Haltelepítési dömping

2024.11.10. 11:00

A halfauna színesítésére törekednek a horgászok – videó

Valóságos haltelepítési dömping zajlott az elmúlt héten Zalában, a hazánkban leginkább kedvelt halfajnak számító ponty mellett keszeg és csuka is került az egyes tavakba. A horgászok már a következő évi szezont készítik elő, így az ősz folyamán még további halasítások is várhatóak.

A haltelepítésekre az állomány pótlása miatt van szükség, erre a felügyeleti szervek, a kormányhivatalok is kötelezik a halgazdálkodókat. A hazai horgászvizek többsége olyan ugyanis mesterségesen létrehozott tó, amelyek nem rendelkeznek természetes ívótérrel, így a természetes szaporodás sem olyan mértékű, hogy az önmagában pótolná a horgászok által kifogott és hazavitt halmennyiséget. Zalában ez különösen igaz, a vármegye területén található tavak jó részét völgyzárógáttal hozták létre, de vannak olyan horgászvizeink is szép számmal, amiket a termelésből kivont kavicsbányatavakból alakítottak ki. Ezekben pedig közel sincs meg az a szintű természetes reprodukció, amely kívánatos lenne.

horgászok
Kelemen Csaba szerint a hazai horgászok még mindig a pontyot kedvelik a legjobban. Fotó: Gyuricza Ferenc

Kustánszegen 20 mázsa ponty

A 14 hektár vízfelületű Kustánszegi-tó a völgyzárógátas állóvizeink közé tartozik. A gyönyörű természeti környezetben található tóba a fenti okok miatt évente mintegy 40-45 mázsa halat kell telepítenie a Göcsej Horgász Egyesületnek, számításaik alapján, illetve a fogási naplók szerint ugyanis körülbelül ennyi az, amit a horgászok egy év alatt hazavisznek. Ebből a tavasz folyamán 15 mázsa, míg a nyár elején további hat mázsa már a vízbe került, az elmúlt héten pedig újabb 20 mázsa fogható méretű, háromnyaras ponttyal, valamint 300 kilogramm vegyes korosztályú keszeggel bővült az állomány, részben a MOHOSZ, a Magyar Országos Horgász Szövetség anyagi támogatásával. Kelemen Csaba, az egyesület elnöke azt mondja, az év hátralévő részére további halasításokat is terveznek, amennyiben sikerül, hat mázsa fogható méretű tükörpontyot, 15 darab extra méretű, 9 és 15 kilogramm közötti pontyot, 100 kilogramm compót, 200-250 kilogramm süllőt, illetve öt darab hazánkban őshonos, védett vágótokot tesznek még a tóba. 

- Egyrészt törekszünk a halfauna színesítésére, az optimális fajtaösszetétel kialakítására, másrészt a tokhal telepítésével a sporthorgászoknak is szeretnénk kedvezni, annak a megfogása ugyanis egy pecás számára biztosan nagy élményt jelent – magyarázza rögtön az elnök. – Az extra méretű pontyok telepítése szintén a sporthorgászok örömére történik, illetve ezeket a példányokat anyahalaknak is szánjuk, hiszen valamilyen mértékű természetes szaporulat azért csak-csak előfordul a tóban. A süllő természetes szaporodását célzó programunk például sikeres volt, a horgászok közül többen is jelezték, hogy süllőivadékokat láttak a vízben.

A horgászok kedvében akarnak járni

Kelemen Csaba azt is hozzáteszi, a magyar horgásztársadalom továbbra is pontycentrikus, de egyre többen keresik a különleges, ritkábban előforduló, nem mindenütt fogható halakat. A vágótokok vízbe helyezésétől például azt is várják, hogy nőni fog a napijegyes vendéghorgászok száma. A telepítést követően a békés halakra elviteli tilalmat rendeltek el, ami november 16-án reggel hat óráig marad érvényben. Horgászni tehát lehet ezen időszak alatt is, a kifogott békés halat azonban megtartani tilos. Ragadozó hal esetében ilyen korlátozás nincs, annak horgászata és elvitele a helyi horgászrendben szabályozott módon ebben az időszakban is lehetséges. 

- Ennek az a magyarázta, hogy idén is megjelent a tavunkon a kormorán, ami rendkívül kártékony, emiatt muszáj védekeznünk ellene – sorolja tovább az elnök. – A vízparti mozgás szerencsére zavarja a madarat, ezért a telepítést követően nem akartuk magára a hagyni a tavat.

Lakatos Róbert a zalalövői Borostyán-tóba telepített csukák közül mutat egy szép példányt. Fotó: Gyuricza Ferenc

Zalalövőn csuka és dévérkeszeg volt soron

Zalalövőn 449 kilogramm dévérkeszeg és 300 kilogramm csuka került a Borostyán-tóba. Ez utóbbiak védelme érdekében a helyi egyesület a telepítést követően horgászati tilalmat rendelt el csukára, ami november 15-ig éjfélig marad érvényben. Pék Ferenc egyesületi elnök azt mondja: ez a mennyiség náluk elenyésző, ezért november második felében további telepítések lesznek. Szintén a MOHOSZ részbeni támogatásával 50 mázsa körüli ponttyal gyarapodik az állomány, de a halfauna változatossága érdekében 300 kilogramm süllő, 200 kilogramm harcsa, illetve valamennyi compó és fogható méretű keszeg is kerül a tóba. Emellett valamikor balint is terveznek a vízbe helyezni, annak telepítése viszont nagy valószínűséggel csak jövőre valósulhat meg.

Kerkaszentkirályon, a Kerka-holtágból kialakított tavon az elmúlt héten keszeggel növelték az állományt, a 250 kilogrammnyi hal telepítését a Sporthorgász Egyesület Vas Megyei Szövetsége finanszírozta. Szintén nekik köszönhetően mintegy 400 kilogramm keszeg került a Kerkafalva melletti Kéthatár-tóba, illetve száz kilogrammnyi hal a Kerka-patak alsó szakaszába is.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában