Bár a cég nevet váltott, de még mindig sokan bedőlhetnek a trükknek

2025.01.02. 16:00

Ügyeskedők élnek vissza a Vodafone nevével

Az óév zárásaként csalók próbáltak pénzt szerezni az egyik nagy hazai telekommunikációs szolgáltató nevével visszaélve. A Vodafone – amely 2025-től már One márkanéven működik – közösségi oldalán hívta fel a figyelmet az ügyeskedőkre.

A Vodafone Magyarország a Facebook-oldalán figyelmeztetett, ugyanis több visszajelzést kapott a cég az ügyfelektől, hogy csalók élnek vissza a nevével. Az ügyeskedők célja az volt, hogy trükkös módon pénzhez jussanak.

vodafone
Ügyeskedők ezúttal a Vodafone nevével éltek vissza Fotó: Világgazdaság / Kallus György

Ügyeskedők a Vodafone nevét használják

A szolgáltató nagyon sok ügyfele kapott e-mailt decemberben az [email protected] címről. A tárgyban ez állt: „Vodafone I Új számlája készült”. Nos, e levélhez semmi köze a telekommunikációs cégnek. 

Folyamatosan növekszik az interneten keresztül elkövetett bűncselekmények száma, ma már a kiberbűnözés összességében nagyobb kárt okoz a magánszemélyeknek, mint a hagyományos bűncselekmények. Fotó: Facebook

Mire ügyeljünk?

A társaság négy pontban foglalta össze, mire ügyeljünk, hogy ne váljunk csalás áldozatává. Talán a legfontosabb figyelmeztetés: a Vodafone az [email protected] címről soha nem küld üzenetet. Ha onnan kapunk levelet, a legjobb, ha azonnal töröljük. 

További figyelmeztetések

Ha mégsem a delete gombot választjuk, a levélben szereplő linket vagy csatolmányt tilos megnyitni. Ám ha valaki mégis bedőlt, s számla- vagy bankkártyaadatot megadott a csalóknak, akkor érdemes a számlavezető banknál mindenféle elérést letiltani, majd megváltoztatni a kódokat, jelszavakat. 

Nagyon észnél kell lenni, hogy kinek milyen adatokat adunk ki. Fotó: Shutterstock

Akit a figyelmeztetések ellenére mégis átvertek a brigantik, és az e-mail alapján fizetett, akkor a legjobb, ha megőrzi a bizonyítékul szolgáló levelet, és feljelentést tesz. 

Tanács – mindenkinek 

A Vodafone közleménye általánosságban is megfontolandó biztonsági figyelmeztetéssel zárul: „Kérjük, fokozottan ügyelj az e-mailben érkező üzenetekre is: mindig nézd meg a feladót, és csak alapos ellenőrzés után nyiss meg bármilyen linket vagy csatolmányt”. 

Egyre terjed a kiberbűnözés

A ma már One néven szolgáltató cég honlapján külön részt szentel az információbiztonságnak. Ebben arra hívják fel a figyelmet: az interneten keresztül elkövetett bűncselekmények száma folyamatosan növekszik, s a kiberbűnözés összességében nagyobb kárt okoz a magánszemélyeknek, mint a hagyományos bűncselekmények. Az ellopott jelszavak, adatok és feltört fiókok pénzben is kifejezhető kárt okoznak.

További intelmek a One-tól

  • Ellenőrizd az otthoni hálózatodhoz távoli hozzáféréssel rendelkezők jogosultságait, és ha lehetséges, állíts be kétfaktoros azonosítást a belépéshez!
  • Használj naprakész, folyamatosan frissített szoftvereket, valamint azokat a frissítéseket részesítsd előnyben, amelyek foltozzák az ismert sebezhetőségeket!
  • Tiltsd le az eszközeid használatához nem szükséges portokat, különös tekintettel a kiemelt kockázatúakra!

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában