2024.11.28. 16:00
Tizenöt év kell a szakképzés átalakításához, ebben számítanak az ipari partnerekre – fotógaléria
Fontos, hogy a fiatalokkal minél korábban, akár már 5-6. osztályban megismertessék a különféle szakmákat. A szakképzés helyzete volt a téma a Zala Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara, valamint a Zalaegerszegi Duális Ágazati Képzőközpont által szervezett szakmai napon csütörtökön, ahol a régió gépészeti ágazati képzőközpontjai, s ipari szereplők osztották meg egymással tapasztalataikat.
Górcső alatt a gépészeti szakképzés eddigi tapasztalatai a zalaegerszegi workshopon. Felvételünkön: elől Kovács Dezső, Pölöskei Gáborné és Sasvári Tamás, mögöttük Pap Gábor és Nagy András.
Fotó: Mozsár Eszter
Négy-öt év telt el a szakképzés radikális átalakítása óta, s még további tíz esztendőre van szükség ahhoz, hogy teljesen végbemenjen a tervezett változás. Szükség van az eddigi sikerek, tapasztalatok megosztására, hangsúlyozta Pölöskei Gáborné, az Innovatív Képzéstámogató Központ stratégiai igazgatója.
- A szakképzés átalakításának kezdetén voltak bátor kezdeményezők, közéjük tartozott Zalaegerszeg is, ahol az első ágazati képzőközpont jött létre Magyarországon, s ma már 66 ilyen központ működik hazánkban - felelte érdeklődésünkre a korábban szakképzésért felelős helyettes államtitkár.
Pölöskei Gáborné előadásában rávilágított, a felnövekvő generációt minél korábban, még 8. osztály és a pályaválasztás előtt kell a szakmákkal megismertetni. Figyelembe kell venni azt is, hogy akkor lesznek jó tanulók és kiváló szakemberek, ha valóban szeretik a választott pályát, töretlen bennük az érdeklődés és a tanulás vágya.
A szakképzésben fontosak az ágazati képzőközpontok
Kovács Dezső, a Zala Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke hangsúlyozta, soha nem lehet hátradőlni, a szakképzésnek mindig alkalmazkodnia kell a gazdasági környezethez, s az abban nagy szerepet vállaló cégekhez, vállalkozásokhoz.
- A döntéshozók nem hagyhatják magára a zalai vállalkozókkal közösen életre hívott zalaegerszegi duális képzőközpontot sem, szükség van az együttműködésre, támogatásra, a visszacsatolásra a sikeres működtetés jegyében.
A kamarai elnök hozzátette, ezek a szakmai napok éppen arra hivatottak, hogy a döntéshozók is lássák az ágazati kihívásokat, legyen az működtetés, bürokrácia vagy maga a képzés, s hogy együtt találjanak azokra megoldásokat.
Nagy András, a Zalaegerszegi Duális Ágazati Képzőközpont igazgatója az emelt szintű gépészképzéshez vezető útról szólt. A vállalati szakképzés és a Gépészet Ágazati Készségtanács kapcsolatáról Pap András, a marcali gépgyártó ZIEHL-ABEGG Kft. tanműhelyvezetője beszélt. Sasvári Tamás, a Veszprémi Szakipark ügyvezetője ugyancsak a holnap szakembereinek a képzéséről tartott előadást. A zalaegerszegi workshop végén pódiumbeszélgetésen osztották meg egymással a jó gyakorlatokat, tapasztalatokat a résztvevők.
Gépészeti és szakképzési workshop Zalaegerszegen
Fotók: Mozsár Eszter