Hadilábon állunk saját magunk ismeretével?

2024.12.21. 18:30

Önismeret, önbecsülés, önbizalom, önértékelés – melyik mit jelent?

A több mint egy évtized után újra megjelent, az önismerettel foglalkozó tanulmánykötet (Sors és önismeret) népszerű az olvasók körében, ami jelzi, hogy foglalkozunk magunkkal. A könyv egyik szerzőjét, itteni előadásai jóvoltából a zalaiak körében is kedvelt dr. Kádár Annamária pszichológust, marosvásárhelyi egyetemi tanárt kérdeztük az önismeret mibenlétéről.

 – Az önismeret nem is olyan egyszerű, noha az ember hajlamos azt hinni, hogy jól ismeri magát. Mi az oka, magyarázata annak, hogy néha egészen mást gondolunk magunkról, mint amilyenek vagyunk, illetve amilyennek a külvilág lát bennünket?  

önismeret
Az önismeret tanulható. Dr. Kádár Annamária pszichológus szerint tudatosság kell hozzá
Fotó forrása: dr. Kádár Annamária

– Az önkép és a külső megítélés közötti eltérést több tényező befolyásolhatja. A gyerekkori tapasztalatok, családi minták és belső hiedelmek formálják az önképünket. Ezek a sémák sokszor nem egyeznek meg az aktuális valósággal, mert a múltbeli események befolyásolják, hogyan látjuk magunkat. Ugyanakkor hajlamosak vagyunk idealizálni vagy alábecsülni magunkat, hogy elkerüljük a szorongást vagy az önkritikát. A személyiségünk egyes aspektusait hajlamosak vagyunk figyelmen kívül hagyni vagy elfojtani, mert ezek szembesülést kívánnának, ami érzelmileg megterhelő lehet számunkra. Mások véleménye segíthetne az önkép finomhangolásában, de ha ezeket a visszajelzéseket nem fogadjuk el vagy torzítva értelmezzük, a külső megítélés és az önkép között szakadék alakulhat ki. Ha a saját magunkról alkotott kép és a valós viselkedésünk között ellentmondás van, a pszichénk megpróbálja ezeket összehangolni, gyakran a valóság torzításával, amit a kognitív disszonancia modellje magyaráz. Az önismeret hiánya összefügghet azzal is, hogy nem akarunk szembenézni saját gyengeségeinkkel, mert attól félünk, hogy az önértékelésünk sérülhet. Az önismeret fejlesztése érdekében a pszichológia az önreflexiót, a külső visszajelzések aktív keresését és a pszichoterápiát javasolja. Ezek az eszközök segítenek közelebb hozni az önképünket a valósághoz - válaszolja dr. Kádár Annamária.

- Ha rosszul ítéljük meg magunkat, a következmények bizonyára a társas kapcsolatainkra is kihatnak. Észleljük-e, hogy a viszontreakció általában belőlünk fakad?

- A társas kapcsolataikban megjelenő problémák részben belőlük fakadnak. Egy alacsony önértékelésű ember hajlamos lehet túlzott engedékenységre vagy önfeláldozásra, majd frusztrációt él át, de nem mindig látja, hogy ez a saját viselkedéséből ered. Gyakran a belső konfliktusainkat kivetítjük másokra, és azt hisszük, hogy a problémák gyökere a másik fél hibás viselkedésében rejlik. Ez megnehezítheti annak felismerését, hogy a viszontreakciók valójában a mi kiinduló viselkedésünkre adott válaszok. Ha valaki például alacsony önbizalommal rendelkezik, hajlamos lehet negatívnak értelmezni a semleges vagy pozitív visszajelzéseket is, ami tovább erősíti az önmagáról alkotott téves képet.

Önismeret és önbizalom 

- A túlzott, indokolatlan önbizalom, vagy az ellenkezője, az önbizalomhiány egyensúlyba hozásáért mit tehetünk? Mi az előzménye, mintázata egyiknek, másiknak?

