Otthon és az iskolában

2024.12.03. 20:00

Édes istenem, látom rajtad, hogy zaklatnak, ezért nem akarsz élni

A 12-13 év körüli diákot olyan mélyen érintette, amit hallott, hogy könnybe lábadt a szeme, az írónő szava is elállt egy percre. A zalaegerszegi Apáczai-tagkönyvtárban a zaklatás volt a téma hétfőn, a gyerekekkel Lontai Léna beszélgetett, aki négy könyvet is írt ebben a témában.

Amíg Lontai Léna elmondta, hogy otthon és az iskola falai között is megvalósulhat a zaklatás, akár verbális bántalmazás vagy fizikai bántalmazás formájában, a zalaegerszegi általános iskolai osztály szinte lélegzetvisszafojtva figyelt. 

zaklatás
A zaklatás traumáját feldolgozó könyvtári beszélgetés után Lontai Léna és Jasztrab Istvánné az író könyveivel a zalaegerszegi Apáczai könyvtárban.
Fotó: Arany Horváth Zsuzsa

Te is átélted már, hogy csúfoltak, gúnyoltak, beszóltak a súlyod, a magasságod, az öltözéked, a hajad miatt, egyáltalán, bármiért? Mit tettél, mit tehetsz ellene, hogyan védheted meg magad? A diákok szituációs játékot is kaptak, az iskolai jelenetben förmedt gyerek a másikra, az otthoni helyzet pedig a szülőt mutatta, ahogy a rossz jegy miatt durván leszólta a saját gyerekét.

zaklatás
Lontai Léna a zalaegerszegi gyerekek között a zaklatás témájú foglalkozáson
Fotó: Apáczai-tagkönyvtár

Lontai Léna  eközben látta meg az egyik résztvevő reakcióját, de mindannyian érzékeltük, valami nagyon betalált. A kísérő tanár is jelezte, az iskolában nemrég történt ilyesmi.

A megoldások, stratégiák mellett a tizenévesek arról is hallhattak, hogy a bántalmazó valószínűleg maga is sérült, vagy bántalmazott. Sérelmeit torolja meg a gyengébbnek hitt embertársain, fölényre, uralomra törekszik, mi több, saját kisebbrendűségi érzését kompenzálja. Sok esetben felnőtt mintát másolnak, hallhatták a résztvevő tanulók.

Zaklatás otthon, iskolában, bárhol

A netán verbális vagy fizikai bántalmazásban hosszú ideje érintett tizenévesek valószínűleg nehezen hitték, el hogy nem kell félni. Kérjenek segítséget felnőttektől, álljanak ki magukért, mondják el a rossz érzéseiket, javasolta Lontai Léna, aki a Könnyező liliomok, a Sebzett pillangó, a Magányos cédrus, a Gyilkos nárcisz című könyveiben hasonló, megtörtént eseteket dolgoz fel regényes módon. Nem megoldás a harag, a bosszú, az indulat. Ha bántanak, a nyugalom, a megbeszélés célravezető lehet. Számíthatunk arra, hogy a bántalmazó megunja, feladja céljait. 

Nem gyávaság, ha elmegyek, elszaladok? Nem árulkodás, ha felnőtt, szülő, tanár segítségét kérem? Nem lesz rosszabb a helyzet?

Az író biztatta a gyerekeket, ne érezzék magukat gyávának, még saját bántalmazó szüleik ellen is kérhetnek segítséget, törvények védik a gyerekeket. A szülőnek is lehet problémája, ezért a bántalmazóval magával is beszélni kell. Értékes ember vagy, ezt sose felejtsd, hangsúlyozta Lontai Léna.

– Láttam, hogy sírt, amikor arról volt szó, hogy olykor még élni sem akar az ember, ha bántják – fogalmazta meg tapasztalatát az író a foglalkozás utáni beszélgetésünkben. – A bántalmazott és a bántalmazó egyaránt kaphat pozitív inspirációt egy-egy ilyen alkalommal, ezért nemcsak a könyveimmel, hanem személyesen is szeretnék segíteni. Volt néhány erős helyzet, volt, aki zokogva rohant ki a teremből.

Lontai Léna saját felmenői traumáit is feldolgozta a köteteiben, önkéntes munkája során rengeteg súlyos emberi sorssal szembesül. A lehetséges reakciót az igazgyöngy születéséhez hasonlítja. A kagylóban folyamatos irritációban jön létre a gyöngy. Válhatunk bumeránggá, de ha sikerül kijönnünk egy zaklatott helyzetből, válhatunk igazgyönggyé és emberek maradunk. 

 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában