2025.01.10. 16:00
Szörnyű véráldozatot hoztak a hazáért
Hatalmas véráldozatot hozott a hazáért az a négy egykor önálló település, amely a zalatárnoki Szent Anna plébániához tartozott. Zalatárnok, Oroklán, Vakola és Szentkozmadombja lakói közül több mint ötvenen vesztek oda a II. világháború frontjain, sokan közülük a doni áttörés során.
Soós Zsolt a Szent Anna templom bejáratánál található hősi arcképcsarnoknál. A tabló szerint 12-en a doni áttörés során vesztették életüket
Fotó: Gyuricza Ferenc
Soós Zsolt zalatárnoki polgármester mondta mindezt pénteken, amikor az önkormányzat nevében koszorút helyezett el a II. világháborús emlékműnél. Béres János szobrászművész alkotásán olvasható is azon egykori zalatárnoki, orokláni és vakolai lakosok neve, akik a harci cselekmények következtében, többek közt a doni áttörés során vesztették életüket.
A hadköteles férfiak 20 százaléka
- A Magyar Nemzeti Levéltár Zala Vármegyei Levéltárának munkatársa, Bekő Tamás kutatásaiból tudhatjuk, hogy Zalatárnok nagyon sok katonát adott a Don-kanyarban megsemmisítő vereséget szenvedett II. Magyar Hadseregnek – mondta Soós Zsolt. – Pontos adataink ugyan nincsenek, de ismereteink szerint a létszámuk megközelítette a 90-100 főt. Mindez azt jelenti, hogy a zalatárnoki felnőtt és hadköteles férfiak mintegy 20 százaléka vett részt az 1942-43-as oroszországi hadműveletekben. Ma, a doni áttörés évfordulóján főként rájuk emlékezünk, de egyben tiszteletünket és kegyeletünket fejezzük ki valamennyi olyan személy előtt, aki a II. világháború vérzivatarában vesztette életét.
Varga Imre atya visszaemlékezései
Soós Zsolt hozzátette: a zalatárnoki katonák sorsa az orosz hadszíntéren tüzérként szolgált néhai plébános, Varga Imre atya által is ismert. A zalatárnoki születésű pap a rendszerváltást követően az egyik katalizátora lett azoknak a zarándoklatoknak és visszaemlékezéseknek, amelyek több évtizedes hallgatás után végül igazságot szolgáltattak a II. Magyar Hadsereg sokat szenvedett hőseinek.
Emlékhely a hősöknek
- Imre atyának is köszönhetően a zalatárnoki Szent Anna templomban egyedülálló módon őrizzük a hazáért az életüket áldozó néhai honvédek emlékét – magyarázta Soós Zsolt. – A már említett Bekő Tamás, illetve a településünk egy köztiszteletben álló lakója, Brassnyó Ágnes a hozzátartozóktól összegyűjtötték a fronton elesett katonák fotóit, s ebből egy panteonszerű emlékhelyet állítottak össze. A tablón 41 fotó szerepel, s 16 további olyan személy neve, akiről nem tudtak fotót szerezni. Ebből is kiderül, Zalatárnok, Oroklán, Vakola és Szentkozmadombja 57 életerős, tettre kész férfi lakója áldozta életét a világtörténelem egyik legnagyobb tragédiájában. Közülük az a Bor Zoltán főhadnagy volt a legmagasabb rangban, aki 1919-ben született Vakolában, s 1943-ban hunyt el Rozsnyó közelében. A tablón szereplő 57 személy mellett sokan mások is harcoltak a II. világháborúban, köztük nagyapám, Gombos Ferenc is, aki ugyan túlélte a frontot, de orosz fogságba került, s csak az 1950-es évek elején térhetett haza.
A doni áttörés áldozatai
Soós Zsolt azt még fontosnak tartja elmondani: a néhai katonák áldozatára való emlékezés minden magyar kötelessége. Polgármesterként ezért a doni áttörés évfordulóján minden évben koszorúz helyez el a község II. világháborús emlékművénél, s nagyon hálás szívvel gondol azokra, akik fontosnak tartották, hogy legyen a templomban is emlékhelye a néhai hősöknek. Az egykor önálló, de ma már Zalatárnokhoz tartozó Oroklán és Vakola, valamint a szomszédos Szentkozmadombja is a zalatárnoki plébánia fíliája volt, ezért szerepelnek ezen települések egykori lakói a tablón. Az arcképcsarnokból az is kiderül, közülük legalább 12-en vesztették életüket a doni áttörés során, de a keleti hadszíntér számos további hősi halottat követelt az említett négy településtől.