Ha valakit gyermekkorában túlzottan dicsértek vagy idealizáltak, hajlamos lehet irreális elvárásokat támasztani önmagával szemben. A túlzott önbizalom gyakran rejtett bizonytalanságot vagy önértékelési problémákat takar, amelyekkel az illető nem akar szembenézni. Azok, akik elkerülték a valós kihívásokat, kevésbé tanulnak meg reális képet alkotni képességeikről. Azok, akiket gyermekkorukban gyakran bíráltak vagy nem kaptak elegendő megerősítést, hajlamosabbak alacsony önbizalommal küzdeni. Az önbizalomhiányos személyek hajlamosak önkritikus gondolatokat ismételgetni, amelyek tovább erősítik a bizonytalanságot. Ha valaki sorozatosan kudarcokat élt meg, nehezebben építi ki a pozitív önbizalmat.

- Át lehet keretezni a hátráltató mintázatokat, vagy a gyerekkori sémák felülírása lehetetlen?

- A hátráltató mintázatok átkeretezhetők, és a gyerekkori sémák felülírása is lehetséges, bár ez időt, kitartást és tudatos munkát igényel. A pszichológiai kutatások és terápiás módszerek azt mutatják, hogy a személyiség és a viselkedési mintázatok rugalmasak, és az agy neuroplaszticitása révén a gondolkodási és viselkedési sémák megváltoztathatók.

Önismeret és önértékelés: két külön fogalom

- Mi a különbség az önbecsülés, az önértékelés és az önbizalom között?

- Az önbecsülés az az alapvető érzés, hogy értékes és szerethető vagyok, függetlenül attól, hogy milyen eredményeket érek el vagy mások mit gondolnak rólam. Ez az emberi méltóság és a belső elfogadás érzése. Mélyebb érzelmi szinten működik, és a gyermekkori tapasztalatok, például a szülői elfogadás vagy elutasítás határozzák meg jelentős mértékben. Valaki, akinek magas az önbecsülése, még egy kudarc esetén is érzi, hogy alapvetően értékes ember, és nem kérdőjelezi meg saját létezésének értelmét. 

Az önértékelés azt jelenti, hogy képesek vagyunk objektíven felmérni a saját képességeinket, erősségeinket és gyengeségeinket. Ez inkább kognitív folyamat, amely a teljesítménnyel és a személyes eredményekkel kapcsolatos. Változhat az élet különböző területein: lehet például magas önértékelésünk a szakmánkban, de alacsony a párkapcsolati helyzetünkben. Az önbizalom azt az érzést jelenti, hogy képes vagyok cselekedni, teljesíteni vagy helytállni egy adott helyzetben. Ez az önmagunkba vetett hit, amely a tapasztalatainkból, sikereinkből és készségeink tudatosításából fakad. Egy magabiztos előadó hisz abban, hogy jól fog beszélni a közönség előtt, mert korábban már sikerrel teljesített hasonló helyzetekben.

- A személyiségünk meghatározó jegyei közt mekkora teret hasít ki a jó önismeret vagy annak hiánya? Vagy nincs összefüggés a személyiségtípusok és az önismereti állapot között?

- A magas önismeretű emberek reálisabban látják a saját képességeiket és határaikat, hatékonyabban kezelik az érzelmeiket és konfliktusaikat és jobban megértik mások reakcióit, ami javítja társas kapcsolataikat. Az alacsony önismeretű emberek gyakrabban eshetnek önámítás csapdájába, ami torz énképet és nehézségeket okozhat a kapcsolatokban, hajlamosabbak szélsőséges érzelmi reakciókra, például agresszióra vagy szorongásra. Az érzelmileg nyitottabb vagy introvertált személyek hajlamosabbak az önreflexióra és az önismereti munkára. Az érzelmileg stabilabb személyek kevésbé érzékenyek az önismereti problémákból fakadó negatív hatásokra.

