2024.11.28. 11:30
Bérminimum zalai szemmel: a kormány nehéz helyzetben is jól döntött
A kormány, a munkáltatók és a munkavállalók képviselői három évre vonatkozóan állapodtak meg a bérekről. Ebben az időszakban a kormány tervei szerint átlagosan tizenkét százalékkal nő majd a minimálbér.
A kormány kimutatása szerint jelenleg 210 ezer ember kap minimálbért Magyarországon a 4,7 millió foglalkoztatottból. A bérmegállapodás megadja az elvi lehetőséget arra, hogy 2028-ra a minimálbér összege akár a 400 ezer forintot is elérje. A béremelések teljesítésével a kormány azt szeretné elérni, hogy 2027-re a minimálbér elérje az akkori rendszeres bruttó átlagkereset ötven százalékát. A garantált bérminimum is megmarad és jövőre hét százalékkal nő.
A gazdaság szereplői kigazdálkodhatják a béreket, a minimálbér tartható
A magyar kormány aláírása kapcsán Cseresnyés Péter, Nagykanizsa és térsége országgyűlési képviselője kicsit visszatekintett a múltba. Elmondta: a mostanihoz hasonló sikeres bérmegállapodás volt már a 2010-es évek végén. Akkor több évre állapodtak meg a munkaadók, a munkavállalók és szakszervezetek, hogy milyen ütemben és feltételekkel emeljék a minimálbért, valamint a garantált bérminimumot a munkaadók. Ez egy sikeres időszakban történt, egy gazdasági fellendülés idején, hiszen ezt követően érezhetően emelkedtek a bérek.
– Ebben a kicsit nehezebb és kiszámíthatatlanabb időszakban is szükség van arra a biztonságra, amit a munkavállalók érezhetnek, hogy a következő években az ő fizetésük a minimálbér esetében miként emelkedik majd – folytatta. – Tudjuk, hogy a minimálbér emelkedése mindig tolja maga előtt az átlagbért. Természetesen ehhez az kell, hogy az a gazdasági növekedés, ami a következő években várható, bekövetkezzen, és erre az előrejelzések jók. A jövő évben az Európai Unió átlaga felett nő a gazdaság, és ez biztosíthatja azt, hogy a gazdaság szereplői ezeket a béreket kigazdálkodhatják. Sokat segítene az is, ha a szomszédban dúló háború minél előbb befejeződne.
A nagy válságokon még nincs túl a gazdaság
Hasonlóan bizakodó a kormány bérmegállapodásával kapcsolatban dr. Polay József a Nagykanizsai Kereskedelmi és Iparkamara (NAKKIK) elnöke.
– Az egyik szemünk sír, a másik pedig nevet – fogalmazott. – Természetesen annak örülünk, hogy az embereknél több pénz lesz, hiszen az jó a vállalkozóknak, mert több vásárlóerő jelenik meg, jobban el lehet adni az adott terméket. Érdemes fejleszteni, van értelme, mert lesz új piaca. A másik oldalról nézve egy kicsit nehéz, mert nem vagyunk túl még a nagy válságokon. A járvány, az energiaválság, valamint a német ipar gyengülése Nagykanizsán is érezteti a hatását. A megállapodás értelmében a minimálbér jövőre 9 százalékkal emelkedik, ez a vállalkozások szerint tartható és a következő évek emelkedésére is fel kell készülniük.
Nagykanizsa a határ menti térségek felé is nyithatna
Dr. Polay József hozzátette: a kamara arra ösztönzi a vállalkozásokat, hogy javítsák a hatékonyságukat, és lehetőség szerint piacot keressenek. Akár itt a horvát és szlovén határ menti térségekben is, hiszen ez segíthet az előrelépésükben. Ott van még veszélyként a háború, ami az energiaárakban jelenthet problémát, az viszont már néhány vállalkozás számára komoly terhet jelentene.