2024.12.05. 10:30
Magyarország harkályai könyvben
Mostanáig nem jelent meg a hazánkban élő harkályfajokat bemutató könyv. A Magyarország harkályai című kiadvány 544 oldalon, 300 fotóval szünteti meg ezt a hiányosságot.
A Magyarország harkályai című könyv a közép fakopáncsot is részletesen bemutatja
Fotó: MME/Barkóczi Csaba
A kötetet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) tagjai írták - emeli ki a civil szervezet közleménye. A Magyarország harkályairól szóló szövegeket 24 szerző jegyzi, a fényképek pedig 60 természetfotós gyűjteményeiből származnak. A könyv tárgyalja az amúgy rendkívül népszerű madárcsoport mind a kilenc, hazánkban előforduló faját.
A fajok részletes bemutatása mellett megtalálható a kötetben a harkályok őslénytana, illetve a szerzők segítik a világ harkályainak megismerését is. Mivel a harkályok testfelépítése alapvetően eltér a legtöbb madárétól, a kötet részletesen bemutatja anatómiájukat, vedlésüket is. Fontos része a könyvnek a madárcsoport védelmével foglalkozó fejezet, továbbá a harkályok és az ember kapcsolatrendszerét, a mitológiában, a népmesékben és a művészetekben való megjelenítésüket bemutató fejezetek is.
Szó szerint hangos könyv
Mivel a harkályok esetében a hangoknak, s ezen belül a dobolásnak nagy jelentősége van, a bemutató leírások részletesen foglalkoznak ezzel is. Valamennyi faj esetében oszcillogrammok mutatják be a dobolás és más hangadás szerkezetét, de egy okostelefonnal leolvasható QR-kód segítségével ezek a hangok meg is hallgathatók. A QR-kódok mögött azonban nemcsak hangokkal ismerkedhetnek meg az érdeklődők, hanem rövid videókon megtekinthetik az egyes fajok jellegzetes élőhelyeit is.
Magyarország harkályai - a fák doktorai
A harkályok egészen különleges szerepet töltenek be az élővilágban - írja a téma kapcsán az MME internetes oldala - mivel a fákba vésett odúikat a fiókák kirepülése után még évekig más fajok, úgynevezett másodlagos odúköltők vagy odúhasználók veszik birtoka. A harkályodúkban költ a kék galamb, több bagoly, a legtöbb cinege és légykapó, de ezekben alakítanak ki szülőszobát egyes denevérfajok is, és a különböző rovarok számára is fontos búvó vagy szaporodóhely lehet egy-egy korábban vésett harkályodú. A harkályok – a fák doktorai – különleges szerepet töltenek be az erdők fennmaradásában is, ezért különösen fontos lenne olyan erdőgazdálkodást folytatni, amely lehetővé teszi, hogy minél több harkályfaj megtalálja az életfeltételeit az erdőkben, vagy akár a városi parkokban és egyéb, emberhez közeli élőhelyeken.