Rosszul hangzik, de érdemes rá odafigyelni

2024.11.08. 07:00

Digitális hagyaték: Mi lesz a Facebook-oldalammal, ha meghalok?

Amikor egy hozzátartozónk elhalálozik, a gyászfeldolgozás mellett számos gyakorlati teendő vár ránk. Az egyik ilyen kihívás a digitális hagyaték kezelése, beleértve a bankszámlákat, online előfizetéseket és a közösségi média fiókokat.

Ma már a digitalizáció életünk szerves része. Felhőtárhelyet használunk, emailezünk, csetelünk, online rendelhetünk gyakorlatilag bármit és pénzügyeinket is intézhetjük telefonon alkalmazások használatával, csekkeket fizetünk így be, utalunk, fizetünk bankkártya nélkül. Mi lesz a digitális hagyaték, fiókjaink sorsa halálunk után? 

digitális hagyaték
Egyre gyakrabban fordul elő, hogy gondok akadnak a digitális örökségek kezelésével.
Fotó: Shutterstock

Éva párja, János hirtelen hunyt el 2023 szeptemberében alig 40 évesen. János nem hagyott hátra végrendeletet, nem számolt el javairól, otthonukkal kapcsolatos tudnivalókról, befizetetlen számlákról, számos információt, és sok-sok kedves fotót, videót mobiltelefonja rejtett. Éva jelszóváltozattal próbálkozott, ám nem járt sikerrel. Egyre gyakrabban fordul elő, hogy gondok akadnak a digitális örökségek kezelésével. 

Mi lesz egy digitális profil sorsa a felhasználó halála után? 

A digitális platformok eltérő szabályozásokat alkalmaznak – a témáról több helyen is olvashatunk.

A legnagyobb közösségi oldal, a Facebook 2009 óta „emlékoldallá” alakítja a néhai profiját. Az emlékoldallá alakított profilba senki nem tud bejelentkezni. Az olyan profilokat, amelyekhez nem tartozik hagyatéki kapcsolattartó, nem lehet megváltoztatni. A hagyatéki kapcsolattartó azonban elfogadhat ismerősnek jelölést az emlékoldallá alakított profil nevében, megváltoztathatja a profilképet és a borítóképet. De dönthet úgy is a felhasználó, hogy végleg törölteti az oldalt, ahhoz be kell mutatni a Facebooknak a halotti anyakönyvi kivonatot, vagy ha ez nincs meg, ügyvédi meghatalmazással, végrendelettel, hagyatéki végzéssel vagy más iratokkal kell igazolni a közeli rokonságot. 

A Google eltérő megközelítést alkalmaz. A Gmail rendelkezik egy inaktivitás kezelő funkcióval, amely lehetővé teszi, hogy bizonyos paraméterek beállításával a rendszer felismerje, ha egy felhasználó már nem használja az e-mail fiókját.

Digitális hagyaték kezelése további platformokon

  • Instagram: a fiókokat lehet emlékhellyé alakítani vagy törölni. Az igényléshez be kell nyújtani a halotti anyakönyvi kivonatot és az igénylő személyazonosságát igazoló dokumentumokat.
  • Twitter: a hozzátartozók igényelhetik a fiók törlését, deaktivizálását. Ehhez a Twitter speciális űrlapot biztosít, amelyet ki kell tölteni, és csatolni kell a szükséges dokumentumokat.
  • YouTube: közvetlen családtagok és meghatalmazottak lezárhatják egy elhunyt személy fiókját és bizonyos esetekben a YouTube elérhetővé teheti a szerettei online fiókjának tartalmát.
  • TikTok: ha egy fiók 180 napig vagy annál hosszabb ideig inaktív marad, a felhasználónév visszaállítható egy véletlenszerű numerikus felhasználónévre, ami a halott TikTok-felhasználókra is vonatkozhat.
  • LinkedIn: lehetővé teszi, hogy a felhasználókat elhunytként jelentsék, és az oldalon található űrlapok lehetővé teszik a fiók törlésére vagy megemlékezésre irányuló kérelmeket. A megemlékezéshez és a törlési kérelmekhez az elhunyt halálának időpontja és a gyászjelentés linkje szükséges. A hozzátartozóknak tisztázniuk kell az elhunyttal való kapcsolatukat, és jogi dokumentumokat kell benyújtaniuk, amelyek bizonyítják, hogy jogosultak a felhasználó nevében eljárni.

Online pénzügyek rendezése

A netbankunk a bankszámlánkkal van összekötve. Az örökösök kötelesek a bank felé jelezni és megfelelő dokumentumokkal igazolni, hogy a bankszámla tulajdonosa elhunyt. Ezek után a bank köteles zárolni a számlán szerelő összeget. Mikor a folyószámlát lezárják, a netbankot is megszüntetik. Ha társ-bankkártyával rendelkezik valaki egy adott számlához, az még nem jelenti azt, hogy a bankszámlán szereplő összeghez ilyen esetben hozzájuthat. A helyzetre megoldást jelenthet az, hogyha a bankszámlának több tulajdonostársa van, vagy ha a számla tulajdonosa még életében haláleseti kedvezményezettet jelölhet meg. A haláleseti rendelkezés alapján a halál bekövetkeztét követően a kedvezményezett a megfelelő személyazonosítási és pénzmosási azonosítást követően hozzáfér a számlaegyenlegéhez.

Örököseit károsítja, aki nem rendelkezik?

Bonyolult és részletesen nem szabályozott a digitális örökség, digitális javak átörökítése, pedig rohamos terjedésük miatt egyre fontosabbá válik, mi lesz a sorsuk halálunk után. Mivel a digitális örökség összetevői, például kriptopénzek, üzleti Facebook-profilok, videójáték-accountok pénzt termelhetnek, vagyoni értékük van, mindenkinek érdemes időben elgondolkodni azon, hogy mi legyen a sorsuk, ha a jogosultjuk, illetve felhasználójuk meghal. Aki ezt elmulasztja, könnyen lehet, hogy örökösei soha nem férnek majd hozzá a digitális javaihoz.

Kire hagyod a jelszavaidat?

Posztumusz digitális életünk alakításához vagy annak teljes lekapcsolásához jogunk van, ahhoz, hogy az általunk vagy családunk és barátaink által értékesnek ítélt adatok ne kallódjanak el. Ehhez a felhasználók aktív előrelátására lenne szükség. A legtöbb szolgáltatás jelszóval védett; a kérdés az, hogy ez a jelszó mennyire hozzáférhető az örökösöknek, illetve, hogy az elhunyt egyáltalán át tudta-e adni a szükséges információkat annak, akit ő hagyatéki kapcsolattartóként kijelölt.

Magyarországon az infotörvényben van erre vonatkozó szabályozás. Eszerint az ember még életében kijelölhet egy másik személyt arra, hogy majd bizonyos jogait gyakorolja a halála után, illetve – ilyen jognyilatkozat hiányában – a közeli hozzátartozókat az elhunyt halálától számított öt éven belül bizonyos korlátozott jogok megilletik majd a törvény alapján. Ez nem jelenti azt, hogy a közeli hozzátartozók hozzá is férhetnek bizonyos online fiókokhoz, csak azt, hogy ha a szolgáltató esetleg jogellenesen kezelt adatot az elhunytról, akkor kérhetik annak törlését. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában