2025.02.21. 15:39
Építőipar: idén sem lesz könnyebb, Zalában ez a helyzet
Fél százalékkal kisebb a teljesítmény a tavalyihoz képest, s ez már a második lejtmenetes év. Összességében elmondható, hogy rossz évet zárt az építőipar, mondta Koji László a Zala Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara szakmai fórumán pénteken.

Lejtmenetben az építőipar, ám Zalában az ingatlanépítők még sokat remélhetnek.
Fotó: Mozsár Eszter / Zalai Hírlap
Leginkább a mélyépítés – út, vasút, infrastruktúra-építés – teljesítménye csökkent, aminek többnyire az az oka, hogy nem érkeztek meg az uniós pénzek, felelte érdeklődésünkre az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének elnöke. Az építőipar mindegyik ágazata és az ország valamennyi térsége, így Zala is érintett, tette hozzá. Az ingatlanberuházások tekintetében sem nézünk könnyű időszak elé.

Fotó: Mozsár Eszter / Zalai Hírlap
- Az elmúlt évben volt a legkevesebb megrendelésünk, 2024-ben összesen 13200 új ingatlant adtunk át, ami jóval kevesebb, mint az előző években. Azt kell, hogy mondjam, még csak ezután várható a mélypont. Idén 12 ezernél több új lakásra nincs kilátás. Ha a térségeket hasonlítjuk össze, Zala vármegyét tekintve jó hírem van: miközben országosan tovább csökken az építési kedv, addig itt kismértékben növekedett az új ingatlanok száma. A zalai lakásépítők teljesítménye idén nem lesz rosszabb, mint tavaly volt.
Koji László hozzátette, ez a nehéz piaci helyzet és verseny arra készteti a vállalkozásokat, hogy költséghatékonyabban működjenek, s leginkább az élő munkán spórolhatnak. Az ÉVOSZ elnöke úgy látja, az építőipari ágazat csupán 2026-ban kaphat újra erőre.
Az építőipar folyamatos kihívások elé néz
Ahogy arról korábban írtunk, Budapesten már hatalmas a kereslet az új ingatlanok iránt, míg Zalában csupán a szelét érzékelik az ingatlanértékesítők.
A szakmai fórum elején Kovács Dezső, a Zala Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke elmondta, az építőipar 3861 embernek ad munkát Zala vármegyében. A következő időszak továbbra is kihívásokkal teli az ágazat számára. Ha pedig ismét megrázza magát, akkor pedig a szakképzett munkaerő-hiány ad majd feladatot a vállalkozások számára. A szakmai fórumot is azért hívták életre, hogy együtt találjanak megoldásokat az égető problémákra, aktuális feladatokra.

Fotó: Mozsár Eszter / Zalai Hírlap
A rendezvényen Koós Gábor, a Teljesítésigazolási Szakértői Szerv vezetője a TSZSZ múltjáról, jelenéről és jövőjéről szólt. Koji László elnök az ÉVOSZ pillanatnyi helyzetét ismertette. Varga Zoltán, a Magyar Projektmenedzsment Szövetség elnökhelyettese az Építőipari digitalizáció: költségcsökkentés, hatékonyság, átláthatóság címmel tartott előadást. A kötelezői kivitelezői felelősségbiztosítás szabályozását Bancsó Tamás vezető értékesítési szakértő ismertette.