Aki bedől a hamis ígéretnek, akár nagyon sok pénzt veszíthet

2024.12.20. 16:00

Bűnözők lépnek fel a NAV nevében

Csalók élnek vissza a Nemzeti Adó- és Vámhivatal nevével: sms-ben és ímélben is próbálnak személyes ügyféladatokat megszerezni. A bűnözők egyre rafináltabbak, módszereik logikája azonban ugyanaz.

Az üzenetben általában egy hivatkozás van, az oldalon pedig személyes információk mellett bizalmas bankkártyaadatokat is kérnek. A NAV azonban ilyet soha nem tesz, pláne nem sms-ben, szól a figyelmeztetés. Ilyen esetekben érdemes gyanakodni: bűnözőkkel van dolgunk

A bűnözők ma már sokféle módon támadnak, de a céljuk egy: megszerezni a pénzünket 
Fotó: Magyar Nemzet / Roman Samborskyi

Bűnözők ellen: figyelem

A NAV honlapja a www.nav.gov.hu címen található. Az internetes cím ellenőrzésével nagy bizonyossággal kiszűrhetők a hamis – vélhetően csalók által üzemeltetett, adathalász – honlapok, ajánlja az adóhivatal.

A bűnözők az online térben is aktívak
Fotó: Gróf József

Pénzt veszíthetünk

A legújabb furmány, hogy a brigantik, látszólag a NAV nevében levelet küldenek, amelyben bentragadt adókedvezményről tájékoztatnak. Az ímélnek azonban semmi köze a valósághoz: nettó adathalász üzenet, s ha valakit felültetnek, súlyos summát veszíthet. Fontos: senki ne dőljön be az évekre visszamenőleg érvényes, akár többszázezres utalás hamis ígéretének. 

Amennyiben megszerzik az adatainkat, rögvest elindul a pénzszivattyú
Fotó: MTI

Megnyitjuk az utat a brigantik előtt

A levél feladója viszont csak látszólag a NAV, s ha az üzenetben lévő linkre kattintunk, már be is hálóztak. Ezután pedig leránt az ígéretörvény. Amennyiben a listában szereplő bankok közül kiválasztjuk a sajátunkat, belépünk s megadjuk a netbankunk adatait – felhasználónévvel és jelszóval – akkor ezzel megnyitjuk az utat a bűnözők előtt. Akik nem is késlekednek sokat: elindul a pénzszivattyú.

Akit mégis megszédít az ál-NAV álígérete, s magával rántja a pénzörvény, az utolsó pillanatban még visszakozhat
Fotó: nki.gov.hu

Árulkodó jel

Akit megszédít az ál-NAV álígérete, s magával rántja a pénzörvény, az utolsó pillanatban még visszakozhat. A „saját bankunk” oldalára eljutva érdemes leellenőrizni az ímélcímet. Amennyiben csalóval van dolgunk, akkor az ott lévő nem azonos, maximum hasonlít a valódi elérhetőségre. 

Persze, ha kétfaktoros hitelesítést használunk, akkor a csalók nem tudnak pénzt leemelni a számlánkról, de később az adminisztrációs körök azért okozhatnak bosszúságot. 

Csalások a mindennapokban

  • „nigériai csalás”, vagyis az elkövetők valamilyen megtévesztő kommunikációval pénz utalására veszik rá az áldozatukat
  • adathalász banki ímélek
  • hamis banki hívások és sms-ek
  • meghamisított banki oldalak

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában