2025.02.06. 11:34
Egyházi válás: egyszerűbben, gyorsabban
Gyorsabbak és ingyenesek lesznek a jövőben a katolikus házassági semmisségi perek. Ferenc pápa azt szorgalmazza, az "egyházi válás” legyen gördülékenyebb.

A válás továbbra is világi fogalom
Forrás: Bánhegyesi Ügyvédi Iroda
A Szentatya tíz éve vezette be a reformot, most pedig arra buzdította az Apostoli Szentszék rendes fellebbviteli bíróságának tagjait, hogy egyszerűsítsék és gyorsítsák az eljárásokat. A Vatican News azt írta: Ferenc pápa szerint ezzel elérhető, hogy „az állapotuk tisztázására váró hívek szívét ne nyomassza sokáig a kétség sötét árnya” a késedelmes ítélethozatal miatt, vagyis aki megfelel a feltételeknek, annak „egyházi válása” ne húzódjon el.

Forrás: Getty Images
Az "egyházi válás" inkább semmisség
A házassági semmisségi perekre vonatkozó reform rövidített eljárást is kínál, amely a megyés püspök előtt lefolytatható, bár erről sokan nem tudnak. Pedig a gyorsaság orvosolná azok fájdalmát, akik az „egyházi válás” kimondása nélkül például nem gyónhatnak, nem áldozhatnak..
Hozzáférhetőbb, gördülékenyebb
Az audiencián a Szentatya felidézte, a semmisségi eljárásokkal kapcsolatos normák módosítását a 2014-es püspöki szinódus kérte, hogy a perek hozzáférhetőbbek és gördülékenyebbek legyenek, s az igazságszolgáltatás a lehető leginkább megfeleljen azoknak, akik az egyházhoz fordulnak házassági helyzetük tisztázásáért.
Rövidített eljárás
Ferenc pápa szorgalmazta, hogy a bíróságok tevékenységét illesszék be az egyházmegyei pasztorációba, a püspökök pedig biztosítsák azt, hogy a hívek tudomást szerezzenek a rövidített eljárás létezéséről. Emellett lényeges a díjmentesség is, „hogy az egyház tanúsítsa Krisztus ingyenes szeretetét, aki valamennyiünket üdvözített”.

Forrás: Getty Images
Van kivétel
Persze, a válás kifejezés továbbra sem használatos a katolikus terminológiában, helyette az érvénytelenítés a helyes. Az Egyházi Törvénykönyv ezzel kapcsolatban egyértelműen fogalmaz: „A megkötött és elhált házasságot semmiféle emberi hatalom és semmiféle ok nem bonthatja fel, kivéve a halált”.
Ez a szabály tehát az el nem hált házasságok esetén nem érvényes, bár ma szinte elképzelhetetlen, hogy az igen kimondása után egy pár egyetlen alkalommal se lépjen szexuális kapcsolatba. A törvénykönyv felsorol még néhány esetet, de az „átlagos” szakításnál maximum az érvénytelenítés képzelhető el, egyházilag is releváns bizonyítékok alapján.
Érvénytelenségi ok lehet
- ha a korábbi házassági kötelék fennáll (még ha az a házasság nincs is elhálva)
- érvénytelen a házasság két olyan személy között, akiknek egyikét katolikusnak keresztelték, és abból formális aktussal nem távozott el, a másik fél pedig nincs megkeresztelve
- ha a nőt elrabolták vagy fogva tartották, és kényszerítés hatására történt a házasságkötés
- ha valaki azért, hogy házasságot kössön, halálát okozza e személy házastársának, vagy a saját házastársának
- vérrokonság esetében
- az is méltányolható indok, ha valaki kényszer hatására mondta ki az igent, nem tudott előre a közös életüket befolyásoló tényekről (örökletes betegségről, arról, hogy párja nem akar gyereket), vagy „lelkileg éretlen”