Önismereti párbeszéd önmagunkkal

Az önismeret érdekében hogyan folytathatunk párbeszédet önmagunkkal?

Az önismeret érdekében folytatott párbeszéd önmagunkkal lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatba kerüljünk saját belső világunkkal, megértsük érzelmeinket, gondolatainkat és viselkedésünket. Ehhez tudatos és rendszeres önreflexió szükséges. Ezt elérhetjük naplóírással, az írás segít strukturálni a gondolatokat és rálátni az érzelmekre. A tudatos jelenlét gyakorlása segít tisztábban látni az érzelmeket és gondolatokat anélkül, hogy azokat elítélnénk.

- Csalódás, agresszió, szorongás, önbüntetés... mi mindennel járhat az önismereti problémákkal kéz a kézben?

- Az önismereti problémák mély és összetett hatással vannak az érzelmi állapotunkra, viselkedésünkre, valamint a társas kapcsolatainkra. Ha valaki nem rendelkezik megfelelő önismerettel, az gyakran vezet belső konfliktusokhoz, melyek különféle negatív érzelmekben és reakciókban öltenek testet, mint például csalódás, agresszió, szorongás vagy önbüntetés. A csalódás egyik fő oka, hogy az önismeret hiánya miatt gyakran irreális elvárásokat támasztunk önmagunkkal vagy másokkal szemben. Ez a belső diszharmónia elégedetlenséghez vezethet, amikor az elvárásaink nem találkoznak a valósággal. Ez az elégedetlenség alááshatja az önbecsülésünket és érzelmi kimerültséghez vezethet. Hasonlóképpen, az agresszió is megjelenhet az elfojtott frusztráció és harag következményeként, hiszen az önismereti hiány gyakran okoz belső feszültséget. Az ilyen érzelmek kontrollálása nehézségekbe ütközik, ami további konfliktusokhoz vezethet a társas kapcsolatokban, sőt akár elszigetelődéshez is.

Önismeret és szorongás

- A szorongás az önismeret hiányából fakadó bizonytalanság egyik leggyakoribb megnyilvánulása. Ha valaki nem érti igazán a saját gondolatait és érzéseit, az fokozott stresszt és belső káoszt eredményezhet, ami rontja az életminőséget. Ez a bizonytalanság fizikai tünetekben is megjelenhet, például álmatlanság vagy gyomorpanaszok formájában. Az önbüntetés pedig egy másik gyakori következmény, amely túlzott önkritikában és bűntudatban nyilvánul meg. Az ilyen önmagunk elleni támadások tovább súlyosbíthatják az alacsony önértékelést, és gyakran vezetnek depresszióra való hajlamhoz vagy társas visszahúzódáshoz.

Ezek az érzelmi következmények gyakran társas problémákat is szülnek. Az önismereti hiány megnehezíti az igényeink és határaink tiszta kommunikációját, ami félreértésekhez és elidegenedéshez vezethet. A viselkedési szinten ez olyan problémákat eredményezhet, mint a halogatás – ami a döntésképtelenségből fakad –, vagy éppen a túlkompenzálás, amikor túlzott törekvés a sikerre próbálja elfedni a belső bizonytalanságot. Sokan folyamatosan szoronganak a döntéseik miatt, ami gyakran azért van így, mert nem bíznak önmagukban és a saját képességeikben. Az önismeret és a belső magabiztosság hiánya miatt képtelenek meghozni a szükséges döntéseket, mert félnek attól, hogy azok rosszak lesznek. Ahogy egyre inkább megismerik önmagukat és rájönnek, hogy a döntések nem mindig tökéletesek, csökkenhet a szorongásuk, és magabiztosabban hoznak döntéseket.

Mindegyik mást jelent:

  • önismeret
  • önértékelés
  • önbizalom
  • önbecsülés

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában