2024.12.01. 17:30
450 éve született Szenczi Molnár Albert református lelkész és nyelvtudós
Szenczi Molnár Albert (1574–1634) a reformáció hazai történetének és a humanista protestáns polgári irodalom jelentős alakja volt. A zalaegerszegi református templomban tartott vasárnapi adventi istentiszteleten rá emlékeztek, és születésének 450. évfordulója alkalmából felavatták emléktábláját a Kálvin-terem bejáratánál.
Az istentiszteleten Hodánics Péter és Hodánics-Biró Tünde zalaegerszegi lelkészházaspár, valamint Szentgyörgyi László sárvári lelkipásztor, az Őrségi Református Egyházmegye lelkészi főjegyzője hirdetett igét.
Szenczi Molnár Albert összekötő szerepet töltött be a nyugati és a magyar kultúra között. Nevéhez fűződik a latin–magyar és magyar–latin szótár megírása 1603-ban, és azon zsoltároskönyv elkészítése 1607-ben, amely máig meghatározza a gyülekezeti éneklést, mondta el dr. Juhász Sándor, az Őrségi Református Egyházmegye főgondnoka. Mint mondta, különleges aktualitása is van megemlékezésnek, mert 180 esztendeje, 1844. november 13-án emelte hivatalos nyelvvé a magyart az akkori országgyűlés. Mindaddig hazánk hivatalos nyelve Európában utolsókét a latin volt.
Az emléktábla állítását kezdeményezte és adománnyal segítette Gerzsenyi István. Szenczi Molnár Albert domborművének alkotója Forrás Tímea budapesti szobrászművész volt.
Szenczi Molnár Albert emléktábla-avatás
Fotók: Antal Lívia