2024.12.06. 17:30
A Virágos Magyarország zalai büszkeségei - íme az idei sikerlista
Ezek a leginkább zöld zalai települések. A Virágos Magyarország versenyen a vármegyéből öt várost és falut ismertek el. Íme az idei sikerlista.
A Kárpát-medencei környezetszépítő viadalra idén mintegy négyszáz pályázat érkezett, a kertész- és tájépítész mérnökökből, várostervezőkből és turisztikai szakemberekből álló szakmai zsűri pedig majd’ nyolcvan elismeréssel díjazta a települések zöld törekvéseit s gyakorlatát. A Virágos Magyarország versenyen most Gyenesdiás, Keszthely, Nagykanizsa, Zalaszentgrót és Bókaháza ért révbe.
A Virágos Magyarország küldetése
A mozgalom fontos törekvése a települések élhetőbb, fenntarthatóbb zöldfelületeinek kialakításán túl az is, hogy ezáltal növeljék turisztikai vonzerejüket és erősítsék a pozitív országképet. Csendes Olivér, a Visit Hungary vezérigazgatója a díjátadó gálán úgy fogalmazott: „Ez a verseny kiváló fórum a turizmusban is kihívásként jelentkező zöld átállás legjobb helyi gyakorlatainak bemutatására és népszerűsítésére”.
Gyenesdiás a legvirágosabb
Idén, mint arról már beszámoltunk, nagyvárosi kategóriában Nyíregyháza, a 30 ezer lakosnál kisebb városok mezőnyében Nagyatád, az ezer fősnél népesebb falvak között Gyenesdiás, míg az ennél kisebbek között Hidvégardó lett a legvirágosabb magyar település. Budapesten a XI. kerület nyert.
A díjátadón Gyenesdiás kapcsán elhangzott: a zöldterületek gondozottak, a változatosan kiültetett és gondosan kiválasztott szárazságtűrő évelők és őshonos fajok telepítése pedig évek óta bevált gyakorlat. A gálán az is kiderült: Gyenesdiás zöldben látja a jövőt.
Keszthely a fasorok városa
Keszthely a Balatoni Szövetség díját nyerte. Az indoklásban szerepelt, hogy a városban számos történeti jelentőségű, koros fasor található, s dicséretes az állomány megőrzéséért végzett faápolási és növényvédelmi munka.
Nagykanizsa és a civilek
Nagykanizsát a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem elismerésével tüntették ki, elsősorban a civil szervezetekkel való aktív együttműködés elismeréseként. Hangsúlyozták: a Városvédő Egyesület, a Kaán Károly Környezetvédelmi Egyesület és LOCO-MOTIV Közösségi Alapítvány is bekapcsolódik a közterületek szépítésébe, gondozásába. Emellett a Pannon Egyetemmel közösen dolgoznak a víztisztítás és a csapadékvízgyűjtés és -megőrzés aktuális feladatain.
Zalaszentgrót, a vadvirágbarát
Zalaszentgrót a beporzó- és vadvirágbarát település különdíját kapta. Ezzel azt ismerték el, hogy „a település nagy figyelmet fordít a bevonásra és a környezeti nevelésre, programja széles társadalmi réteget mozgósít. A horgásztó mellett 2021-ben kialakított vadvirágos rét kiváló élőhelyet biztosít a beporzó rovaroknak”.
Bókaháza: dicséretes a közösség bevonása
Bókaházát a Magyar Önkormányzati Főkertész Egyesület különdíjával ismerték el. Az ítészek a hagyományőrzést, a közterületi egyházi emlékek, szobrok felújítását ismerték el, kiemelve: dicséretes a közösség bevonása, hisz a lakosság negyven közterületi virágládát fogadott örökbe, emellett a II. világháborús emlékmű környezetének rendezése is a helyiek munkáját dicséri.
Virágos Magyarország: az értékadó mozgalom
- harminc éve rendezik meg a versenyt
- évről évre egyre több település nevez
- idén mintegy négyszáz város és falu mutatta meg értékeit, jó gyakorlatait