Egy magyar vállalkozás az ön- és a szeretteinkről való gondoskodást szolgálja

2024.11.25. 07:00

Örökségtervezés, végrendelkezés: megelőzi a problémákat a zalai házaspár startupja

Minden ötödik örökös nehézségbe ütközik a hagyatéki eljárás során. Hogy ez ne így legyen, abban a tudatos örökségtervezés segít, s ezt szolgálja egy zalai, ma már Budapesten élő házaspár startupja, a B120 LifeTresor.

A tudatos örökségtervezést segíti a magyar startup, képünkön Tompa Henriette és Horváth József

Fotó: Adrián Zoltán

A cég és a Medián felmérése rávilágított arra, nem feltétlenül az örökös személye a kérdés, inkább az foglalkoztatja az embereket, hogy vagyonuk s értékeik hogyan jutnak el az örökösökhöz. Sok esetben a családon belüli információhiány okozza problémákat. A pandémia óta több nemzetközi online platform született az életvégi tervezést szolgálva, most pedig elindult Magyarország első, a tudatos örökségtervezést segítő startupja.

A tudatos örökségtervezéshez le kell bontani a tabukat Fotó: B120 LifeTresor

Tudatos örökségtervezés

A B120 LifeTresor felmérése szerint azok közül, akik az elmúlt tíz évben örököltek, minden ötödik ember találkozott valamilyen nehézséggel az eljárás során. Az is kiderült, minél nagyobb egy háztartás jövedelme, annál gyakrabban lehet probléma a hagyatéki eljárás során. A végrendelkezéssel kapcsolatos nyílt kommunikációt akadályozza, hogy ezt a témát tabuk veszik körül: sem a halálról, sem a pénzügyeinkről nem beszélünk szívesen szeretteink körében. 

Horváth József: A hagyatéki eljárást nagyban megkönnyíti, ha az örökösök naprakész tudással rendelkeznek 
Fotó: Adrián Zoltán

Vagyonlista és örökségterv

Az elmúlt két évben megnőtt a világban azon vállalkozások száma, amelyek online platformon adnak támogatást, tanácsadást az életvégi tervezéshez. Ez pedig segíti azt, hogy még életünkben rendelkezzünk, s így egy érzelmileg terhelt időszakban az örökösök ne rögtön nehézségekkel találják szemben magukat a hagyatékhoz szükséges vagyonlista összeállításánál. A mostani felmérés rávilágít: a megkérdezetteknek csupán a negyede rendelkezik valamilyen örökségtervvel.

Tompa Henriette: A kutatásban részt vevők leggyakrabban bankszámlát és ingatlant jelöltek meg vagyonelemként
Fotó: Adrián Zoltán

A B120 LifeTresor alapítója, Horváth József úgy látja, az örökségtervezés bármely életkorban aktuális, s az ön-, valamint a szeretteinkről való gondoskodást egyaránt szolgálja. 

Megkönnyíti a hagyatéki eljárást

– Alkalmazásunkban biztonságos környezetben, az élethelyzetünkhöz igazított vagyonlistát készíthetünk, és megoszthatjuk azt szeretteinkkel. A hagyatéki eljárást nagyban megkönnyíti, ha az örökösök naprakész tudással rendelkeznek, hiszen így egy értékes könyv, kriptoszámla vagy egy olyan osztatlan közös földtulajdon is az örökség része lehet, amelyről a családtagok korábban még sosem hallottak – részletezte Horváth József.

A kutatásban részt vevők leggyakrabban bankszámlát és ingatlant jelöltek meg vagyonelemként, ezt követte a pénzügyi befektetés, az életbiztosítás, a nyugdíjtakarék-számla, illetve a külföldi bankszámla, tette hozzá a zalaegerszegi származású Tompa Henriette. 

Végrendelkezéssel kapcsolatos beszélgetések ritkán indulnak családon belül… Fotó: B120 LifeTresor

A diskurzus hiánya

– Végrendelkezéssel kapcsolatos beszélgetések ritkán indulnak családon belül, az érzelmeink kifejezéseinek megtanulásával, kommunikációs tárházunk bővítésével azonban el lehet jutni arra a szintre, hogy bátran tudjunk halálról, pénzről és ezzel kapcsolatos félelmeinkről, kétségeinkről beszélgetni – szögezte le dr. Rajkó Andrea tabukutató. – A halálról való diskurzus hiánya, a csend és az elhallgatás gyakran a tabu megnyilvánulása, amely a társadalmi nyomás és a közösségi elvárások hatására alakul ki.

A negatív tapasztalatok nyitottabbá tesznek 

A startup felmérése rávilágított arra is, hogy öröklési ügyekben azok a tájékozottabbak, akiknek volt ezzel kapcsolatos tapasztalata az elmúlt tíz évben. A negatív élmények pedig sokkal nyitottabbá teszik embereket az örökléstervezéssel kapcsolatos lehetőségekre, ugyanis tisztában vannak azzal: mennyi nehézséget okozhat az információk hiánya, ami akár jelentősen meghosszabbítja a hagyatéki eljárást.

Biztonságban és bizalmasan

  • Horváth József nagykanizsai születésű, a Műszaki Egyetem kosárlabdacsapatában, az NB I-es MAFC-ban játszott. Több évtizedes mérnöki tapasztalata van, tíz éve pedig igazságügyi szakértőként is tevékenykedik
  • Tompa Henriette zalaegerszegi születésű, közgazdasági és jogi háttérrel rendelkezik, s több mint húsz éve a pénzügyi szektorban tevékenykedő vállalatok, startupok digitális fejlesztéseivel foglalkozik
  • A B120 LifeTresor az adatokat biztonságosan és bizalmasan kezeli, s egy svájci adatszéfben tárolja azokat

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában