2025.01.02. 18:30
A hűtőszekrény különösen "érzékeny"
Nem árt óvatosnak lenni áramszünet esetén. Vannak ugyanis olyan háztartási készülékek, amelyeket ilyenkor érdemes áramtalanítani, s ha újra életre kel a villamos energia, akkor is érdemes néhány percet várni, míg újra visszadugjuk a konnektorba. A hűtőszekrény tipikusan ilyen eszköz.
A hűtőszekrény különösen érzékeny az áramszünetekre, de más elektromos konyhai eszközt is megóvhatunk, ha kihúzzuk
Forrás: Nosalty
Ellenkező esetben komolyabb károk keletkezhetnek, s ezek megrövidíthetik a – hivatalos elnevezéssel – tartós fogyasztási cikkek élettartamát. A hűtőszekrény különösen „érzékeny” áramkimaradásoknál.
A hűtőszekrény meséje
Számos szakmai portál ír arról, hogy amikor „visszajön az áram”, feszültségkitörés – vagyis: túlfeszültség – léphet fel, ez pedig komoly károkat okozhat a hűtőnk elektromos rendszerében. A kompresszor például kifejezetten veszélyeztetett, s ha anélkül kapcsoljuk be a készüléket, hogy megvárnánk, míg újra stabilizálódik az áram, a meghibásodás esélye hatványozottan nő. Ez általában néhány percet vesz igénybe – de érdemes „kiböjtölni”.
A belső hőmérséklet is fontos
Ez a kis idő megmentheti hűtőnket a belső rendszerek túlterhelésétől, s így a meghibásodástól. Persze, az is lényeges, hogy meggyőződjünk a belső hőmérsékletről, hiszen ha az áramszünet néhány óránál tovább tart, előfordulhat, hogy néhány élelmiszer vagy étel megromlik.
Meddig bírja?
A hűtőszerkény nagyjából 3-4 órán keresztül megtartja a hideget, ha nem nyitjuk ki az ajtaját. A fagyasztó még ennél is tovább, akár 15-20 órán keresztül bírja, így rövidebb, mondjuk fél napos áramszünet semmi gondot nem okozhat.
Ez az időkeret a fogyasztás szempontjából még több, hiszen a kiolvasztott nyers hús akár 1-2 napig jó maradhat főzés előtt, de csak akkor, amennyiben hidegen hagyjuk kiolvadni. Ellenkező esetben – például ha mikrohullámú sütőben melegítjük fel – ajánlott azonnal megfőzni vagy megsütni. Ezzel persze tovább növeljük „élettartamát”, s előbb-utóbb azért az áram is visszajön.
Amire érdemes figyelni
- szakemberek azt ajánlják, mindig pakoljuk tele a mélyhűtőt
- ennek az az oka, hogy minél több a fagyasztott élelmiszer, annál kevesebb a készülékben a levegő, ami felmelegedhet
- ez kedvezőbb energiafelhasználást eredményez
- ha nincs sok fagyasztani való élelmiszerünk, érdemes vízzel megtöltött műanyag palackokkal kipótolni az üres helyet