2024.12.05. 19:00
Nyolcvan éve tartóztatták le a korábban Zalaegerszegen szolgált veszprémi püspököt
Nyolcvan évvel ezelőtt, 1944. november 27-én tartóztatta le a nyilas hatalom a korábban Zalaegerszegen szolgált veszprémi püspököt, közvetlen munkatársait és a védelmére siető kispapokat. Ez alkalomból Mindszenty Józsefre emlékeztek a Bakony fővárosában, ahol a Várbörtön Látogatóközpontban kamarakiállítás nyílt.
Mindszenty József is raboskodott a Várbörtönben
Forrás: veszprémi érsekség
A tárlat a hercegprímás életét, egyházi és közéleti tevékenységét mutatja be. A megnyitón dr. Erdő Péter bíboros azt emelte ki: Mindszenty József működésének középpontjában az engesztelés állt, amely a bűn enyhítését, az isteni igazságosság helyreállítását szolgálta.
Mindszenty József engesztelő lelkülete
Mint mondta, Mindszenty alakját gyakran egyoldalúan mutatják be: vagy idealizált hősként, vagy az adott kor valóságától elszakadt politikusként. „A valós kép megértéséhez azonban lelki motivációit és engesztelő lelkületét kell megvizsgálni”, hangsúlyozta a főpásztor.
Lelki végrendelet
Előadásában kitért arra, hogy Mindszenty a magyar engesztelő mozgalmak vezető alakjaként tevékenykedett, különösen Szűz Mária és Jézus Szíve tiszteletéhez kapcsolódva, s Fatima szellemiségét és a világegyház hasonló kezdeményezéseit is következetesen beépítette munkájába. Hozzátette, „lelki végrendelete mély alázatról, megbocsátásról és bocsánatkérésről tanúskodik”.
Mindszenty 80
Dr. Udvardy György veszprémi érsek márciusban hirdette meg a Mindszenty 80 évet, megfogalmazva azt a célt: emlékezzenek az éppen nyolcvan éve veszprémi püspökké kinevezett Mindszenty Józsefre.
Takáts István érseki általános helynök arról beszélt, Mindszenty veszprémi püspöksége mindössze tizennyolc hónapig tartott, ám ez minden nehézség ellenére nagyon tevékeny időszak volt.
A Dunántúli Főpapok Memoranduma
– A mai találkozó apropója, hogy 1944. november 27-én a nyilasok letartóztatták őt, majd nem sokkal később még 26 kispapot és papot vittek el. Ennek előzménye a Dunántúli Főpapok Memoranduma volt, amelyet Mindszenty József Apor Vilmos győri és Shvoy Lajos székesfehérvári püspökkel, valamint Kelemen Krizosztom pannonhalmi bencés főapáttal adott ki. Ebben felszólították az akkori miniszterelnököt, hogy kerülje el az ország pusztítását, illetve tiltakozott a zsidóüldözés ellen. Végül nem ezzel az indokkal, de letartóztatták és fogva tartották – idézte fel Takáts István.
Az ember a rács mögött
Markovits Alíz, a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa Zrt. vezérigazgatója arra hívta fel a figyelmet, hogy a Várbörtön kétszáz éven át, 2003-ig működött, falai pedig Magyarország és Veszprém történelmének tanúi.
– Az Ember a rács mögött című kiállítás nem csupán a várbörtön történetére, a hajdan itt raboskodott híres vagy hírhedt emberekre, a történelmünkben betöltött szerepükre fókuszál, hanem a bűnről, a büntetésről s magáról a börtönről beszél – összegezte Markovits Alíz.
Mindszenty erkölcsi kiállása és ellenállása
- Kovács Gergely, a Mindszenty Alapítvány vezetője azt mondta: a püspök a félelemkeltő propaganda ellenére a helyben maradást, a közösségek támogatását és az üldözöttek melletti szolidaritást választotta
- Némethné Szent-Gály Edit, a Veszprémi Törvényszék elnöke elmondta: a Laczkó Dezső Múzeummal, valamint az Európa Kulturális Fővárosa programmal együttműködve alakították ki a börtönmúzeumot és most az érsekséggel közösen a Mindszenty-emlékhelyet
- a Devictus vincit (Legyőzetve győz) mottójú kiállításrész bemutatja, hogyan választotta Mindszenty a fényt a sötétség helyet