Múzeumi és szakképzési együttműködés a farestaurátor szakkörért

2024.12.04. 18:28

Megmentik, ami megmenthető (galéria)

Százötven éves rossz állapotú képkeret fekszik az asztalon. A ZSzC Deák Ferenc Technikuma fa- és bútorrestaurátor szakkört indított a zalaegerszegi Göcseji Múzeummal együttműködve. A farestaurátor szakmában való elmélyülés nemcsak szakmai tudást ad a diákoknak.

Örömteli kezdeményezésről számolt be a Zalaegerszegi Múzeumok Igazgatósága, mely a Göcseji Múzeum és a Zalaegerszegi SzC Deák Ferenc Technikuma között jött létre. Horváth Imre, a múzeum szakembere heti 2 tanórában a fa- és bútoripar ágazati képzésben tanuló asztalos és faipari technikus diákoknak restaurátor szakkört tart. Érintik a régi bútorok felújítását és a hagyományos felületkezelési eljárásokat. 

restaurátor
Munkában a farestaurátor szakkör a Deákban. Balra Tóth Nimród, jobbról a harmadik Mozsdényi Attila igazgató-helyettes, negyedik Horváth Imre múzeumi restaurátor 
Fotó: Arany Horváth Zsuzsa

- Régóta szerettük volna elindítani a farestaurálással foglalkozó szakkört, hiszen a kétezres évek elején már jól működött, de egészségi okok miatt megszakadt - mondta Mozsdényi Attila, a Zalaegerszegi Szakképzési Centrum Deák Ferenc Technikuma fa- és bútoripar ágazat szakmai tantárgyak gyakorlati oktatását koordináló igazgató-helyettese szerdán délután, amikor mi is bekukkantottunk az újraindult szakkörre. - Nemrég a faipari szakmai műszaki napon tartott nekünk nagyon jó előadást a bútorrestaurálásról  Horváth Imre, a Göcseji Múzeum restaurátora, beszéltünk a szakkörről és örömünkre vállalta a vezetését. Így most a két intézmény együttműködése keretében 9 diák foglalkozhat behatóbban a farestaurálás művészetével.  A jövőben szeretnénk minél több tanulót bevonni. A faipari elméleti tantárgyak között van bútorstílus tantárgyunk, illetve a bútorgyártás is kapcsolódik.

- Én is hoztam a restaurálható, felújítható tárgyakat, de az iskolában található eklektikus stílusú furnérozott kisasztallal is foglalkozunk most - Horváth Imre múzeumi restaurátor szerdára egy erősen megrongálódott képkeretet hozott a diákoknak. – Mielőtt nekiállunk, vetítek egy kis prezentációt a technológiáról, majd a tanműhelyben tisztítjuk, fertőtlenítjük, konzerváljuk, ragasztjuk, kiegészítjük az adott tárgyat.

Ottjártunkkor a szóban forgó képkeret hiányzó rátét díszítő elemeit formázták újra a faiparis tanulók, levették a gipszmintát, annak alapján formálták újra, faragták formára. A keret fenyőfa, a rátét blondel masszából  készült. (A fenyőgyanta és enyv keverékű anyagból préselik a képkereteket.)

Restaurátor szakkör a Deákban

Az ovális kisasztal lapja dió furnérral borított fenyőfa, az esztergált díszítmények s a lábak pedig pácolt bükk.

- Most még csak tisztítjuk alkohollal, vízzel, később jön a többi, például a behelyettesítés -mondta a csapat nevében Tóth Nimród, hozzátéve, a csiszolás ilyenkor szóba sem jöhet. - Dolgoztunk már ilyen régi fával, de volt már a kezünk között olyan fatárgy, ami megadta magát. 

A szakkör hozadéka, hogy a diákok máris más szemmel vizsgálják saját környezetüket, otthonukat, értékes, de épp nem használt fa használati tárgyakat keresnek, hiszen behozhatják a szakkörbe, hogy rendbe hozzák. Hiszen innentől az ő szemükben sem ósdi, ami régi, hanem értékes érzelmi és szakmai szempontból is.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában