2025.02.27. 09:30
Energiaital: tavasztól nem ad szárnyakat a gyerekeknek
Túl sok cukor és koffein. Az már tény, hogy az energiaital sokszor többet tartalmaz ezekből, mint az üdítők vagy éppen maga a kávé. Az Európai Unió elfogadta azt a szabályozást, amit két magyar politikus javasolt még tavaly áprilisban, s várhatóan tavasszal a parlament elé kerül az energiaitalok fogyasztásának korlátozása: 18 év alattiakat tilos ezzel kiszolgálni.

Frissít vagy inkább tönkretesz az energiaital túlzott fogyasztása?
Fotó: Mozsár Eszter / Zalai Hírlap
Nacsa Lőrinc és Hollik István kereszténydemokrata országgyűlési képviselő a közösségi oldalukon tették közzé a videót, amiben elmondták, hogy a parlament tavaszi ülésszakán elfogadhatják az energiaitalok fogyasztásának korlátozásáról szóló javaslatot. Ezt a szülők többsége támogatta a kezdetek óta, mivel sokan úgy vélik, hogy nem a fiatalok szervezetének való az italokban található összetevő.

Fotó: Mozsár Eszter / Zalai Hírlap
Reggeli helyett energiaital az asztalon
Az energiaital története már jócskán nagykorú, ugyanis az 1960-as években kezdték gyártani Japánban. Európába az 1980-90-es években jutott el és lett népszerű. Néhány évvel ezelőtt Nagy-Britanniában kongatták meg a vészharangot. „Tekintettel arra, hogy fiatalok ezrei rendszeresen fogyasztanak energiaitalokat, gyakran azért, mert azok olcsóbbak, mint az üdítők, konzultációt kezdeményezünk az energiaitalok gyerekeknek való eladásának betiltásáról” – húzta alá közleményében Theresa May brit miniszterelnök. A brit fiatalok a legnagyobb energiaital-fogyasztók közé tartoznak Európában.
Tudta? A magyarok brutális mennyiségben tolják
Magyarországon ugyancsak riasztóak a számok. Az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet korábbi felméréséből kiderül: minden ötödik 10 és 14 év közötti gyerek energiaitallal kezdi a napot. Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság által megrendelt, 16 országra kiterjedő vizsgálat szerint a magyar kamaszok 78 százaléka fogyaszt energiaitalt, közülük 13 százalék irdatlan mennyiségben. A kamaszok különösen veszélyeztetett fogyasztók, mert sokan alkohollal keverve vagy intenzív testmozgással összekötve isszák a koffeines italokat, ami a kiszáradás veszélye miatt növeli a kockázatot.
Miért veszélyes?
Egy friss nemzetközi kutatás szerint sok esetben az energiaitalok állnak az egészséges fiatal felnőttek hirtelen szívhalálának a hátterében, súlyosbíthatják ugyanis a rejtett szívbetegségeket. Az egészségvonal portálon pedig arra hívják fel a figyelmet, hogy hirtelen felpörget, esetleg intenzívebb szívdobogást, vérnyomásemelkedést is okozhat. Az arra hajlamosaknál ez a keringést felpörgető hatás nagyobb problémákhoz is vezethet. „Euforikus állapotba is kerülhet a fogyasztó, főleg, ha egy kis alkohollal keveri. Hosszú távon függőség alakulhat ki, ily módon depressziót, álmatlanságot, ingerlékenységet, a gyomor, bél, máj rossz reakcióját is kiválthatja, tehát a szervezetre nagymértékben negatív hatással van” – írja a portál.