2024.12.05. 07:00
Öngyilkosság: a fiatalok statisztikája aggasztó
Öngyilkosságot kísérelhetett meg egy általános iskolás diák Szegeden. Mindenkit sokkolt az öngyilkosság híre, ám keveset tudni az esetről. A nagykanizsai Sipos Edit klinikai és mentálhigiéniai gyermek és ifjúsági szakpszichológus szerint a teljes hírzárlat elrendelése helyes döntés volt. Sajnos ellenkező esetben elindulna egyfajta bűnbak keresés, ami a gyermekre és családra nézve is megterhelő lenne.
A konkrét öngyilkossági kísérlettől elvonatkoztatva Sipos Edit szerint azt fontos aláhúzni, hogy nagyon nagy a baj. Méghozzá azért, mert évente Magyarországon egy osztálynyi gyermeket veszítünk el ilyen ok miatt, ami rettentő félelmetes adat.
Öngyilkosság: az ifjúságot érintő súlyos probléma
– Ugyancsak hazánkban a lányok körében a harmadik, a fiúk esetében a negyedik vezető halálok az öngyilkosság – folytatta. – Ami különösen aggasztó annak tükrében, hogy a felnőtt lakosság körében az utóbbi két évtizedben a felére csökkent az öngyilkosság következtében elhunytak aránya. A gyerekeknél, a fiataloknál lényegesen kisebb a javulás, tehát szembe kell néznünk az ifjúságot érintő súlyos problémával.
Mi történik a gyerekekkel, mi vezeti őket odáig, hogy ilyen lépésre szánják el magukat?
Sipos Edit kiemelte: az öngyilkosságok nagy részénél azt tapasztalják, hogy az illető nem meghalni akar, hanem belekerül egy olyan élethelyzetbe, ami számára kilátástalannak tűnik, nem talál megoldást. A fennálló helyzetből akar ezzel a tettel kimenekülni.
– A serdülőkori öngyilkosságnál a legnagyobb rizikófaktor az, ha volt már korábbi kísérlete, hiszen az jelentősen növeli annak esélyét, hogy újra megpróbálja – folytatta a szakember. – Ilyen dolgokat akkor követnek el a fiatalok, amikor rossz állapotban vannak. Az ilyen esetek hátterében mentális zavar, vagy valamiféle lelki betegség áll, gyakran vannak depresszív állapotban. A lényeg az, hogy nem állnak kezelés alatt.
Jogos kérdés: miért nem veszik észre ezt a szülők?
– Ez nemcsak a szülők felelősségét veti fel, hanem a közösség szerepét is – tette hozzá. – Nagyon gyakran a problémák egy közösségből eredeztethetők: iskolai kudarcok, zaklatás és párkapcsolati problémák. Sőt sokszor családi problémák húzódnak a háttérben, amikről nem akar, vagy nem tud a gyerek beszélni. Nincsenek meg azok a megfelelő emberek, akikhez ő bizalommal fordulhatna. Minden öngyilkosság előtt van az embereknél egyfajta bezárulás, vagyis beszűkül a gondolkodás, s ekkor már nem kér segítséget.
Ez nem vicc...
Sipos Edit felhívta a figyelmet a megelőzésre. Tapasztalatai szerint tíz esetből nyolc fiatal beszél a szándékáról, amit nem vesznek komolyan. Tesz megjegyzést erre, csak nem olyan formában, hogy a vészcsengőket megindítsa a másikban. Az egyik tanulság az, hogy nem szabad félvállról venni az öngyilkossággal fenyegetést, főleg nem viccként kezelni. Lehet, hogy a megfogalmazása viccnek hangzik, de megfogalmazta, és az ott is marad a fejében. Ezek nagyon apró élek, ám érdemes odafigyelni ezekre is.
Iskolapszichológust mindenhová!
– A prevenció kulcseleme az iskolapszichológiai hálózat fejlesztése – vélekedett. – A pszichológusok közvetlenül elérhetők, ők azok, akiknek jelzést lehet adni akár arról is, ha van egy közösségben olyan, akiért aggódni kell. Ilyenkor hatékony segítséget nyújthat és megelőzhető a baj. A Nagykanizsai Tankerületi Központhoz tartozó, Nagykanizsa, Keszthely és Letenye járásban minden iskolában van iskolapszichológus. Szinte elkerülhetetlen, hogy öngyilkossági szándékot fontolgató diákkal találkozzunk, de ott vagyunk, segítünk nekik. Hozzánk mindig bátran fordulhatnak, de baj esetén a legismertebb úgynevezett kék vonalat is hívhatják ingyenesen.