2025.02.07. 14:30
Brutális büntetésre számíthat, aki nem tartja be ezeket a szabályokat
Furcsa, zümmögő hangot hall, de nem bogár adja ki? Lehet, hogy éppen megfigyelik drónnal. A drónozás szabályai néhány éve változtak, közben nőtt a drónhasználók száma. Utánajártunk ennek, és arról is érdeklődtünk, hogy milyen büntetés várhat azokra, akik visszaélnek a technológiával.
A drónozás szabályai minden drónt reptetőre vonatkoznak, és talán vissza is fogják a visszaélésszerűen használókat.

Forrás: pexeles.com
A közösségi hálón olvashattunk olyan bejegyzéseket, hogy drón jelent meg a lakóövezetben. A beszámolók szerint először a jellegzetes zümmögő hangra figyeltek fel, majd az ablakon kinézve észrevették a villogó eszközt, amely láthatóan a lakásokba próbált betekinteni. Az esetet tapasztalók közt nem csoda, hogy mindez pánikot keltett.
A drónozás szabályai változtak
A magyarországi drónhasználatra vonatkozó szabályok 2021-ben jelentősen megváltoztak, az új előírások az uniós szabályozásokhoz igazodnak. A drónok hivatalosan pilóta nélküli légijárművek, és használatuk különféle kategóriákba sorolható – tudtuk meg a Zala Vármegyei Rendőr-főkapitányságtól.
A drónok reptetése szigorú szabályokhoz kötött, amelyeket minden pilótának be kell tartania. Belterületen csak külön engedéllyel lehet reptetni őket, külterületen pedig minden repülést be kell jelenteni a MyDroneSpace applikációban.
- A hobbidrónosok és ipari felhasználók nagy része a nyílt kategóriába tartozik -tájékoztatott mondta Sznopek Veronika rendőr őrnagy, sajtószóvivő. - Ennek alapkövetelménye, hogy a drón legfeljebb 120 méterre távolodhat el a föld legközelebbi pontjától, továbbá a távpilótának távcső nélkül folyamatosan látnia kell a drónt. Fontos feltétel, hogy a drónt semmilyen körülmények között nem szabad embertömeg fölé reptetni, néhány kivételtől eltekintve a külső, be nem vont személyeket sem lehet megközelíteni, vagy átrepülni felettük.
A repülőterek, közintézmények és katonai létesítmények környékén tiltott a drónozás, hiszen ezek no-fly zónának számítanak. A törvény szerint minden olyan drónt regisztrálni kell, ami nem játék, illetve minden magán- vagy jogi személynek regisztrálnia kell magát, aki játéktól eltérő eszközt működtet. Játéknak minősül az a pilóta nélküli légijármű, amely:
- megfelel a játékokra vonatkozó magyar és európai előírásoknak
- 120 gramm alatti tömegű
- adatrögzítővel, például kamerával fel nem szerelt
- a távpilótától legfeljebb csak 100 méterre képes eltávolodni.
De már akkor is légtérhasználatról beszélünk, ha akár csak 1 centiméterre is felemelkedik a drón, a légtérhasználatnak pedig komoly szabályrendszere van.
- Az egyik legfontosabb szabály, hogy lakott területen belül csak eseti légtér megléte esetén lehet drónt működtetni, viszont lakott területen kívül az általános szabályok szerint nem kötelező eseti légtér igénylése a drónozáshoz – magyarázta a szóvivő. - A különböző korlátozások ellenőrzésére kötelező egy mobilapplikáció használata, ami egyben bejelentő felületként is funkcionál. Ha lakott területen kívül, olyan helyszínen szeretnénk drónozni, ahol nincs No Drone Zone, valamint teljesítettük a regisztrációs és képzési követelményeket, akkor azt külön engedély nélkül meg lehet tenni. Ha lakott terület felett szeretnénk drónozni, akkor külön engedélyt kell szerezni. A szabály alól mentesülnek a játékok.
Mikor válik bűncselekménnyé a drónhasználat?
A drónozás szabályait megsértőkre viszonylag szigorú büntetési tételek is kiszabhatók. A rendőrség szakértői azt mondják, ha valaki drónnal szándékosan megfigyel másokat, az már nem csupán szabálysértés, hanem akár bűncselekmény is lehet. A Büntető Törvénykönyv szerint zaklatásnak minősül, ha egy személyt folyamatosan vagy célzottan megfigyelnek. Amennyiben a drón felvételt is készít az érintettekről, az tiltott adatszerzésnek minősülhet, és súlyos jogi következményekkel járhat.
Mit tehetünk, ha kukkoló drónt észlelünk?
Gyanús drón észlelése esetén meg kell figyelni a drón jellemzőit, honnan jött, hova ment. Lehetőség szerint készítsünk róla felvételt, majd értesítsük a rendőrséget.