2024.11.13. 08:00
Száraz fa: a legjobb választás
A száraz fa a legjobb választás a fűtési szezonban. A Zala Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság csokorba gyűjtötte a száraz fa előnyeit, fűtőértékét, valamint rávilágítottak arra mennyi kellemetlenségtől szabadulhatunk meg, ha száraz fa tüzelőt használunk.
Az igazgatóság felhívta a lakosság figyelmét, hogy a fűtési időszakban a legtöbb problémát az okozza, amikor a tulajdonosok a száraz fa helyett nedves fával fűtenek, vagy nem megfelelő égésterméket használnak, emiatt a koromlerakódás sokkal gyorsabb. Ez azonban akár egy kiterjedt lakástűzhöz is vezethet, ezért érdemes komolyan venni! Az első igazán hideg őszi napok alatt több kéménytűzhöz és lakástűzhöz is riasztották a vármegye tűzoltóit, pedig az ilyen esetek elkerülhetők.
Száraz fa: nincs kockázat
A közleményükben kitértek arra is, hogy vélhetően költséghatékonysági okból sokan mindent eltüzelnek, ami a kezük ügyébe kerül, ezzel azonban nagy kockázatnak teszik ki saját magukat, illetve környezetüket. Különféle hulladékot, nedves fát is a tűzre raknak, holott ezek jelentős kockázatot jelentenek a környezetre és az egészségre is. Kiemelték: ha gondosan odafigyelünk, megóvhatjuk lakásunkat még azelőtt, hogy életünk munkája percek alatt a lángok martalékává válna.
Tilos háztartási hulladékkal fűteni!
Adtak néhány tippet arra vonatkozóan, hogy miket égethetünk el szilárd tüzelésű fűtőberendezésben, ilyen például a kizárólag papírhulladék, illetve a veszélyesnek nem minősülő, kezeletlen, száraz fahulladék. Légszáraz a fa, ha 20 százalék alatti a nedvességtartalma, amit úgy érhetünk el, hogy a tüzelésre szánt fát hasítva, fedett szellős helyen tároljuk legalább két évig. A fűtőberendezésben tilos háztartási hulladékot (műanyag palack, ruhanemű, lábbeli, étkezési hulladék) elégetni, valamint a festékes, lakkozott, pácolt, ragasztós fa egyenesen mérgező!
Ha visszaáramlik a füst, az intő jel!
Arra is kitértek a közleményükben, hogy milyen jelei vannak, ha vizes fával, vagy helytelenül fűtenek az emberek. Ilyenkor barnás-sárgás foltok jelennek meg a falon. A nedves fa eltüzelésekor a kémény járatában a nagymértékű vízgőz kondenzációja, a kátránnyal, szurokkal együtt lecsapódva a falazaton átszivárog és foltosodást okoz. Ez már egy intő jel, amikor cselekedni kell! A lerakódások miatt a begyújtás is nehézkes, a füst visszaáramlik, mivel a kémény feltehetően kátránytól és koromtól szennyezett.
Ha ég a kémény, hívjuk a 112-es segélyhívót!
Ugyancsak felhívták a figyelmet arra: sokan nem tudják, de ha egy-másfél hónapig csak és kizárólag nedves fával fűtenek, azzal a kéményük olyan állapotba kerül, mintha végigfűtötték volna egy egész szezont. Ez pedig könnyen kéménytűzhöz, eltömődéshez, akár szén-monoxid-mérgezéshez is vezethet, vagyis nem érdemes kockáztatni! Ha a legrosszabb történik, vagyis kigyulladt a kémény, nincs más teendő, mint a 112-es telefonszámon azonnal riasztani a tűzoltókat!