Tormafölde és Kiscsehi között

2024.11.02. 15:00

Vétyemi Ősbükkös: kirándulás 200 éves óriások közt (galéria)

A vétyemi erdőrészlet, amely Tormafölde határában, a MAORT-úttól párszáz méterre található, különleges értékkel bír, 1976 óta fokozott védelem alatt álló terület. A Vétyemi Ősbükkös tiszteletet parancsoló, ezüstös törzsű bükkfaóriásai nemcsak szépségükkel, hanem méretükkel is magukra vonzzák a figyelmet.

A Vétyemi Ősbükkös faóriásai közt a pihenőhelyen élvezhetjük az erdő csendjét

Fotó: Korosa Titanilla

A Vétyemi Ősbükkös a Zalaerdő Zrt. letenyei erdészetének gyöngyszeme, mint a bükköst bemutató leírásban megfogalmazzák: érdemes megfigyelni azokat a madarakat, rovarokat és ritka gombafajokat is, melyeknek az ősbükkös – a magasban záródó lombkorona, a törzs és a kéreg, illetve a tápanyagban gazdag talaj – ad élőhelyet. Különlegességét, szépségét annak köszönheti az erdőrezervátum, hogy a terület kontinentális klímájában bizonyos szubmediterrán hatások érvényesülnek, valamint az agyagbemosódásos erdőtalaj kiváló életfeltételeket teremt az erdőknek. 

Vétyemi Ősbükkös
A Vétyemi Ősbükkös ismertetőjét is megtaláljuk Centráléban 
Fotó: Korosa Titanilla

Vétyemi ősbükkös - a faállomány kora megközelíti a 200 évet

Az idős bükkállományban közel ötven éve semmilyen erdőgazdálkodási tevékenység nem történt, így mindazt, ami szemünk elé tárul, a természet formálta. A faállomány kora megközelíti a 200 évet, némelyik fa óriási méreteivel hívja fel magára a figyelmet. A kidőlt idős egyedek az erdőterületen maradnak.

Az ősbükköst legegyszerűbben Tormafölde felől lehet megközelíteni. A faluba beérkezve a temető és az imaház közötti úton fordulunk a Centrále felé, s a sorompót elhagyva egészen fel tudunk menni a bal kéz felől lévő ősbükkös-tábláig. Innen az Ősbükk pihenő alig 600 méter. Aki hosszabban szeretné élvezni az őszi erdő kellemes hangulatát, a csendet, amit jobbára csak az erdő zajai zavarnak meg, azokra 4-5 kilométer hosszú erdei túra vár, míg elérik a pihenőt, ahol a felújított aszfaltos, régi MAORT-úton idén nyártól már kerékpározni is lehet, erről az útról is könnyen elérhető az ősbükkös. 

Az ősbükköst két fontos cél érdekében alakították ki: a „magára hagyott” erdő tudományos kutatások helyszíne, másrészt a szakemberek és a szélesebb közönség számára is látogatható nevezetesség, látványosság. Az Erdészeti Tudományos Intézet (ERTI) munkatársai által végzett időszakos kutatások, felmérések adatait táblák ismertetik a helyszínen, a róluk leolvasható adatok összehasonlítása a szakemberek számára is rengeteg érdekességgel szolgál.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában