendelkezést, a második pontjában pedig dönt a testület egy új változatról.
A polgármester hozzátette: ha a testület valamilyen szinten szeretné elvonni a polgármester jogköreit, azt megteheti, de ezt a jogkört ebben a formában nem vehették volna el, mert az törvénysértő. Bízik abban, hogy a testület megállapodásra, végleges megoldásra törekszik. A jó együttműködés elengedhetetlen, a fürdő a város fő attrakciója, így a működése alapvetően meghatározza a város fejlődését, tette hozzá.

Fotó: Szakony Attila
A város érdekei a legfontosabbak
– A lényeg, hogy a fürdő közgyűlésén a városi érdekeket érvényesíthessük, mint tulajdonos, legyen rálátásunk, beleszólásunk a működésbe – mondta Czirákiné Pakulár Judit. – Nyilván az operatív működésbe, a napi feladatokba semmilyen szinten nem kívánok beleszólni. Szeretném, hogy a fürdő alapstratégiai működésébe legyen lehetőségem nekem és a tulajdonosi jogokat gyakorló testületnek is belelátni, azt véleményezni.
A polgármester csak a képviselő-testületi döntésekkel ülhet asztalhoz
A testület részéről Czimondor Nándor alpolgármester is megszólalt.
– Az SZMSZ-ben próbáltuk azt tisztázni, amit eddig is megtettek a testületek, hogy ki képviselje a várost az önkormányzati cégeknél – fogalmazott. – A képviselet nem egyéni döntési jogokat ad annak, aki a várost, a tulajdonost képviseli. Kizárólag a képviselő-testületi döntéseket viheti adott esetben a fürdő közgyűlése elé. Egyáltalán nincs utasítási joga, csupán egy közvetítő, előadja azt, amit a testület döntött. A kormányhivatal állásfoglalása nem az volt, hogy törvénytelen dolgot kérünk, hanem, hogy azt nem a megfelelő helyen kértük. Pusztán nem az SZMSZ-ben, hanem egyéb testületi döntések sorában kell kezelni. Korábban ezzel nem volt probléma, most adódott, de most új döntést hozunk. Kijelenthetem: nem változtatjuk meg az alapigényt, tehát alpolgármesterként képviselem a várost a fürdő testületi ülésein.

Fotó: Szakony Attila
Próbálkoztak barátkozni a polgármesterrel
Czimondor Nándor szerint a polgármester, vélt vagy valós indokok alapján, merev szembenállást mutat a fürdő vezetése iránt. Bármely, a fürdővel kapcsolatos testületi előterjesztésről általában vagy nemmel szavaz, vagy tartózkodik. Az összes többi szavazásban nagyobb részt egyhangú döntések születnek, a kompromisszumkészség működik. Nem szeretnének már érzelmeket belevinni, hiszen eddig próbálkoztak barátkozni a polgármesterrel, fogalmazott Czimondor Nándor. Próbálták meggyőzni arról, hogy nem kell mindenen megsértődni. Viszont a jövőben is a demokratikus jogok alapján történő szavazás lesz a vezérelv.
Hamis vádak érik a képviselő-testületet
– A zalakarosi köznyelvben számos olyan vád éri a testület tagjait, ami egyszerűen nem igaz – mondta az alpolgármester. – Sokaktól halljuk vissza, hogy elvettük a polgármester minden jogkörét. Ez nem így van, nem vettünk el tőle jogkört, viszont képviseleti jogot akkor gyakorolhat a fürdő felé, ha konszolidálódik a viszonya a fürdő vezérigazgatójával. Abban a pillanatban nincs okunk arra, hogy ne a polgármester kommunikáljon a törvény szerint a képviselő-testület által meghatározott ellenőrzött körülmények között a fürdővel.
