2025.02.15. 09:00
Mi mindenre jut pénz az idén? - Így látja Balaicz Zoltán Zalaegerszeg lehetőségeit
Mint arról már beszámoltunk, legutóbbi ülésén elfogadta a város 2025-ös költségvetését a képviselő-testület. Ezúttal Balaicz Zoltán polgármester foglalta össze a zalaegerszegieket érintő legfontosabb döntéseket.
Balaicz Zoltán Fb-oldalán megköszönte kollégáinak a költségvetés összeállításában végzett munkát, majd kifejtette: köszönhetően az erős helyi gazdaságnak, a kormány támogatásának és a nyertes pályázatoknak, stabil költségvetése lett Zalaegerszegnek 2025-ben is.

Fotó: Pezzetta Umberto
Mutatjuk a részleteket a polgármester posztja alapján:
A költségvetésben szereplő legfontosabb célok:
- A minimálbér emelésének és a garantált bérminimum emelésének fedezete biztosítva van a költségvetésben.
- Növeltük a szociális, a kulturális, az oktatási és az egészségügyi kiadásokat, valamint a szervezeteknek nyújtható támogatási kereteket.
- Folytatjuk az arányos városfejlesztés programját, vagyis minden egyes városrészben lesznek infrastrukturális fejlesztések, felújítások, építkezések (utak, járdák, parkolók, zöldfelületek).
- Ezután is kiemelt témaként kezeljük a környezetvédelmet, emeljük a klímastratégiával kapcsolatos keretet.
- Új elemként elindítjuk az Egészséges Zalaegerszeg Programot.
- Érkeznek az Európai Uniós források, így a TOP Plusz városfejlesztési program újabb célkitűzései valósulhatnak meg (8,5 milliárd forint pályázati forrás áll rendelkezésre különböző projektek megvalósítására: bölcsődék, óvodák, iskolák, orvosi rendelők felújítása, gyermekjátszóház építése, gazdaságfejlesztés, stb.).
- A költségvetést természetesen hiány nélkül és hitel felvétele nélkül terveztük meg.
A bevételekről:
- A legfontosabb természetesen a helyi iparűzési adóbevétel, amellyel szabadon tervezhet az önkormányzat. A gazdaság fejlődésének köszönhetően az elmúlt évtizedben folyamatosan növekedett az adóbevételünk (2014: 3,2 milliárd Ft, 2020: 4,5 milliárd Ft, 2023: 7,5 milliárd Ft, 2024: 8,0 milliárd Ft).
- A város 2025-ös költségvetésében 8,1 milliárd forintot tesz ki a központi, állami támogatás. Ebből másfél milliárd forint az 5 bölcsődében (127 munkavállaló) és a 15 óvodában (238 munkavállaló) dolgozók béréhez való állami hozzájárulás.
- Több jelentős kormányzati támogatásban is részesülünk (400 millió forint az északi ipari park bővítésére, 120 millió forint az uszoda működtetésére és 150 millió forint a Mindszentyneum működtetésére – amely így önkormányzatunknak nem is kerül pénzébe).

Fotó: Pezzetta Umberto
A kiadásokról:
- Az önkormányzat intézményeiben és a hivatalban a minimálbér emelése, a garantált bérminimum emelése és a további bérrendezések megvalósítása összességében 535 millió forint többletkiadást jelent a 2025-ös évben az előző esztendőhöz képest, amely tételt más területekről átcsoportosítva tudtunk biztosítani.
- Az önkormányzati intézményrendszerben összesen 1.072 fő dolgozik (5 bölcsőde, 15 óvoda, színház, bábszínház, könyvtárak, múzeumok, művelődési házak, idősotthonok, szociális intézmények, vásárcsarnok, sportlétesítmények, városháza, stb.). A költségvetésben a legnagyobb tétel az ő bérüknek a biztosítása, amely közel 7,2 milliárd forint kiadást jelent.
- A gazdaság fejlődése, az iparűzési adóbevétel emelkedése egyben azt is jelenti, hogy jelentősen javul a város adóerőképessége, így azonban emelkedik a szolidaritási hozzájárulás-fizetési kötelezettségünk is. 2024-ben ezen a jogcímen 2 milliárd forintot kellett befizetünk, 2025-ben már 2,3 milliárd forintot kell. (A szolidaritási hozzájárulás lényege az, hogy nagyon sok vidéki, más településeken és falvakban élő ember dolgozik Zalaegerszegen, akik a munkájukkal az itteni gazdaság erősödéséhez járulnak hozzá, de a munkájukból a saját településükön, ahol a legtöbb esetben nincs semmilyen ipar, nem képződik adóbevétel. Így a nagy, erős gazdasággal és iparral rendelkező városok a szolidaritási hozzájárulással segítik a kistelepülések megmaradását, fenntartását, működését.)
- Zalaegerszegen az állami cég, a MÁV-Volánbusz Zrt. végzi a helyi buszközlekedés üzemeltetését, melynek veszteségét az önkormányzat fizeti meg az állami vállalatnak. A MÁV-Volánbusz Zrt. zalaegerszegi szolgáltatásának vesztesége 781 millió forinttal lett kalkulálva a 2025-ös költségvetésben, ennyit kell majd átutalnunk az állami cégnek.
- A közétkeztetéssel kapcsolatos kiadások (bölcsődések és óvodások jelentős részének ingyenes étkezése, általános iskolások és középiskolások részben ingyenes, részben kedvezményes étkezése). Ez 2025-ben 794 millió forint kiadást jelent az önkormányzatnak (ami 112 millió forinttal több a tavalyi összegnél).
- Az előző tételeket nézve a 2024-es évhez képest 2025-ben mindez 947 millió forint plusz kiadást jelent, amelyet sikerült biztosítanunk, de nem volt könnyű feladat és áldozatokkal is járt.
- Önmagában csak a szolidaritási hozzájárulás (2,3 milliárd forint), az állami tömegközlekedési cég veszteségfinanszírozása (781 millió forint) és a közétkeztetés biztosítása (794 millió forint) közel 3,9 milliárd forint kiadás, amit a helyi iparűzési adóbevételünkből (közel 8 milliárd forint) kell megoldanunk, tehát: csak ennek a három tételnek a finanszírozása elviszi az iparűzési adóbevételünk felét.
A 2025-ös költségvetést tehát elfogadta a képviselőtestület, így most már az anyagi fedezet is megvan arra, hogy idén is folytassuk a munkát - zárta bejegyzését Balaicz Zoltán.