A zalai madarászok új elnöke meg akarja őrizni a gyűrűzőbázist

2024.12.03. 14:00

Fehér Csaba Endre: Fenékpuszta hatalmas érték

Átvitt és szó szerinti értelemben is viharos időszakon van túl a Magyar Madártani és Természetvmi Egyesület (MME) Zalai Helyi Csoportja. Melynek elnöke a közelmúltban lezajlott tisztújításkor Fehér Csaba Endre lett. Vele beszélgettünk  terveiről, céljairól.

Egy elkötelezett madarász a saját birtokán is példát mutat: a napokban épp egy füles kuviknak való szállás került fel a fára, a többi odú mellé

Fotó: Varga Andor

A szó szerinti vihart az a szeptemberi ciklon jelentette, mely miatt fecskék tömegei rekedtek a Balaton környékén, és a hirtelen, több napos extrém hidegben aztán a madármentők erőfeszítései ellenére milliós számban pusztultak el a madarak. Ekkor indult az átvitt értelmű égzengés is, hiszen feljelentés miatt a „fecske apokalipszis” kellős közepén hatósági személyek toppantak be a zalai madarászok által üzemeltetett fenékpusztai madárgyűrűző állomásra, hogy a törvény betűjének érvényt szerezzenek. E fellépésnek a következménye volt, hogy az MME helyi csoportjának korábbi elnöke, Benke Szabolcs lemondott, s érkezett Fehér Csaba Endre.

Fehér Csaba Endre
Fehér Csaba Endre másodszor lett az MME zalai csoportjának elnöke
Fotó: Varga Andor

Közös a felelősség, véli Fehér Csaba Endre

- Mit gondol a gyűrűzőállomás körül kialakult helyzetről? 

- A fenékpusztai bázis negyven éve működik és hatalmas érték: a helyi csoport számára, az egész egyesület szempontjából, de talán a globális természetvédelmet, vagy az ornitológia tudományát is említhetném "haszonélvezőként" - kezdte Fehér Csaba Endre. - A négy évtized alatt zajlott gyűrűzés alatt rengeteg adattal gazdagították és gazdagítják a tudományt az itt tevékenykedett és ma is munkálkodó madarászok. Természetes fejlemény volt, hogy a lakosság egy idő után a sérült és beteg madarakat ide hozta, hiszen – gondolhatták - ki más segíthetne rajtuk, ha nem a madarászok? A természet védelme, ezen belül a madármentés állami kötelezettség, amit a mi civil szervezetünk kvázi átvállalt és hosszú éveken át végzett. Hogy milyen színvonalon, azt jól érzékelteti, hogy több természetvédelemmel foglalkozó honlapon még azon az emlékezetes szeptemberi napon is ott volt a felhívás: aki sérült madarat talál, Fenékpusztára vigye. Tagadhatatlan ugyanakkor, hogy a szükséges infrastruktúra és a folyamatos állatorvosi felügyelet nem állt rendelkezésre a bázisunkon, tevékenységünk nem felelt meg mindenben a törvényi előírásoknak. Úgy gondolom, abban, hogy a helyzet idáig fajult, minden szereplőnek van felelőssége, így a rendezést is együttműködéssel kell megvalósítani.

Ilyen életközösség nincs másutt a Balatonon

- Elnökként ez a legfőbb célkitűzése? 

- A legfontosabb célom, hogy a fenékpusztai bázist megőrizzem. Azt tapasztaltam, hogy a zalai madarász társadalom egységes fellépése is sérült az utóbbi időben, viszont soha nem volt ennyire fontos a természetet védő jószándék egy mederbe terelése. Ezt szeretném előmozdítani. A helyi csoport tagsága kétszáz fő felett van, a tisztújításon mintegy kéttucatnyian voltunk ott, összességében 30-40 aktív madarász tevékenykedik a megyében. Az a célom, hogy egységes közösséggé váljunk, szeretném úgy összehangolni az erőfeszítéseket, hogy azok mind egy irányba hassanak. Így különösen fontos a jó szakmai kapcsolat a nemzeti parkkal is. Fenékpuszta ma már nem pusztán a madárgyűrűzés fellegvára, hanem nagyon jelentős az itt végzett szemléletformáló tevékenység, valamint a területen az évszázadokra visszanyúló hagyományos tájhasználati mód, a legeltetéses állattartás fenntartása is, melynek hála növények olyan életközössége alakult ki és maradt fent, mely az idegenforgalom által intenzíven hasznosított Balaton-parton máshol nem. Ezek megóvásáról a jövőben is gondoskodni kell.

Nem lenne célszerű Fenékpusztán madármenhelyt kialakítani

- A madármentést újra lehet indtani itt ön szerint? 

- Említettem a hiányos infrastruktúrát, a terület természet- és tájvédelmi jelentőségét. Ezek miatt a madármenhely kialakítása itt nem célszerű. Sokkal jobb megoldás annak a hiánypótló társadalmi kezdeményezésnek a felkarolása, amely egy madármentő állomás létrehozását célozná Keszthely térségében. Remélem, ezt sokan támogatják, valamint a kezdeményezők lendülete az illetékesek támogatásával együtt megmarad. A mi szakmai segítségünkre számíthatnak.

Már másodszor lett elnök 

A Szigetváron született (1972) Fehér Csaba Endre a Georgikonon szerezte első, agrármérnöki diplomáját, amit később természetvédelmi szakmérnöki végzettséggel egészített ki. Ösztöndíjak, tanulmányutak keretében az állami természetvédelem és a civil társadalom együttműködésének jó példáival ismerkedett több európai országban. A madárgyűrűző mozgalommal már középiskolásként megismerkedett, a fenékpusztai Madártani Kutatóállomáson a kezdetektől jelen van. Több civil szervezet alapítója-tagja-vezetője, ezek egyike, a Fehér Holló Természet- és Hagyományőrző Egyesület, mely többek között az ember és természet együttműködése révén kialakult kultúrtáj védelmével foglalkozik, különös hangsúlyt helyezve az ember közelségében megtelepülő „nem szeretem állatok” (denevérek, békák, kígyók, baglyok) gyakorlati védelmére, kutatására. Tájegységvezető természetvédelmi őrként dolgozott a Balaton-felvidéki Nemzeti Parknál, de már közel húsz éve mezőgazdaságból él: ökológiai gazdálkodást folytat a zalavári családi birtokon. Hét gyermeke van. Az 1990-es években már eltöltött egy elnöki ciklust az MME Zalai Helyi Csoportjának élén.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában