Van-e létjogosultsága a benzinturizmusnak?

2025.01.08. 17:51

Üzemanyagár: Szlovéniában és Horvátországban is olcsóbb

A forint elmúlt hetekben tapasztalható gyengülésének, valamint az üzemanyagra kivetett jövedéki adó január elsején életbe lépett emelésének köszönhetően egyre többet fizethetünk a tankolásaink után. Az üzemanyagár folyamatos emelkedése kapcsán ismét felvetődött a kérdés: van-e létjogosultsága ma a benzinturizmusnak?

Fotó: Gyuricza Ferenc

A határ menti térségben élők számára nyilván nem ismeretlen a fogalom, az elmúlt évtizedekben számos alkalommal fordult elő, hogy a szomszédos Szlovéniában vagy Horvátországban jóval kevesebbe került a benzin, mint idehaza. Igaz, kisebb számban ugyan, de azért voltak olyan esetek is, amikor a hazai kutakon tankolhattunk olcsóbban, például a gazdasági válság idején bevezetett hatósági árnál, ám mégiscsak az a jellemzőbb, hogy a magyar autós megy át az említett két országba, ha szeretne spórolni. Ma is ez utóbbi a helyzet, miközben hazánkban drágul a benzin és a gázolaj, addig a szomszédos országokban stagnál az üzemanyagár. 

üzemanyagár
Szerdán kevés jármű fordult meg a lendvai benzinkúton. A kedvező üzemanyagár miatt még mindig járnak ide magyarok tankolni Fotó: Gyuricza Ferenc

Üzemanyagár Szlovéniában

Szlovéniában az euró értékállósága miatt amúgy sem jellemző a túl gyakori árváltozás, saját tapasztalataink szerint talán havonta egyszer igazítják hozzá a világpiaci árhoz az aktuális mértéket. Ráadásul a kutak között sincs tapasztalható olyan árkülönbség, mint idehaza. Ez a szlovén-magyar határ menti térségben talán még hatványozottabban igaz, hiszen ahogy a rédics-hosszúfalusi határátkelőnél, úgy Lendván is a Petrol társaság üzemelteti az üzemanyagtöltő állomást, az áraik talán ezért is azonosak. A 95-ös oktánszámú benzin literje jelenleg 1,495 euró, a dízelé 1,554 euró. A szerda kora délutáni banki középárfolyamon számolva ez 621,21, illetve 645,73 forint. Az üzemanyagárak alakulásával foglalkozó holtankoljak.hu portál szerint ugyanebben az időpontban Magyarországon a 95-ös oktánszámú benzin ára töltőállomásoktól függően 579 és 692.9 forint között van, míg átlagos árnak 631 forintot jelöltek meg. A dízel üzemanyag esetében 589, illetve 717,9 forint a két szélső érték, míg a középár 650,5 forint. Ez alapján literenként néhány forint takarítható meg egy-egy szlovéniai tankolással. 

Nincs roham, de van kereslet

Szerdai lendvai kiruccanásunk során amúgy egyetlen olyan magyar rendszámú személyautót láttunk, amit a szomszédos országban tankoltak, sofőrjét azonban nem tudtuk megszólítani. A kútkezelők annyit viszont elmondtak: nem rohamszerűen ugyan, de rendszeresen fordulnak meg náluk magyar rendszámú autók, elsősorban a pénteki és szombati napokon, amikor nagyobb számban járnak át bevásárolni a magyarok a szlovéniai kisvárosba. Hónapokkal ezelőtt még jóval nagyobb volt a kereslet, mostanra alábbhagyott egy kicsit, de így is folyamatosan látni magyar rendszámú autókat a szlovéniai kutakon. 

Heti, havi nagybevásárlás

Ezt amúgy a határ térségében élő ismerőseink is megerősítik, mint mondják, bár ma már valóban nem az üzemanyag az első számú vonzerő, hanem az alapélelmiszer, a zöldség, a gyümölcs, a mosópor vagy az egyéb háztartáshoz szükséges vegyiáruk, de ha amúgy is van dolgunk Szlovéniában – például azért, mert a heti vagy havi nagybevásárlásunkat ott intézzük – akkor tankolni is érdemes. A benzinturizmus célállomása ugyanakkor mostanra már inkább Horvátország lett. 

Az üzemanyag minősége

Többen viszont azt mondják, ha az árkülönbség miatt annyira nem is érdemes Szlovéniában tankolni, az üzemanyag minősége miatt mindenképpen. Az ottani benzin bioetanol-tartalma ugyanis alacsonyabb a magyarországinál. A töltőállomásokon azt egyébként jól láthatóan jelzik is, a szlovéniai benzinkutakon mindenhol az E5 emblémát találjuk a 95-ös oktánszámú benzin töltőpisztolya mellett, míg otthon az E10 jelzéssel látták el a kutakat. Márpedig E5 minőségű benzinből sokak szerint kevesebbet fogyaszt a jármű. Ezt egy általunk megkérdezett közlekedési szakértő is megerősítette, mint mondotta: a bioetanol tartalom valóban befolyásolja a járműveink üzemanyag-éhségét, ha az üzemanyagba kevert aránya alacsonyabb, akkor a fogyasztás is kevesebb lesz. Eszerint duplán jól járunk, ha Szlovéniában tankolunk. 

üzemanyagár
A szlovén-magyar határ közvetlen szomszédságában a Petrol társaság üzemeltet benzinkutat. Az üzemanyagár valamivel kedvezőbb, mint a magyarországi Fotó: Gyuricza Ferenc

A benzinturizmus célországa

Ezen után nézzük térségünk benzinturizmusának célországát, Horvátországot. Az ottani üzemanyagárakról laptársunk, a sonline.hu a minap közölt már egy részletes tájékoztatót, munkatársaik egy Barcstól alig 12 kilométerre található benzinkútnál jártak. Ottani tapasztalataik alapján azt írják: a gázolaj literjét 66, míg a benzinét 18 forinttal kínálják olcsóbban, mint Magyarországon, ezért a gyenge forint ellenére is érdemes átgondolni a határ túloldalán történő tankolást.

A horvátországi üzemanyagárak

Horvátországban tehát még a szlovén árakhoz képest is kedvezőbb a helyzet. Ezt letenyei ismerőseink is megerősítik, mint mondják: a benzin literje ott 1,47, a dízel pedig 1,40 euró. Természetesen itt is létezik prémium minőségű üzemanyag, az adalékokkal ellátott 95-ös oktánszámú benzin literje 1.82 euró, „power max” dízelt pedig 1,82 és 1,89 euró közötti áron tölthetünk járműveinkbe. Tegyük hozzá, ezek közvetlenül a határ menti horvátországi településeken található alapárak, ugyancsak letenyei hírforrásaink elmondása alapján az autópályák melletti kutakon értelemszerűen a szomszédos országban is mélyebben a zsebünkbe kell nyúlnunk, bár az árkülönbségek közel sem olyan kirívóak, mint Magyarországon. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában